سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

تحلیلی پیرامون مذاکرات وین 6 و تمدید مذاکرات برای چهار ماه آینده

تمدید مذاکرات، سرانجام نتیجه خواهیم گرفت؟

اما در طرف مقابل، حامیان مذاکره معتقد هستند که سرانجام با فراز و نشیب های فراوان می توان به نتیجه رسید و می توان به توافق جامع و فی مابین دست پیدا کرد که منافع و خواسته های دو طرف را تامین می کند.
مذاکرات وین 6 نسبت به مذاکرات قبلی هم طولانی تر بود و هم خبر سازتر و رسانه های جهان تمرکز بیشتری بر روی آن داشتند.هم از آن جهت که ممکن بود تاریخ سازترین مذاکرات ایران با کشورهای غربی باشد و هم از آن جهت که سرانجام کلاف سردرگم مذاکرات و مباحثات به نتیجه ای مشخص و معین برسد. اما حالا تب و تاب مذاكرات هسته‌اي چهار ماه ديگر هم ادامه دارد، اين تنها راهي بود كه ايران و 6 قدرت جهاني براي غلبه بر «بن‌بست‌»ها مي‌توانستند انتخاب كنند. به ويژه كه هر دو طرف از «پيشرفت‌هاي ملموس» در جريان مذاكرات وين 6 خبر داده‌اند اما تاكيد مي‌كنند كه «فاصله‌»ها و «اختلاف نظر»هاي «معنادار» هنوز توافق جامع را نهايي نكرده است. براي آنها كه در وين گفت‌وگو مي‌كردند، از چند روز پيش‌تر روشن بود كه تا 29 تيرماه نمي‌توان به نتيجه نهايي رسيد، بنابراين راهكاري جز افزودن بر عمر توافق موقت باقي نمانده بود. به اين ترتيب دو روز پاياني مذاكرات وين 6 به رايزني بر سر چگونگي ادامه تعهدهاي دو طرف در توافق ژنو و تمديد زمان مذاكرات گذشت تا در نهايت محمد جواد ظريف، وزير خارجه ايران و كاترين اشتون، مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپا، بامداد شنبه، 28 تير ماه، در بيانيه‌ اي مشترك بگويند كه گفت‌وگوهاي هسته‌اي ميان ايران و كشورهاي گروه 5+1 براي چهار ماه ديگر تمديد مي‌شود.

اما شاید سوالی که این روزها جدی تر مطرح می شود این است که آیا می توان به سرانجام مذاکرات ایران و 5+1 خوش بین بود؟بسیاری معتقد بودند که تابستان 93 تابستانی داغ برای مذاکرات هسته ای ایران و کشورهای 5+1 خواهد بود، اما با تمدید زمان مذاکرات ظاهرا این نتیجه گیری به زمان دیگری موکول شده است و باید منتظر ماند و دید در پائیز امسال می توان شاهد به نتیجه رسیدن مذاکرات بود؟
از هم اکنون مخالفان توافق ژنو در داخل و خارج کشور خطی را آغاز کرده اند که به نتیجه رسیدن مذاکرات عملنا امکان پذیر نیست و اگر نتیجه ای هم به دست آید یقینا به نفع جمهوری اسلامی ایران نخواهد بود و ایران در این میان متضرر خواهد شد.

مخالفان داخلی روند مذاکرات نیز با برگزاری همایش هایی در هفته ای گذشته سعی کردند این خط را در داخل کشور پیگیری کنند که بازی برد- برد برای ایران معنا ندارد و یقینا کشورهای غربی حاضر نمی شوند امتیازی به جمهوری اسلامی ایران بدهند و روند مذاکرات به ضرر ایران خواهد بود!

در خارج از کشور نیز ، بسیاری از معاندان جمهوری اسلامی ایران معتقدند که ایران سرانجام مجبور به تسلیم خواهد شد و مذاکرات به نفع ایران به پیش نمی رود.
اما در طرف مقابل، حامیان مذاکره معتقد هستند که سرانجام با فراز و نشیب های فراوان می توان به نتیجه رسید و می توان به توافق جامع و فی مابین دست پیدا کرد که منافع و خواسته های دو طرف را تامین می کند.

دستاورد وين 6 براي ايران و 1+5

مقام‌هاي ايراني و كشورهاي 1+5 كه از ديروز به استقبال مهلت 4 ماهه تمديد مذاكرات رفته‌اند، نتوانستند در جريان 18 روز رايزني، توافق جامع را نهايي كنند اما درباره‌ تمديد توافق ژنو كار آساني داشتند و در دو مورد مشخص به نتيجه رسيدند؛ آزادسازي مبلغ 2/4 ميليارد دلار از دارايي‌هاي بلوكه شده ايران در برابر تبديل مواد 20 درصدي ايران به اكسيد اورانيوم و رقيق‌سازي آن. در بيانيه وزير امور خارجه امريكا اين توافق تاييد شده و جان كري مي‌گويد: «مبلغ 2 ميليارد و 800 ميليون دلار از دارايي‌هاي بلوكه شده ايران در مقابل تبديل تمام اورانيوم غني‌شده‌ كشورمان به سوخت پرداخت خواهد شد». اين سخنان او را عباس عراقچي اين‌گونه توضيح مي‌دهد: «ايران اورانيوم غني‌ شده 20 درصد خود را كه تبديل به اكسيد شده است به سوخت براي رآكتور تهران تبديل مي‌كند.» پيش‌تر ايران بر اساس توافق ژنو پذيرفته بود كه مواد 20 درصد را به اكسيد و بخشي ديگر را رقيق كند. البته اين تمام توافق تاييدشده در وين نيست؛ همان‌گونه كه عراقچي مي‌گويد: در وين شش توافق شده است وضعيت تحقيق و توسعه در مدت تمديد توافق ژنو به همان روال شش ماه قبل باقي مي‌ماند.»

اختلافات وين 6

اما در مقابل غني‌سازي و ميزان و ظرفيت آن همچنان مهم‌ترين محور اختلاف ايران و 1+5 است. به شكلي كه به گفته عباس عراقچي «در 15 روز اول تقريبا 80 درصد مباحث درباره غني‌سازي و اراك بود». آنچنان كه ديپلمات ارشد كشورمان توضيح داده اختلاف‌ها بر سر «نقطه شروع، پايان، مسير و زمان حركت و نوع و تعداد دستگاه‌ها و ميزان ذخاير در قالب بحث غني‌سازي است كه همه اينها مورد بحث است.» وي همچنين «دوره زماني گام پاياني و حركت ايران به سمت صنعتي شدن در غني‌سازي» را از ديگر موارد اختلافي بر شمرده است. اين موارد هم‌اكنون باعث شده تا حدود 30 درصد از متن توافق جامع با «پرانتزها» يا همان عبارات مورد اختلاف و «سه نقطه‌ها» يا همان اعداد مورد اختلاف همراه باشد. براي رفع اين اختلاف‌ها چهار ماه آينده، حساس و حياتي است. ظريف و اشتون در اواخر آگوست يا اوايل سپتامبر روبه‌روي هم مي‌نشينند تا نقشه راه مذاكرات مجدد را طراحي كنند.

منبع: شفاف
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٩-٠۴-١٣٩٣, ١٩:٣١

   

پر مبحث ترین ها