سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

شکاف های سه گانه شاگردان سیاسی مصباح یزدی در جبهه پایداری

انتخابات مجلس نزدیک است و این اعضای جبهه پایداری هستند که خیلی علاقه ای به خداحافظی از ساختمان بهارستان ندارند. اعضایی که حداکثر سابقه شان همین یک دوره نمایندگی مجلس نهم است؛ حال در پی این هستند تا همچنان بر کرسی های سبز بهارستان بنشینند و برای این هدف تلاش خود را شروع کردند.
فرهاد فرزاد: اعضای جبهه پایداری در دو سوی آیت الله مصباح ایستاده اند؛ نخست آنانی که مصباح را موتلف خود می دانند و دوم گروهی که آیت الله قم نشین را مراد خود می دانند. حلقه قم همان گروه اول هستند که شخصیت هایی چون سقای بی ریا و روانبخش در همین گروه جای می گیرند و گروه دوم حلقه تهران هستند که چهره هایی چون محصولی، الهام، حسینیان و آقاتهرانی را شامل می شود. همین تقسیم بندی اولیه را می توان منشا شکاف های اصلی در جبهه پایداری خواند؛ شکاف هایی که در موضوعاتی همچون مواجهه با محمود احمدی نژاد یا نزدیکی به جامعه روحانیت خود را نشان داده است. روزی خبر از انشعاب رسایی و کوچک زاده می رسد؛ روز دیگر مصباح به آقاتهرانی می تازد و از فریبکاری گلایه می کند و فردای آن حسینیان به پاسخگویی برمی آید تا دو گروه تهران و قم در مقابل یکدیگر قرار بگیرند. از اختلاف گریزی نیست، هر چند دستور تشکیلاتی این باشد :«اختلافات را عیان نکنید.»

شکاف جبهه پایداری را می توان در سه موضوع عمده تقلی اعضا از آیت الله مصباح، نوع مواجهه با محمود احمدی نژاد و وحدت با اصولگرایان تحلیل کرد.

۱- مواجهه با محمود احمدی نژاد، شروع اختلافات

استیضاح فرجی دانا تمام شد تا جبهه پایداری نشست خبری خود را به پاس این پیروزی ترتیب بدهند. سقای بی ریا پاسخگوی یکی یکی سوالات از وضعیت جبهه گرفته تا ادامه فعالیت جبهه در مجلس بود اما توضیح یا حتی توجیه اختلافات درونی جبهه پایداری در خصوص محمود احمدی نژاد سوالی بود که بی جواب باقی ماند. هنگامی که از سخنگوی جبهه پایداری پرسیدند درباره بازگشت احمدی نژاد چه موضعی دارد و آیا حاضر به حمایت از اوهستید، پاسخ داد: «هر فردی حق دارد به عنوان شهروند فعالیت سیاسی داشته باشد. البته مقرراتی وجود دارد و پرونده افراد برای تصدی پست‌ها بررسی می‌شود و نظام باید صلاحیت را تایید کند. اگر به سال ۸۴ برگردیم و احمدی‌نژاد همان ویژگی‌هایی که باعث شد به او رای بدهیم را داشته باشد دوباره به او رای خواهیم داد ولی در این مدت دیده‌ایم که او تغییراتی داشته و راهش عوض شده. صریحا می‌گویم درحال‌حاضر نه حمایتی از او داریم و نه همکاری می‌کنیم.»

چند ماه پبش از این در فروردین ماه نیز سقای بی ریا در پاسخ به همکاری جبهه پایداری با احمدی نژاد چگونه خواهد بود، گفته بود: «ما ارتباطی با احمدی‌نژاد و تصمیمات وی نداریم و بنده فکر نمی‌کم چنین موضوعی اتفاق بیفتد.»

سخنان سقای بی ریا درباره عدم صلاحیت احمدی نژاد با واکنش تند روح الله حسینیان همراه شد تا حسینیان در مصاحبه ای با سایت منسوب به محمود احمدی نژاد بگوید: «رهبر معظم انقلاب اسلامی در آخرین دیدار دولت دکتر احمدی نژاد با ایشان فرمودند دولت شما بیش از سایر دولت ها مورد هجمه قرار گرفت که بخاطر دفاع از ارزش های انقلاب بود. همین قضاوت رهبر معظم انقلاب برای ارزیابی ما از کارنامه دولت دکتر احمدی نژاد کافی است احمدی نژاد خدمات بسیار ارزنده ای انجام داده که فراموش شدنی نیست و من خودم به ایشان ارادت دارم.»

جالب اینجاست که سخنان یکی دیگر از اعضای جبهه در نقد سقای بی ریا از روی خروجی سایت برداشته شد تا اختلافات و دیدگاه های مختلف همچنان باقی بماند تا طیف مجلسی جبهه پایداری با طیف مقابل در قم بر سر نوع مواجهه با احمدی نژاد رو در روی هم قرار بگیرند.

۲- مصباح ِ موتلف یا مصباح ِ مراد

اگر شاخه قم، مصباح یزدی را مراد خود می داند و در اطاعت از وی هیچ تردید و شک و شبهه ای از خود به راه نمی دهد، این شاخه تهران است که آیت الله مصباح یزدی را تنها موتلف سیاسی خود می داند و اعتقادی به اطاعت بی چون و چرا از وی ندارد. بدین ترتیب پیش از اینکه بحث مواجهه با محمود احمدی نژاد در میان باشد، بزرگترین اختلاف باقی مانده و شکاف حل نشده در جبهه پایداری که اهمیت بیشتری دارد، این است که با کدام نگاه به شخص اول و حامی معنوی جبهه نگریسته شود. حال این مصباح یزدی است که برای نشان دادن قدرت و جایگاه خود، با لحنی تند از نشست های حلقه تهران گلایه می کند و روند وحدت آنها را فریبکارانه می خواند. اما این آقاتهرانی و روح الله حسینیان هستند که به جوابگویی بر می آیند.

مرتضی آقا تهرانی در اقدامی بی سابقه به جای حامی قدیم جبهه پایداری، آیت الله مصباح به دیدار آیت الله یزدی می رود و از این افتخار می گوید که در مورد سازوکار وحدت از آیت الله یزدی نظر بخواهند و در عین حال جلسات هفتگی با گروه‎های اصولگرا سخن می گوید. همه این اتفاقات در حالی است که از آیت الله مصباح یزدی و روابط قدیمی نامی به میان نمی آید.
از دیگر سو روح الله حسینیان نیز در مقام حمایت از همکار مجلسی خود، از دیدارهای مرتضی آقاتهرانی هواداری می کند و برد اصولگرایان را نیز به وحدت آنها نسبت می دهد؛ همان وحدتی که آیت الله مصباح یزدی در قم آن را فریبکارانه خوانده بود. بدین ترتیب به نظر می رسد مصباح یزدی در جبهه پایداری فاصله بین مراد تا موتلف را برای اعضا پیموده است و اکنون در مسیری تازه قدم بر می دارد.

۳- وحدت جبهه و جامعه؛ وحدت جبهه و اصولگرایان

به جز دیدگاه در خصوص مورد خاص آیت الله مصباح یزدی و نوع مواجهه با محمود احمدی نژاد، موضوعات دیگری هم هست که به اختلاف درونی جبهه پایداری شدت ببخشد. موضوعی چون وحدت جبهه پایداری با جامعه روحانیت یکی از همین هاست.

در یک طرف اعضای شاخه ای است که اعتقاد دارند جبهه پایداری به هر ترتیب که شده باید به جامعه روحانیت نزدیک شود تا وحدت اصولگرایان بیش از پیش به وجود بیاید. در طرف دیگر شاخه ای است که اعتقاد دارد اعضای جبهه پایداری اصولگرایان نابی هستند و نزدیک شدن جبهه به گروه ها و نهادهای مختلف از این نابگرایی خواهد کاست، بنابراین بهتر است همین اعضایی که هستند باقی بمانند و با کسی ائتلاف نکنند. گروه دوم با چنین تفکری به ائتلاف با دیده تردید نگاه می کنند و تنها در مواردی به آن تن می دهند که منافع جبهه پایدرای به طرز محسوسی تامین شود؛ اینک برای آقاتهرانی و اعضای نزدیک تشکلش اقتضا می کند در غیاب آیت الله مهدوی کنی، حمایت عضو برجسته دیگر جامعتین؛ آیت الله یزدی را از دست ندهد چراکه انتخابات مجلس پیش روست و حمایت جامعتین برگ برنده مهمی است.

مرتضی آقا تهرانی در گفت و گو با پیام نو در خصوص نزدیکی جبهه به اصولگرایان گفته بود: «این اصولگرایان هستند که اول باید خودشان را ثابت کنند.» و در عین حال دیدار با آیت الله یزدی را افتخار خود و تشکل خود دانسته بود.

بازی جبهه در انتخابات مجلس

انتخابات مجلس نزدیک است و این اعضای جبهه پایداری هستند که خیلی علاقه ای به خداحافظی از ساختمان بهارستان ندارند. اعضایی که حداکثر سابقه شان همین یک دوره نمایندگی مجلس نهم است؛ حال در پی این هستند تا همچنان بر کرسی های سبز بهارستان بنشینند و برای این هدف تلاش خود را شروع کردند. دیدارهای مرتب و جلسات هفتگی با گروه‎های اصولگرا که امروز مرتضی آقاتهرانی از آن سخن می گوید، راهی به همین هدف است.

چندی پیش آقا تهرانی از اثبات اصولگرایان برای نزدیکی به جبهه پایداری سخن گفته بود اما اینک منافع اقتضا می کند تا اختلافات را به گردن اصلاح طلبان بیاندازد و بگوید: «اگر بر مبنای اصولی خود بایستیم هیچ اختلافی نداریم و این شیطنت‌های رسانه‌ای است که در پی القاء فضای اختلاف میان اصولگرایان است.»
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٧-٠۶-١٣٩٣, ١٩:٠٧

   

پر مبحث ترین ها