سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

آیا «اکثریت» مجلس برابر تندروها انسجامش را بازیافته است؟

بروز شده : ۵-٠٧-١٣٩٣, ٢٠:٣۶    نسخه چاپی    
خوشبختانه در دو انتخاباتی که هفته گذشته در صحن علی مجلس برگزار شد یعنی انتخاب عضو ناظر مجلس در شورای نظارت بر صداوسیما و همچنین انتخاب نماینده مجلس در هیات نظارت بر مطبوعات، شاهد بودیم که به وعده های داده شد عمل شد و فراکسیون رهروان ولایت مانع از رای آوری نمایندهای پیشنهادی طیف تندرو به خصوص پایداری شد.
آیا فراکسیون رهروان ولایت انسجام از دست رفته خود را باز یافته است؟ برخی نمایندگان به خصوص پس از پایان رای گیری هفته گذشته مجلس برای انتخاب نمایندگان عضو شورای نظارت بر صداوسیما و هیات نظارت بر مطبوعات بر این باورند که این انسجام به اردوگاه اکثریت برگشته است.

هفته گذشته در صحن علنی مجلس دو انتخابات برگزار شد تا نمایندگان با رای خود 2 نماینده را برای عضویت در شورای نظارت بر صداوسیما و یک نماینده را برای عضویت در هیات نظارت بر مطبوعات انتخاب کنند.

از مدت ها پیش انتخاب به خصوص نماینده عضو ناظر در هیات نظارت بر مطبوعات در صحن علنی مجلس حاشیه ساز شده بود.
ابتدا کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی با معرفی دو نامزد خود به صحن علنی مجلس شورای اسلامی برای انتخاب یکی از آنها به منظور عضویت در هیات نظارت بر مطبوعات به نمایندگی از مجلس شورای اسلامی، فراکسیون های مجلس را روی در روی یکدیگر قرار داده بود.

این کمیسیون از میان پنج نماینده ای که برای عضویت در هیات نظارت بر مطبوعات نامزد شده بودند، یعنی علی مطهری، جواد هروی، حسن کامران، حمید رسایی و محمود نبویان، نبویان و رسایی نمایندگان تهران و اعضای کمیسیون آموزش و تحقیقات و اصل نود را که هر دو از یک خط فکری مشترک هستند را به عنوان کاندیداهای عضویت در هیات نظارت بر مطبوعات به عنوان ناظر، به صحن مجلس معرفی کرد.

نبویان، از شاگردان مصباح یزدی رهبر معنوی جبهه پایداری و عضو این جریان و حمید رسایی از تندورترین نماینده های مجلس که تا چندی پیش او نیز عضو پایداری بود اما به دلیل برخی اختلافاتی آشکار نشده از این جبهه خارج شد.
همین انتخاب صدای اعتراض برخی نمایندگان از جمله نمایندگان عضو فراکسیون رهروان ولایت را بلند کرد و آن را اقدامی سیاسی خواندند.

از این رو آنها با اعلام مخالفت خود به رییس مجلس خواستار معرفی تعداد بیشتری از نمایندگان به صحن علنی از سوی کمیسیون فرهنگی شدند تا از این طریق مانع از رای آوری یکی از دو نماینده وابسته به طیف تندروی مجلس شوند.
تغییر نظر کمیسیون فرهنگی کار آسانی نبود چرا که تلاش های برای ایجاد این تغییر نظر منجر به درگیری لفظی علی لاریجانی و علی رضا زاکانی و دیکتاتور خواندن رییس مجلس منجر شد.

اما در نهایت با رای اکثریت مجلس، کمیسیون فرهنگی مجبور به معرفی نفرات بیشتر به صحن مجلس برای کسب رای از نمایندگان به منظور حضور در هیات نظارت بر مطبوعات شد.
پس از کش و قوس های فراوان هم در اواخر هفته گذشته انتخابات شورای نظارت بر صداوسیما و هیات نظارت بر مطبوعات با مهندسی فراکسیون رهوران ولایت برگزار شد که در نهایت تندروهای مجلس در کسب حتی یکی از سه کرسی به رای گذاشته شده ناکام بودند.

این در حالی است که در استیضاح وزیر علوم تحقیقات و فن آوری دولت یازدهم با مدیریت تندروهای مجلس و عدم انسجام در فراکسیون رهوران ولایت و عدم همراهی همه اعضای این فراکسیون به تصمیم فراکسیونی، استیضاح فرجی دانا رای آورد که همین امر اعتماد به نفس تازه ای به این طیف تزریق کرد.
پس از موفقیت تندروها در خارج کردن فرجی دانا از قطار دولت یازدهم آنها گمان می کردند که به دلیل ناهماهنگی که در فراکسیون رهروان به عنوان فراکسیون اکثریت مجلس ایجاد شده است می توانند موفقیت های بیشتر را از آن خود کنند.

اما به گفته یک نماینده اصلاح طلب مجلس، نتایج به دست آمده از دو انتخاباتی که هفته گذشته در صحن علنی برگزار شد نشان داد که انسجام از دست رفته فراکسیون رهروان ولایت برای ممانعت از تکرار موفقیت تندروها به این فراکسیون بازگشته است.
عابد فتاحی،، نماینده ارومیه با بیان مطلب در گفتگو با فرارو گفت: تشکیل فراکسیون اعتدال را به ما به این شرط به تعویق انداختیم که فراکسیون رهروان ولایت بتواند به انسجام سابق خود برای تاثیر گذاری بایسته و شایسته در تحولات درونی مجلس باز گردد.

وی افزود: در چند مورد از جمله استیضاح وزیر علوم، تحقیقات و فن آوری و یا بررسی برخی طرح سوالات از وزرا که منجر به صدور کارت های زرد بی مورد شد، فراکسیون رهروان آنچنان که باید و شاید نوانست در مقابل تندروهای مجلس صف آرایی کند.
این نماینده عضو فراکسیون رهروان ولایت ادامه داد: در موضوع استیضاح وزیر علوم که حتی برخی از چهره های شاخص این فراکسیون بر خلاف رای و تصمیم فراکسیون به استیضاح رای مثبت دادند و به نوعی با تصمیمی مبتنی بر تشخیص فردی رای و نظر فراکسیون را نادیده گرفتند.

فتاحی تصریح کرد: بنابراین در جلساتی که با روسا و چهره های شاخص فراکسیون رهروان ولایت داشتیم اعلام کردیم که ادامه این روند یعنی همراهی و همکاری با تندروهای مجلس در ایجاد مانع در مسیر حرکت دولت برای کمک به رفع مشکلات اساسی مردم از جمله مشکل اقتصادی با به حاشیه کشاندن دولت نمی تواند منجر به تداوم همکاری ما شود و چاره ای جز تشکیل فراکسیون اعتدال باقی نخواهد ماند.
وی در ادامه گفت: با این حال این اطمینان داده شد که اتفاقاتی که در گذشته شاهد بود به طور غیر منتظر و خارج از اراده کلی فراکسیون رهروان ولایت بروز پیدا کرد و در آینده شاهد تکرار آن نخواهیم بود.

نماینده ارومیه افزود: خوشبختانه در دو انتخاباتی که هفته گذشته در صحن علی مجلس برگزار شد یعنی انتخاب عضو ناظر مجلس در شورای نظارت بر صداوسیما و همچنین انتخاب نماینده مجلس در هیات نظارت بر مطبوعات، شاهد بودیم که به وعده های داده شد عمل شد و فراکسیون رهروان ولایت مانع از رای آوری نمایندهای پیشنهادی طیف تندرو به خصوص پایداری شد.
وی با تاکید بر اینکه انتخابات هفته گذشته مجلس کاملا سیاسی و جناحی بود گفت: در این دو انتخابات به خصوص برای انتخاب نماینده مجلس در هیات نظارت بر مطبوعات یک رقابت سنگینی شکل گرفت بود و طیف تندروی مجلس تمام توان خود را گذاشته بود تا نماینده پیشنهادی اش بتواند برنده انتخابات شود.

فتاحی افزود: به همین دلیل به معنای واقع کلمه یک جنگ سیاسی و جناحی در مجلس در این رابطه شکل گرفت تا به واسطه آن طیف تندروی مجلس بتواند قدرت خود را به رخ بکشد که خوشبختانه با انسجامی که فراکسیون رهروان ولایت از خود نشان داد مانع از آن شد که این نماینده وابسته به تندروها در این دو انتخابات پیروز شود.
وی در خاتمه گفت: بر این اساس می توان امیدوار بود که فراکسیون رهروان انسجام از دست رفته خود را که باعث شده بود جمع زیادی از نمانیدگان را به تشکیل فراکسیون اعتدال ترقیب کند را باز یافته است و از این پس شاهد پررنگ شدن مرز میان تندروهای مجلس و فراکسیون رهروان خواهیم بود.
telegram 19dey.com
شامل تصویر کد امنیتی به صورت CAPTCHA.

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ۵-٠٧-١٣٩٣, ٢٠:٣۶

   

پر مبحث ترین ها