سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

ماموریت انتخاباتی وزرای خاتمی

سيد محمد خاتمي اما راي خود را در دماوند به صندوق انداخت اما اين اقدام رهبر جريان اصلاحات در آخرين ساعات راي‌گيري هم نتوانست برخي اصلاح‌طلبان را پاي صندوق راي بكشاند. نتيجه استراتژي سكوت نصفه نيمه اصلاحات از دست دادن نخستين مجلس بعد از انتخابات 88 بود.
قريب به 15 ماه مانده به انتخابات مجلس دهم اصلاح‌طلبان نخستين گام عملي را برداشته‌اند. به گزارش مهر شوراي مشورتي اصلاح‌طلبان در آخرين جلسه خود كه با رياست محمد خاتمي برگزار شده است كميته راهبردي انتخابات را تشكيل داده‌اند. در اين كميته موسوي‌لاري وزير كشور دوره اصلاحات مسوول انتخاباتي استان‌ها و صفدر حسيني به عنوان مسوول هماهنگي با ساير اصلاح‌طلبان معرفي شده‌اند.

به نظر مي‌رسد كه جريان اصلاحات قصد دارد استراتژي انتخاباتي دوره يازدهم را براي انتخابات مجلس دهم پيش گيرد. در اين انتخابات هم گويا به پيروي از سياست انتخاباتي سال 92 نقش شوراي مشورتي سيد محمد خاتمي قرار است پررنگ باشد و اين‌بار هم اين شوراي مشورتي است كه برنامه‌هاي اين جريان فكري را براي اجرايي شدن به شوراي هماهنگي اصلاحات منتقل مي‌كند. اصلاح‌طلبان در حالي براي انتخابات مجلس دهم آماده مي‌شوند كه به دليل شرايط موجود در انتخابات مجلس نهم، علاقه‌يي براي گرم كردن تنور انتخابات و حضور فعال در آن نداشتند.

سكوت اصلاح‌طلبانه و از دست دادن مجلس نهم

انتخابات مجلس نهم در اسفند سال 90 برگزار شد. درست دو سال بعد از حوادث انتخابات دوره دهم رياست‌جمهوري. سالي كه بعد از وقايع سال 88 رخوتي سياسي را هم در ميان اصلاح‌طلبان و هم در بدنه اجتماعي كه دو سال پيش پاي صندوق‌هاي راي رفته بودند به وجود آورد. اصلاح‌طلبان كه از سويي پيگير مطالبات‌شان بودند و همچنان به حل و فصل اختلافات دو سال گذشته اصرار داشتند و از سوي ديگر از بسياري از مناصب سياسي كنار گذاشته شده بودند ترجيح دادند در مقابل انتخابات مجلس نهم سكوت كنند. گرچه اين سكوت، سكوت تمام جريان اصلاحات نبود اما در نهايت به از دست دادن حداكثري مجلس نهم منجر شد. در اين ميان عده‌يي با سكوت پاي صندوق‌هاي راي رفتند.

سيد محمد خاتمي اما راي خود را در دماوند به صندوق انداخت اما اين اقدام رهبر جريان اصلاحات در آخرين ساعات راي‌گيري هم نتوانست برخي اصلاح‌طلبان را پاي صندوق راي بكشاند. نتيجه استراتژي سكوت نصفه نيمه اصلاحات از دست دادن نخستين مجلس بعد از انتخابات 88 بود.

تغيير استراتژي انتخاباتي؛ اجماع به جاي سكوت

وضعيت اصلاح‌طلبان كه در سال‌هاي مديريت اصولگرايان در آستانه حذف از عرصه سياسي كشور بودند اما به ادامه سكوت منجر نشد. اصلاح‌طلبان كه گويا از انتخابات مجلس نهم درس گرفته بودند درصدد جبران خطاي مجلس در انتخابات رياست‌جمهوري بر آمدند.

اصلاح‌طلبان با محوريت سيد محمد خاتمي وارد انتخابات شدند. حضور خاتمي در انتخابات باب جديدي را براي بازسازي اصلاح‌طلبان كه در هشت سال گذشته از عرصه سياست كشور كنار گذاشته شدند ايجاد كرد. بعد از آنكه سيد محمد خاتمي براي حضور در انتخابات راضي نشد اصلاح‌طلبان به اصرار هاشمي‌رفسنجاني را راهي وزارت كشور كردند. اما بعد از رد صلاحيت شدن رييس‌جمهوري پيشين گزينه اصلي اصلاح‌طلبان محمد رضا عارف شد. او هم بعد از درخواست سيد محمد خاتمي با نگارش نامه‌يي از كانديداتوري به نفع حسن روحاني كنار رفت تا اصلاح‌طلبان روي يك نفر به اجماع برسند. در نهايت اصلاح‌طلبان با محوريت هاشمي و خاتمي توانستند در انتخابات سال 92 به اجماع برسند.

مجلس دهم؛ دغدغه اصلاح‌طلبان و اصولگرايان

اصولگرايان در پي رسيدن به وحدت همايش برگزار مي‌كنند. وحدتي كه در به خطر افتادن آن طيف آيت‌الله مصباح و حاميان سابق محمود احمدي‌نژاد تاثير بسزايي داشتند. سيد رضا تقوي از سوي جامعه روحانيت مبارز مسوول كم كردن فاصله‌هاي اصولگراياني است كه در انتخابات 92 بر سر يك گزينه به اجماع نرسيدند تلاشي كه همايش اخير آنها نشان داد چندان هم موفق پيش نرفته است. بسياري از اصولگرايان با اينكه در مصاحبه‌هاي مطبوعاتي خود تلاش كردند نيامدن شان را توجيه كنند اما حضور نداشتن چهره‌هاي اصولگرا در اين همايش نشان داد كه زير يك سقف جمع كردن طيف‌هاي مختلف اصولگرايي آنقدر سخت هست كه رسيدن به وحدت را چندان هم محتمل نمي‌كند. در سوي ديگر اما اصلاح‌طلبان نخستين گام عملياتي را براي انتخابات دهم برداشته‌اند.

تشكيل كميته راهبردي انتخابات و انتخاب موسوي‌لاري و صفدر حسيني براي ساماندهي اين تشكيلات نشان مي‌دهد كه اصلاحات لااقل يك قدم جلوتر از اصولگرايان حركت مي‌كند. آنها كه در انتخابات 92 وحدت و اجماع اين جريان فكري را به رخ رقباي اصولگراي‌شان كشيدند حالا پيش‌دستي كرده و يك سال زودتر نخستين اقدام براي انتخابات مجلس دهم را با محوريت شوراي مشورتي سيد محمد خاتمي عملي كرده‌اند. راهي كه اصلاح‌طلبان خواهند رفت يقينا روزهاي سخت‌تر و دشوارتري را پيش روي اصولگرايان قرار خواهد داد

منبع: روزنامه اعتماد
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٨-٠٧-١٣٩٣, ١٠:٠٠

   

پر مبحث ترین ها