سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

راز حمايت اصلاح طلبان از ناطق نوري چيست/آيا بدنه اين فرمان را بر مي تابد؟

وي نقش افرادي چون ناطق نوري و علي مطهري را در انتخابات اسفند 94مهم خواند و گفت:افرادي چون محتشمي پور،موسوي خوئيني ها ،عليرضا علوي تبار و چپ سابق يعني روحانيون مبارز و دفتر تحکيم وحدت متاسفانه نتوانستند با جريان دموکراسي خواهي که به راه افتاد همسو و هم جهت شوند و براي آن تلاشي کنند.
«ناطق نوري»و «محمدرضا عارف»دو گزينه اي که گويا اصلاح طلبان در تلاشند بر سر سرليستي يکي از اين دو نفر به اجماع برسند .بخشي از اصلاح طلبان بر اين باورند که چون محمدرضا عارف در انتخابات رياست جمهوري ميدان رقابت را به نفع حسن روحاني ترک کرد بنابراين منصفانه آن است که در انتخابات آتي وي را مورد حمايت قرار دهند اين در حالي است که ورود ناطق نوري به انتخابات مجلس دهم اين طيف را نسبت به حمايت از محمدرضا عارف با ترديد مواجه خواهد کرد .

به گزارش سرويس سياسي خبرگزاري آريا،غلامحسين کرباسچي، دبيرکل حزب کارگزاران در مورد وضعيت محمدرضا عارف در صورت کانديداتوري ناطق نوري گفته بود:«عارف از نيروهاي خوبي است که تجربه معاون اجرايي و وزارت را در کارنامه خود دارد و در مجلس مي تواند نقش خوبي ايفا کند، اما اين بحث نيست که يا عارف در انتخابات مجلس حضور داشته باشد و يا ناطق نوري؛ به هر حال مجلس 290 کرسي دارد و همه شخصيت هاي خوب و توانمند مي توانند در آن حضور داشته باشند و اين انتخابات مجلس مي تواند اين شخصيت ها را جمع کند.»

همسو با او سعيد حجاريان هم چنين عقيده اي داشت:«تا زمان انتخابات آتي مجلس زمان زيادي باقي است اما من معتقدم بايد مجلس دهم شبيه مجلس پنجم شود يعني اقليت قوي و تأثيرگذار از اصلاح‌طلبان وارد مجلس شوند و با توجه به شرايط موجود، چنين چيزي قابل قبول و راضي‌کننده خواهد بود. در مجلس پنجم، کارگزاران فراکسيوني قوي بودند. به نظر من حضور آقاي ناطق نوري در مجلس بعدي بسيار مؤثر خواهد بود و من از حضور چنين نيروهايي در مجلس بعدي استقبال مي‌کنم اما خود آقاي ناطق گفته است که در انتخابات شرکت نمي‌کند.هم‌اکنون در شوراي شهر هم نيروهاي اصلاح‌طلب خوبي حضور دارند که حاکميت بر روي آنها حساسيت نداشت. آنها اصلاح‌طلبان جواني بودند که مورد حمايت شخصيت‌هاي محبوب اصلاح‌طلب هم قرار گرفتند. در انتخابات مجلس هم مي‌توان بر نيروهاي جوان اصلاح‌طلب سرمايه‌گذاري کرد و با حمايت رهبران جريان اصلاح‌طلب آنها را به مجلس بعدي فرستاد.»

اما داريوش قنبري،عضو شوراي مرکزي حزب مردمسالاري در گفتگو با آرياگفت:اصلاح طلبان از آقايان خاتمي و هاشمي انتظار دارند که در انتخابات مجلس دهم آقاي عارف را به عنوان محور اصلاح طلبان مورد حمايت قرار دهند.

وي افزود:حمايت اصلاح طلبان از آقاي روحاني در انتخابات رياست جمهوري يازدهم به دليل ايده هاي اصلاح طلبانه ايشان بوده است بنابراين در انتخابات مجلس دهم هم اصلاح طلبان معيارهاي خاص خودشان را دارند و باتوجه به آن معيارها در انتخابات ورود خواهند کرد.

اين نماينده مجلس هشتم اظهار داشت:بايد توجه داشت که پيروزي اصلاح طلبان در انتخابات رياست جمهوري يازدهم به دليل ازخودگذشتگي آقاي عارف بود بنابراين انتخابات مجلس دهم فرصت مناسبي است براي جبران اين از خودگذشتگي .
وي ادامه داد:اين انتظار وجود دارد که بزرگان جريان اصلاحات از محوريت عارف در انتخابات مجلس دهم حمايت کنند.

احمد خرم وزير دولت اصلاحات و از چهره هاي شاخص اين جريان پيرامون انتخابات مجلس دهم و چگونگي نقش آفريني علي اکبر ناطق نوري و محمدرضا عارف و نيز تحولات اردوگاه هاي اصلاح طلب و اصولگرا در پي کانديداتوري ناطق نوري گفته بود:«آقاي ناطق تمام ويژگي هاي يک شخصيت سياسي که در راس اصولگرايان معتدل باشد را دارا هستند اما اينکه ايشان بخواهند چنين کاري انجام دهند در آينده مشخص خواهد شد. ايشان وابسته به جريان اصولگرا هستند و فعلا اصلاح طلبان کانديداهاي متعددي براي معرفي دارند مگر اينکه در روزهاي آينده اتفاق خاصي رخ بدهد و اجماع ديگري انجام بشود.»وي در پاسخ به اين سوال که آيا قرار است اصلاح طلبان و آقاي عارف با اصولگرايان معتدل و شخص آقاي ناطق نوري ائتلاف کنند،گفته بود:«اصلا نمي شود الان چنين حرفي زد و نتيجه گيري کرد.

مسئله ائتلاف، مسئله 10 روز مانده به انتخابات است نه چند ماه مانده به آن. اگر نظرسنجي اين باشد که تندروها قرار است با قدرت بيايند، خب طبيعي است شرايط براي اصلاح طلبان و حتي خود
اصولگرايان تفاوت خواهد کرد اما اگر بنا باشد انتخابات شکل طبيعي، عادلانه و رقابتي داشته باشد مسلما جناح هاي سياسي با تمام توان شرکت خواهند کرد و اتفاقا بهتر هم هست که بهترين نيروهاي هر جناح نامزد شوند تا انتخابات از انتخابات رياست جمهوري سال 92 هم پرشورتر و رقابتي تر بشود.»

در ادامه صادق زيباکلام،استاد دانشگاه تهران در گفتگو با آريا گفت:در شرايط امروز بنده معتقدم فردي چون آقاي ناطق نوري براي جريان اصلاح طلب خيلي مهم تر از آقاي موسوي خوئيني هاست چراکه بعد ازانتخابات 22خرداد 88فاصله آقاي ناطق نوري از اصولگرايان ، دشمنان توسعه سياسي و دموکراسي خواهي خيلي بيشتر شده است و به همان ميزان به جريان دموکراسي خواهي نزديک شده است.

وي نقش افرادي چون ناطق نوري و علي مطهري را در انتخابات اسفند 94مهم خواند و گفت:افرادي چون محتشمي پور،موسوي خوئيني ها ،عليرضا علوي تبار و چپ سابق يعني روحانيون مبارز و دفتر تحکيم وحدت متاسفانه نتوانستند با جريان دموکراسي خواهي که به راه افتاد همسو و هم جهت شوند و براي آن تلاشي کنند.

صادق زيباکلام ،استاد دانشگاه تهران همچنين باتاکيد براين مطلب که ناطق نوري در انتخابات شرکت خواهد کرد،گفت:براي حمايت آقاي ناطق نوري جبهه اي از ائتلاف اصلاح طلبان و طرفداران دولت آقاي روحاني تشکيل خواهد شد و در تهران آقاي ناطق نوري سرليست اين ائتلاف خواهد بود.وي تاکيد کرد:از تيرماه 1384يعني نخستين دور رياست جمهوري آقاي احمدي نژاد و پيروزي اصولگرايان، آقاي ناطق نوري از اين طيف فاصله گرفت و به همان ميزاني که ايشان از اصولگرايان فاصله گرفتند به آقاي هاشمي رفسنجاني نزديک شدند بنابراين من معتقدم سالهاست که آقاي ناطق نوري از اصولگرايان فاصله گرفته و در اينده هم هيچ اشتراک و ائتلافي با اين طيف نخواهند داشت.

زيباکلام اظهار داشت:در آينده به طور حتم آقاي ناطق نوري همراه با ائتلاف اصلاح طلبان خواهد بود که اين حضور تبعات و پيامي به دنبال دارد.
اين استاد دانشگاه افزود:ائتلاف ناطق نوري با اصلاح طلبان حاوي اين پيام است که بدنه اصولگرايان معتدل و ميانه رو که در راس آن آقاي ناطق نوري هستند بيش از گذشته به آقاي هاشمي رفسنجاني نزديک تر شده اند.

حالا با وجود اصرار تئوريسين ها و سران اصلاح طلب به قرض گرفتن چهره هاي اصولگرا براي ورود به انتخابات مجلس سوال اينجاست که بدنه اصلاح طلبان اين نسخه را خواهد پذيرفت يا اينکه مانند جوانان جبهه مشارکت و تحکيم وحدت که با جدا شدن از تشکل هاي خود «ندا»را تشکيل دادند شاهد حضور طبقات پيش روي ديگر خواهيم بود.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٧-٠٧-١٣٩٣, ٠١:۴٢

   

پر مبحث ترین ها