سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

داوری: زمینه‌سازی اجتماعی برای گفتمان احمدی‌نژاد می‌کنیم

نه. هیچ ارتباطی ندارد. هیچ اراده سازمان یافته‌یی از بالا برای چنین مقاصدی شکل نگرفته است. ما در برابر پیشنهادهای زیاد دوستان قرار داشتیم که متوجه شدیم جمع زیادی از دوستان از اقصی نقاط کشور تماش می‌گرفتند و می‌گفتند که می‌خواهیم برای تولد آقای احمدی‌نژاد حرکتی داشته باشیم. اصلا این برنامه‌ها سازمان یافته نیست.
احمــدی‌نــژاد‌ی‌هـا نمی‌خواهند او فراموش شود؛ قرار است برایش جشن تولد بگیرند. چیزی که بیشتر شبیه یک گردهمایی سیاسی است. از نام مراسم جشن تولد هم مشخص است: «رییس‌جمهور قلب‌ها»؛ نامی که گویا می‌خواهد کوتاه شدن دست محمود احمدی‌نژاد را از قدرت فریاد بزند.

چند روز پیش سایت دولت بهار، از سایت‌های حامی محمود احمدی‌نژاد که فعالیت‌های موسسه هواداران محمود احمدی‌نژاد (هما) و عبدالرضا داوری، مشاور رسانه‌یی رییس دولت پیشین را بازتاب می‌دهد با انتشار خبری از برگزاری جشن تولد احمدی‌نژاد‌ی‌ها برای احمدی‌نژاد خبر داده است. دومین جشن تولد برای احمدی‌نژاد در دومین سال خروج او از قدرت. آنها قبل از این هم می‌خواستند برای هاشمی‌رفسنجانی جشن تولد بگیرند اما در فضایی متفاوت با جشن تولد احمدی‌نژاد. در حقیقت مراسم‌شان برای هاشمی‌رفسنجانی «جشن تولد» نبود، بهانه‌یی بود برای نقد دیدگاه‌های کسی که احمدی‌نژاد با قرار گرفتن در موقعیت قطب مخالف او به قدرت رسیده بود. خودشان هم گفته بودند که مراسم هاشمی‌رفسنجانی برای نقد دیدگاه‌های او است اما هر‌چه بود این مراسم لغو شد.

مراسم‌شان برای احمدی‌نژاد اما قطعا متفاوت است؛ نه نقدی در کار خواهد بود و نه بازخوانی کارنامه هشت ساله دولت او. میدان ۷۲ نارمک از روزی که محمود احمدی‌نژاد از قدرت کنار رفته محمل یارکشی او شده است. هر چند یارکشی اصلی گویا در ولنجک انجام می‌شود اما آنجا اتفاقات پشت درهای بسته می‌افتد و اینجا در میدان نزدیک منزل رییس دولت سابق. عبدالرضا داوری، مشاور رسانه‌یی احمدی‌نژاد البته در گفت‌وگویی به بهانه همین جشن تولد می‌گوید که یارکشی در کار نیست و تنها جمعی از «علاقه‌مندان احمدی‌نژاد» می‌خواهند دور هم جمع شوند، اما شاید کمتر کسی این را باور کند به‌ویژه از بهار امسال که احمدی‌نژاد و احمدی‌نژادی‌ها کم‌کم گفتمان «بهار» خود را زنده کردند و ژست بازگشت به عرصه سیاسی را گرفتند.

جشن تولد آقای احمدی‌نژاد با چه محوریتی برگزار می‌شود، چه برنامه‌یی برای آن دارید و این جشن تولد چه هدفی را دنبال می‌کند؟
برنامه تولد آقای احمدی‌نژاد چیز جدیدی نیست و در سال‌های اخیر هم برگزار شده. این برنامه‌یی نبوده که منحصر به امسال و پارسال باشد. در واقع از سال ۹۱ به بعد دوستان و علاقه‌مندان به ایشان برای سالگرد تولد آقای احمدی‌نژاد برنامه‌یی برگزار کرده‌اند. امسال هم مثل سال‌های قبل است و چیز عجیب و غریب و فوق‌العاده‌یی نیست.

با خود آقای احمدی‌نژاد هم در این رابطه صحبت کرده‌اید؟ نظر خود آقای احمدی‌نژاد چیست؟
نه. این برنامه خودجوش است و معمولا جمعی به شکل خودجوش این کارها را انجام می‌دهند.

اما خب آقای احمدی‌نژاد خودش هم می‌آید. حضور ایشان اتفاقی است؟
به هر حال برنامه در نزدیکی محل زندگی ایشان انجام می‌شود. در سال‌های قبل هم برنامه در میدان ۷۲ نارمک برگزار شده. معمولا هم ساعت برنامه یک ساعتی است که پایان ساعت کاری است و ایشان در محل هستند. مثل سال گذشته که خود آقای احمدی‌نژاد هم چند دقیقه‌یی بین دوستان‌شان حاضر شدند و تقدیری از برگزار‌کنندگان به عمل آوردند.

یعنی الان خود آقای احمدی‌نژاد در جریان چنین برنامه‌یی نیست؟
عرض می‌کنم که این برنامه‌ها خود‌جوش هستند و دوستان آقای احمدی‌نژاد جمع می‌شوند و گل و شیرینی می‌خرند و برنامه برگزار می‌کنند.

با این حساب یعنی این‌طور است که آقای احمدی‌نژاد یکدفعه در یک ساعتی از عصر یا سر شب می‌بیند که در میدان ۷۲ نارمک برای او مراسم گرفته‌اند و می‌آید در مراسم شرکت می‌کند؟
تا جایی که می‌دانم آقای احمدی‌نژاد خبری ندارند، خب البته شاید ایشان از طریق سایت‌ها و خبرها از این مراسم با خبر باشند ولی ما با آقای احمدی‌نژاد هماهنگی نمی‌کنیم یعنی اینکه برویم و با خود ایشان برنامه‌ریزی کنیم، چنین چیزی نیست. شاید حتی اگر برویم برای برنامه‌ریزی و با ایشان صحبت کنیم، موافقت هم نکنند.

چرا؟
خب فکر می‌کنند که برای دوستان و اهالی محل زحمت باشد و این برنامه‌ها وقت و انرژی آنها را بگیرد اما هم اهالی محل و دوستداران آقای احمدی‌نژاد هم به خاطر ارادت و علاقه‌یی که دارند می‌خواهند به بهانه‌یی از ایشان یادی و تقدیری صورت بگیرد.

نظر خود آقای احمدی‌نژاد درباره مراسم مشابه سال‌های قبل چه بود؟ نظر منفی داشتند؟

نظرشان منفی نبود به آن شکل اما نمی‌خواستند سبب زحمت علاقه‌مندان خودشان باشند.

پس چرا شما اصرار دارید که چنین مراسمی حتما برگزار شود؟

چون این برنامه مایه خوشحالی و خشنودی هواداران و علاقه‌مندان آقای احمدی‌نژاد است و هیچ‌کس از برگزاری این مراسم احساس زحمت و ناراحتی نمی‌کند. همه با شوق و جان و دل می‌خواهند چنین برنامه‌یی برگزار شود.

به جز موسسه هواداران محمود احمدی‌نژاد یا همان «هما»، چه گروه‌هایی در برگزاری این جشن تولد دخیل هستند؟


ببینید مجموعه‌های خودجوش در حمایت از آقای احمدی‌نژاد در اقصی‌نقاط کشور و شهرهای مختلف وجود دارند و فعالیت می‌کنند و به این صورت هم نیست که از یک مرکزیتی هماهنگ شوند. اینها هسته‌های خودجوش و مردمی هستند که از آقای احمدی‌نژاد حمایت می‌کنند. همین‌ها هم در کنار «هما» برای این مراسم و مراسم مشابه برنامه‌ریزی می‌کنند.

اگر مرکزیتی ندارند و ارتباطی بین آنها نیست چگونه مثلا برای همین جشن تولد با هم هماهنگ می‌شوید؟


خب تماس‌ها و درخواست‌ها بیشتر از طرف آنهاست تا از طرف مرکز. جمع‌ها و مجموعه‌هایی هستند در کشور که احساس می‌کنند گفتمان و روش آقای احمدی‌نژاد برای مملکت مفید و مثبت است و اینها گرد هم آمده‌اند تا این روش از یاد نرود. اصلا هم بحث شخصی در درجه اول ندارند که بگویند فقط احمدی‌نژاد. بیشتر تمرکز و گرایش به سمت روش و منش آقای احمدی‌نژاد است تا شخص خود او. در کنار این هم علایق شخص به خود آقای احمدی‌نژاد هم وجود دارد.

اینها ربطی به بازگشت آقای احمدی‌نژاد و نزدیکان ایشان به رقابت سیاسی هم دارد؟

نه. هیچ ارتباطی ندارد. هیچ اراده سازمان یافته‌یی از بالا برای چنین مقاصدی شکل نگرفته است. ما در برابر پیشنهادهای زیاد دوستان قرار داشتیم که متوجه شدیم جمع زیادی از دوستان از اقصی نقاط کشور تماش می‌گرفتند و می‌گفتند که می‌خواهیم برای تولد آقای احمدی‌نژاد حرکتی داشته باشیم. اصلا این برنامه‌ها سازمان یافته نیست.

سوال من این است که آیا چنین برنامه‌هایی زمینه‌سازی برای حضور دوباره احمدی‌نژاد و جریان منسوب به او در انتخابات و رقابت سیاسی نیست. الان شما این موضوع را تکذیب می‌کنید ولی به هر حال خیلی ساده در آینده چنینی برنامه‌هایی می‌تواند تعبیر به این شود که درخواست‌ها برای بازگشت احمدی‌نژاد زیاد بوده و با وجود میل باطنی او و نزدیکانش وارد رقابت سیاسی می‌شوند.

درخواست از آقای احمدی‌نژاد برای بازگشت بسیار زیاد است. اصلا چنین جشن تولدی در مقابل سیل درخواست‌ها چیز کوچکی است. اگر قصدی برای بازگشت وجود داشت بی‌شک از آن اشتیاق استفاده و تلاش می‌شد تا آن اشتیاقی که برای بازگشت ایشان وجود دارد یک‌جوری نمایش داده شود. همین الان اگر مراجعه کنید به دوستان ما در سایت دولت بهار و کامنت‌هایی که آنها منتشر نمی‌کنند و ایمیل‌هایی که برای آقای احمدی‌نژاد از اقصی‌نقاط کشور زده‌اند، متوجه می‌شوید که درخواست برای بازگشت ایشان خیلی بالاست. منتها خود ایشان هنوز نظر مثبتی به بازگشت ندارند.

خب وقتی این درخواست‌ها دیده نمی‌شوند شک این به وجود می‌آید که این تنها یک مانور سیاسی و تبلیغاتی است. آقای احمدی‌نژاد با شناختی که ما داریم شخصی نیست که اگر پشتوانه‌یی داشته باشد آن را پنهان کند. چرا اینها را عمومی نمی‌کنید. چرا همان کامنت‌ها منتشر نمی‌شوند؟

این جمع‌بندی شماست و من می‌گویم اشتباه است. آقای احمدی‌نژاد الان جمع‌بندی برای بازگشت و کار در فضای سیاسی ندارد. ما هم الان دلایلی داریم که نشان می‌دهد محبوبیت آقای احمدی‌نژاد در این یک سال گذشته افزایش داشته و فضا به سود ایشان است.

خب کی به جمع‌بندی نهایی می‌رسند؟

تا آنجا که اطلاع دارم تا امروز ایشان به این نتیجه نرسیده که به فضای سیاسی برگردد.

حالا شخص ایشان را فاکتور می‌گیریم اما آیا جریان همراه آقای احمدی‌نژاد هم‌چنین قصدی ندارد؟ چون به هر حال حتما لازم نیست احمدی‌نژاد شخصا وارد شود.

فعلا در همان سطح هم برنامه‌یی نیست. فعلا ما هیچ افقی برای بازگشت آقای احمدی‌نژاد و همراهان ایشان به دنیای سیاست در مناسبات آتی کشور نمی‌بینم. مگر اینکه یک سری تغییراتی اتفاق بیفتد.

چرا شما و جریان منسوب به احمدی‌نژاد چنین تحلیلی دارید؟ در حالی که می‌گویید محبوبیت او افزایش یافته است. این تصویری که از محبوبیت او می‌سازید زمینه خوبی برای بازگشت نیست؟

بالاخره باید این جمع‌بندی صورت بگیرد که آیا فعالیت سیاسی و اراده معطوف به قدرت می‌تواند منشا خدمات برای کشور باشد یا نه. یعنی الان در واقع باید این سوال پاسخ داده شود تا بتوان روی برنامه‌های بعدی فکر کرد و نظر داد و کار کرد.

پاسخ آقای احمدی‌نژاد و نزدیکان‌شان و خود شما به این سوال چیست؟

بحث خود ایشان نیست. ما باید به نقطه‌یی برسیم که آقای احمدی‌نژاد بتواند شرایطی را ایجاد کند که آن دیدگاه‌ها و آرمان‌هایی را که در مسیر حرکت خودش تعریف کرده، قابل پیاده شدن باشد. باید بخشی از این ظرفیت‌های سیاسی و اجتماعی در واقع رشد کرده باشد. آقای احمدی‌نژاد بزرگ‌ترین خدمت را به جریان اصولگرایی کرد اما در واقع آنچه از طرف اصولگرایان دید جز مجموعه‌یی از تهمت‌ها نبود. بالاخره باید مقداری از ظرفیت‌ها ایجاد شود تا آن آرمان‌های مد نظر ایشان در حوزه عدالت و خدمت قابلیت پیاده شدن پیدا کند.

یعنی فکر می‌کنید مشکل آقای احمدی‌نژاد در حوزه میان‌دست و بالادست سیاست است که اجازه ورود او را به رقابت نخواهند داد؟
به هر حال باید یکسری ظرفیت‌هایی ایجاد شود. من خودم اعتقاد دارم امروز شاید فعالیت‌های اجتماعی در بخش‌هایی از جامعه برای گفتمان آقای احمدی‌نژاد مفیدتر است تا اینکه بخواهد بیاید و در حوزه سیاسی فعالیت کند. ما هم الان داریم برای گفتمان آقای احمدی‌نژاد زمینه‌سازی اجتماعی می‌کنیم.

نظر خود آقای احمدی‌نژاد چیست؟
ما نظرات‌مان را داده‌ایم اما ایشان معمولا خودشان اظهارنظر نمی‌کنند. ایشان به اعتقاد من فعلا دارند می‌شنوند و جمع‌بندی می‌کنند.

برنامه شما برای تولد آقای احمدی‌نژاد در میدان ۷۲ نارمک، با توجه به اینکه در فضای باز است آیا مجوز دارد یا نه؟

معمولا چون خود اهالی محل رابطه‌عاطفی با آقای احمدی‌نژاد دارند آنجا یک جو خاصی دارد. آقای احمدی‌نژاد صبح که می‌خواهد از خانه خارج شود و شب یا عصر که به خانه برگردد، همیشه با تجمعی از اهالی و هواداران‌شان روبه‌رو هستند. آن منطقه یک فضای عاطفی خاصی نسبت به آقای احمدی‌نژاد دارد. بی‌تردید دوستانی که دست اندرکار برنامه هستند هماهنگی‌هایی با مراجع ذی‌ربط در منطقه مثل کلانتری محل دارند اما چون شکل برنامه یک برنامه خودجوش و گردهمایی اهالی منطقه برای یک مراسم است، خیلی نیازی به برخی مجوزها ندارد چون اصلا گروه خاصی برگزار‌کننده نیست و خود اهالی این کار را می‌کنند.

منبع: اعتماد
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١۴-٠٧-١٣٩٣, ٢٠:١٩

   

پر مبحث ترین ها