سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

انشقاق تمام عیار بعد از ناامید شدن از دولت روحانی/ لیبرال‌ها فعلا هشت قسمت شده‌اند

بعد از اینکه ندا تحت عنوان نسل دوم اصلاح طلبان فعالیت خود را آغاز کرد حالا خبر می رسد که هشتمین فرقه اصلاح طلبان نیز در راه است و فرزند مشاور رئیس جمهور در تلاش است تا این تشکیلات جدید را راه اندازی کند.
در روزهای بعد از انتخابات ریاست جمهوری و درست زمانی که اکثر اهالی سیاست درگیر انتخابات و نتیجه آن شده بودند، گروهی در پس پرده، انتخابات ریاست جمهوری را برای خود تمام شده قلمداد کرده و به فکر فتح سنگری جدید افتادند. روندی که اصلاح طلبان تحت عنوان فتح سنگر به سنگر در پیش گرفتند و از فردای انتخابات ریاست جمهوری آن را سرلوحه کار خود قرار دادند. تئوریسین های جریان اصلاحات بعد از آنکه تنها گزینه خود در انتخابات یعنی محمد رضا عارف را خارج از گود دیدند به این فکر افتادند تا تمام برنامه های خود را برای تصاحب کرسی های مجلس دهم به کار گرفته و خیلی هم زود کار را آغاز کردند.

جریان اصلاحات بیش از 9 سال است که فضا را برای فعالیت های سیاسی تنگ دیده و در چند انتخابات گذشته همواره مقابل اصولگرایان شکست خوردند. بعد از آنکه محمود احمدی نژاد در انتخابات نهم و دهم ریاست جمهوری به قدرت رسید، به تبع آن اصلاح طلبان حضور پررنگ در مجالس هشتم و نهم را نیز از دست دادند تا بدین ترتیب چند سال از فضای سیاسی کشور دور باشند. اما بعد از انتخابات ریاست جمهوری فعالیت های لیبرال ها چند برابر گذشته شد و در طول یکسال گذشته و در شرایطی که فضا برای فعالیت اصلاح طلبان باز شده بود، این جریان به دلیل اختلافات متعدد به 8 فرقه مختلف تبدیل شد. فرقه ها و تشکیلاتی که حالا آخرین آن را فرزند مشاور رئیس جمهور با نام "جوانان خط امام" راه اندازی کرده است.

حامیان عارف- اصلاح طلبان به رهبری محمد رضا عارف از جمله اولین گروه هایی بودند که بلافاصله بعد از انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته فعالیت خود را برای انتخابات مجلس آغاز کردند و بدون شک یکی از اصلی ترین جریان هایی خواهند بود که در انتخابات سال آینده مجلس وارد گود می شوند. این در حالی است که در میانه راه برخی از تئوریسین های جریان اصلاحات با چرخش به سوی ناطق نوری، به این فکر افتادند که راه پیروزی در انتخابات مجلس استفاده بهینه از این شیخ راست گرای سنتی است. از همین رو هنوز معلوم نیست که محمد رضا عارف همراه و همگام با چه تشکیلاتی وارد انتخابات مجلس می شود و آیا این اصلاح طلبان خواهند بود که از عارف حمایت می کنند یا اینکه معاون اول ریاست جمهوری در دوران اصلاحات، به صورت مستقل وارد گود می شود؟

اصلاح طلبان راست گرا- گروهی دیگر از اصلاح طلبان سرخوش از پیروزی حسن روحانی به عنوان یک شیخ راست گرای سنتی، به این فکر افتادند که راه پیروزی در انتخابات بعدی نیز از مسیر گرایش به برخی چهره های محبوب راست سنتی می گذرد. از همین رو این دسته از لیبرال ها به این فکر افتادند تا علی اکبر ناطق نوری را مجاب کنند که به عنوان سرلیست اصلاح طلبان در انتخابات سال آینده مجلس شرکت کند. اما ناطق نوری دست رد به سینه این جریان زد تا بلاتکلیفی در بین لیبرال ها بیشتر شود. اما این گروه از اصلاح طلبان همچنان امیدوارند تا بتوانند ناطق نوری را مجاب کنند تا به عنوان سرلیست جریان اصلاحات وارد میدان شود. کاندیداتوری ناطق نوری از این جهت برای اصلاح‌طلبان حائز اهمیت است که وی به عنوان فردی که به قول خودش 20 سال در مجلس بوده دارای اعتبار و تجربه خاصی است و اصلاح‌طلبان می‌توانند امیدوار باشند که با وجود ناطق صندلی ریاست مجلس آینده از آن آنها خواهد بود. شاید همین امر است که سبب شده که اصلاح‌طلبان به هم جناحی خود یعنی عارف پشت کرده اند و روی خوش نشان نمی‌دهند.

اصلاح طلبان دولتی- در بین اصلاح طلبان گروهی دیگر نیز بر پیروی از هاشمی رفسنجانی و به تبع آن دولت و حسن روحانی معتقد بوده و هستند. بعد از اینکه دولت یازدهم روی کار آمد، گروهی از اصلاح طلبان میانه رو از سوی حسن روحانی دعوت شدند تا برخی از آنها در کابینه دولت یازدهم و برخی دیگر در سایر مسندهای دولتی تکیه بزنند. همین مسئله دسته سومی را در بین اصلاح طلبان ایجاد کرد که می توان از آنها با عنوان اصلاح طلبان حامی دولت یاد کرد.

موسوی لاری و لیست 700 نفره-
اوایل تابستان سال جاری بود که از اردوگاه اصلاح طلبان نیز خبر رسید که این جریان در تلاش است تا با لیستی 700 نفره خود را برای انتخابات سال آینده مجلس شورای اسلامی آماده کنند. در این خصوص شنیده شد که جلسات اصلاح طلبان فعال شده و مسئولیت برگزاری این جلسات بر عهده موسوی لاری گذاشته شده است. موسوی لاری نیز مسئولیت هماهنگی این جلسات را بر عهده گرفته و در این جلسات نماینده ای از حزب کارگزاران هم حضور دارد. بر اساس مصوبات این جلسات، یک لیست 700 نفره‌ برای انتخابات مجلس آماده شده و قرار است این لیست با توجه به مسائلی همچون گذر افراد از فیلتر شورای نگهبان و سوابق این اشخاص پالایش شود.

رفتار دوگانه رئیس دولت اصلاحات- با توجه به اختلافات ماه های اخیر اصلاح طلبان مبنی بر انتخاب سرلیست برای انتخابات مجلس، زمزمه هایی مبنی بر احتمال بازگشت سید محمد خاتمی به عرصه سیاست و قرار گرفتن به عنوان سرلیست احتمالی اصلاح طلبان در انتخابات مجلس مطرح شد. همین چند روز پیش نیز خبر رسید که در پی ملاقات غلامحسین کرباسچی و سیدمحمد خاتمی و توافقات مربوط به فعالیت در مراکز استان‌ها، مقدمات کار انتشار ۹ نشریه در استان‌ها آماده ‌شده و قرار است که این نشریات از اول مهر در استان‌ها منتشر شوند. حالا اصلاح طلبان یک دغدغه دیگر نیز در تصمیم گیری های گاه و بیگاه رئیس جریان اصلاحات دارند. جایی که یک روز خبر می رسد سید محمد خاتمی با همکاری و هماهنگی غلامحسین کرباسچی در پی فعال کردن 9 نشریه اصلاح طلب هستند و روزی دیگر خبر می آید که رئیس دولت اصلاحات استقبال شدیدی از تاسیس حزب فراگیر اصلاحات داشته است.

جبهه فراگیر اصلاح طلبان- افزایش تعداد جریان های ایجاد شده در بین اصلاح طلبان سبب شده تا تئوریسین های این جریان این روزها به فکر تشکیل حزبی باشند که بتواند این جریان را به وحدت برساند. به همین منظور پیشنهادی از سوی یکی از اعضای جبهه چپ مطرح شد که به نظر می رسد این روزها مورد استقبال سایر تئوریسین های جریان اصلاحات نیز واقع شده باشد. اما شاید جدی‌ترین راهکاری که می‌تواند انسجام اصلاح طلبان را پس از انتخابات به ارمغان بیاورد، راه اندازی جبهه ای فراگیر است که از سوی قائم مقام دبیر کل حزب اعتماد ملی پیشنهاد شده است. جبهه یی که به اعتقاد رسول منتجب نیا تمامی سلایق اصلاح طلبانه را در دل خود دارد و به اصول اولیه و مطالبات اصلاح طلبان پایبند است. وی با همین رویکرد است که می‌گوید اصلاح طلبان به دنبال یکی شدن هستند و بر همین اساس جبهه فراگیر اصلاحات به زودی با هدایت و مدیریت بزرگان اصلاحات اعلام موجودیت خواهد کرد.

ندا، نسل دوم اصلاح طلبان- طی هفته های اخیر بود که گروه موسوم به "ندا" که معادل " نسل دوم اصلاح‌طلبان"‌ است و بنای تغییر و تحول در این جریان را آرمان خود قرار داده، اعلام موجودیت کرد. صادق خرازی که گمان می‌رود یکی از مهره‌های کلیدی تشکل نو اصلاح ‌طلبی باشد ضرورت تولد این جریان را در همایش انتظار و امید در استان همدان این‌طور معرفی می‌کند: «بیائید تعارف را کنار بگذاریم. صراحتاً باید گفت جریان اصلاح طلبی نیاز به پوست اندازی دارد. چارچوب های کهنه ی دیروز، زخم های التیام نیافته تاریخی و تاکتیک های مستعمل گذشته جوابگوی دور جدید اصلاح طلبی نیست. ما باید وارد فاز دوم اصلاح طلبی شویم. اصول اصلاح طلبی مشخص و روشن است. هویت اصلاح طلبی ما تغییری نکرده است. آنچه باید تغییر کند روندهای سوءتفاهم آفرین گذشته است.»

و اینک؛ گروه هشتم، نسل جوانان خط امام- بعد از اینکه ندا تحت عنوان نسل دوم اصلاح طلبان فعالیت خود را آغاز کرد حالا خبر می رسد که هشتمین فرقه اصلاح طلبان نیز در راه است و فرزند مشاور رئیس جمهور در تلاش است تا این تشکیلات جدید را راه اندازی کند. این جریان جدید از سوی فرزند علی یونسی در حال راه اندازی است و هدف اصلی این تشکیلات برنامه ریزی در شهرستان ها برای موفقیت اصلاح طلبان در انتخابات سال آینده مجلس شورای اسلامی است.

به گزارش فرارو، حالا لیبرال ها مانده اند و گروه هایی که هر روز بر تعداد آنها افزوده می شود و معلوم نیست که تا انتخابات سال آینده مجلس تعداد جریان های اصلاح طلب فعال در انتخابات به چه میزان خواهد بود. اما آنچه مشخص است این است که ادامه این روند نه تنها هیچ سودی برای اصلاح طلبان نخواهد داشت، بلکه شکستی تلخ را برای لیبرال ها در انتخابات سال آینده مجلس شورای اسلامی رقم خواهد زد.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٨-٠۶-١٣٩٣, ١۴:٠٧

   

پر مبحث ترین ها