سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

نظام پارلمانی به جای نظام ریاستی؛

نخست وزیری به عرصه سیاسی کشور باز می گردد؟

به این ترتیب باید منتظر ماند و دید بالاخره چه آینده ای برای نظام پارلمانی در کشور رقم خواهد خورد و آیا دوباره ایران نخست وزیر دار خواهد شد یا خیر؟
نخست وزیر در کنار رئیس جمهور.سیستمی که روزهای اوایل انقلاب را یادآوری می کند.روزهایی پر شور و پر فراز و نشیب که نظام پارلمانی در کشور حاکم بود و نزدیک به 3 دهه پیش تعطیل شد و جای خود را به نظام ریاستی داد.حالا اما به نظر می رسد قرار است حضور مجدد نظام پارلمانی در کشور مورد تحقیق و تفحص مجلس قرار گیرد.

در واقع بحث احياي پست نخست وزيري و يا به عبارت کلي تر نظام پارلماني دوباره در مجلس شوراي اسلامي مطرح شده و معلوم نیست چه آینده ای در انتظار آن است.

هنوز از یادها نرفته است که رهبر معظم انقلاب در روز 24 مهر 1390 در حالی که به استان کرمانشاه سفر کرده بودند در پنجمين روز سفر خود در ديدار با دانشجويان در دانشگاه رازي کرمانشاه در بخشي از سخنانشان فرمودند: فرض بفرمائيد ما يک روزي در قانون اساسي نخست‌وزير و رئيس جمهور داشتيم، با يک شکل خاصي؛ بعد تجربه به ما نشان داد که اين درست نيست. امام دستور دادند گروهي از خبرگان ملت، از دانشگاهيان، از روحانيون، از مجلس شوراي اسلامي، از برجستگان و نخبگان بنشينند و آنچنان که بر طبق نياز است، آن را تغيير بدهند. همين کار را هم کردند. يا در زمينه قضا همين جور. در آينده هم اين‌ها قابل تغيير است.
ايشان ادامه دادند: امروز نظام ما نظام رياستي است؛ يعني مردم با رأي مستقيمِ خودشان رئيس جمهور را انتخاب مي‌کنند؛ تا الان هم شيوه بسيار خوب و تجربه‌شده‌اي است. اگر يک روزي در آينده‌هاي دور يا نزديک - که احتمالاً در آينده‌هاي نزديک، چنين چيزي پيش نمي‌آيد - احساس بشود که به جاي نظام رياستي مثلاً نظام پارلماني مطلوب است - مثل اينکه در بعضي از کشورهاي دنيا معمول است - هيچ اشکالي ندارد؛ نظام جمهوري اسلامي مي‌تواند اين خط هندسي را به اين خط ديگر هندسي تبديل کند؛ تفاوتي نمي‌کند. و از اين قبيل.

رهبر معظم انقلاب در بخش ديگري از سخنان خود فرمودند: البته همين تغيير هم بايد متکي به اصول باشد. همين نگاهِ دوباره و نوسازي و بازسازي هم بايستي ناظر به اصول باشد؛ برگرفته و برخاسته از اصول اسلامي باشد. مثلاً فرض بفرمائيد شايسته‌سالاري. احساس بشود که شايسته‌سالاري، به اين شکل، بهتر تحقق پيدا مي‌کند؛ يا عدالت، به اين شکل، بهتر تحقق پيدا مي‌کند.
حالا اما همین بیانات مقام معظم رهبری که اجازه تغییر و پویایی را به سیستم جمهوری اسلامی می دهد باعث شده روز گذشته نماينده مردم مشکين‌شهر از احياي پست نخست‌وزيري خبر دهد و بگوید: طرح نظام پارلماني تا فصل پاييز تعيين تکليف خواهد شد.

به گزارش شفاف، يونس اسدي از احياي پست نخست‌وزيري خبر داده و گفته: مجلس تلاش مي‌کند تا پست نخست وزيري را در کشور احيا کند.
عضو فراکسيون رهروان ولايت افزود: اين طرح در پي بيانات رهبر معظم انقلاب در سفر به کرمانشاه که به نظام پارلماني اشاره کرده بودند، مطرح شده است.

اسدي اظهار داشته: به محض تصويب طرح نظام پارلماني، رئيس جمهور موظف است به مجلس نخست وزير معرفي کند تا کشور براساس نظام پارلماني و از سوي نخست‌وزير اداره شود.
اين نماينده مجلس در پايان خاطرنشان کرده: تدوين پيش نويس طرح نظام پارلماني آغاز شده است.

اين در حالي است علاالدين بروجردي رئيس کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس 23 دي ماه 92 با اشاره به اين بيانات رهبر معظم انقلاب به باشگاه خبرنگاران گفته بود: قرار شد در اين زمينه کار کار‌شناسي صورت بگيرد تيم‌هايي کار خود را شروع کردند که نمي‌دانم به کجا رسيدند، اين ايده مقام معظم رهبري بايد دقيق بررسي شده و ابعاد مختلف آن به معظم‌له گزارش شود.
به این ترتیب باید منتظر ماند و دید بالاخره چه آینده ای برای نظام پارلمانی در کشور رقم خواهد خورد و آیا دوباره ایران نخست وزیر دار خواهد شد یا خیر؟
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٩-٠۴-١٣٩٣, ١٣:۴۵

   

پر مبحث ترین ها