سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

بازگشت شیخوخیت، بازگشت اعتدال و وحدت!

متاسفانه با اختلافی که اصولگرایان در چند انتخابات اخیر داشتند، مقداری جایگاه شیخوخیت را در جریان اصولگرا کمرنگ کرد. تفرقه و تزلزلی که در بین اصولگرایان ایجاد شده است امروز جایگاه شیخوخیت و بزرگان این جریان را هم متزلزل کرده است.
با نزدیک شدن به انتخاباتی دیگر در فضای سیاسی کشور، واژه«شیخوخیت» باز هم به محاورات سیاسی بازگشته است.

حجت الاسلام محسن غرویان: شیخوخیت را باید از چند منظر مورد بررسی قرار داد. نخست اینکه از شیخوخیت نباید برداشت و معنای کمی کرد، بحث شیخوخیت بر مدار سن و عمر نیست، بلکه شیخوخیت بیشتر بار کیفی دارد. مراد از شیخوخیت این است که افرادی که سابقه و تجربه بیشتری در یک رشته علمی، فن یا مبحث خاصی دارند، برمبنای همان تجربه، فکر، اندیشه و پختگی که دارند سخن‌شان برای دیگران متبع است و پشت سر او حرکت می‌ کنند و احترام می‌گذارند.

نکته دیگر آنکه در شیخوخیت؛انحصارطلبی جایی ندارد. افرادی که واجد این ویژگی و حسن هستند باید به رای و نظر دیگران هم احترام بگذارند، خصوصا نظراتی که همپای نظرات خود آنهاست. یعنی به مشایخ و بزرگان دیگری که در آن مبحث صاحب تجربه و نظر هستند هم اعتماد کنند. اینگونه نباشد که شیخوخیت به معنای استبداد رای، انحصارطلبی و انحصارگرایی تعبیر شود. این واژه‌ها با شیخوخیت همخوانی ندارد.

نکته مهمتر آن است اختلاف بین بزرگان و مشایخی که دارای این ویژگی هستند درجه اعتبار شیخوخیت را کم می کند و اختلاف بین بزرگان به تضعیف و تفرقه بین رده های پایین تر منتهی می‌شود اما اگر شیخوخیت همراه با وحدت و اتحاد و همدلی و هم فکری حرکت کند ارزش و اعتبارش برای مریدان بسیار بالا می رود و آنها نیز بر همان مدار اتحاد حرکت خواهند کرد.

البته شیخوخیت را هم نباید مطلق دید. امروز جوانترها در مباحث سیاسی-اجتماعی تابع و پیرو نظریات جدیدی هستند در حالیکه قدیمی های ما خیلی به پدیده ها و وسائل جدید اعتنایی ندارند. جوانترهای فاضل ما وقتی با پدیده های نو روبرو می شوند و شبهات و سوالات نوئی را پیش روی خود می بینند تلاش می کنند با اقتضائات روز به آ«ها پاسخ دهند اما گاها مشاهده می شود آنهایی که در جایگاه شیخوخیت قرار گرفته اند چندان اعتنایی به این مسائل نو و جدید ندارند و دل به آنها نمی دهند. این خودش یک اشکال است که شیخوخیت ایجاد می کند. بنابراین مطلق شیخوخیت نباید ملاک ما باشد.

متاسفانه با اختلافی که اصولگرایان در چند انتخابات اخیر داشتند، مقداری جایگاه شیخوخیت را در جریان اصولگرا کمرنگ کرد. تفرقه و تزلزلی که در بین اصولگرایان ایجاد شده است امروز جایگاه شیخوخیت و بزرگان این جریان را هم متزلزل کرده است. در حالیکه اگر بزرگان و جوانترهای این جریان در مسائل روز همدلی و همفکری کنند این اختلافات کمرنگ خواهد شد. شیخوخیت ما باید بپذیرد هر دورانی اقتضائات خاص خودش را دارد، جوانترها هم نباید بر مدار افراط و تفریط حرکت کنند. با این شرایط اگر اصولگرایان در فضای سیاسی – اجتماعی بتوانند خودشان را هماهنگ کنند آن عنصر و جایگاه «شیخوخیت» باز همچون گذشته عنصر موثری در وحدت اصولگرایان خواهد بود.

متاسفانه برخی اختلافات که از سوی برخی افراد ایجاد شد نقش شیخوخیت را دچار آسیب کرد درحالیکه همان افرادی که این اختلافات را ایجاد کردند در نهایت به مقصود و هدف خودشان در انتخابات ریاست جمهوری نرسیدند. و گرایش اعتدال در جامعه موفق و پیروز شد.الان هم به نظر من اصولگرایان باید از افراط و تفریط پرهیز کنند و خودشان را با جریان اعتدالی هماهنگ کنند.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٨-٠٧-١٣٩٣, ١٩:۵٩

   

پر مبحث ترین ها