سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

سکوت مصباح در برابر فوت آیت الله مهدوی کنی

بروز شده : ٢-٠٨-١٣٩٣, ٢١:٣۵    نسخه چاپی    
عدم صدور پیام تسلیت از سوی علامه مصباح به حدی عجیب بود که خبرگزاری تسنیم، از رسانه های نزدیک به جبهه پایداری و مهم ترین حامی جلیلی در انتخابات 92 نیز به آن واکنش نشان داد و با گفت وگو با رییس دفتر آیت الله مصباح به دنبال چرایی این موضوع رفت که در نهایت تلاش خبرنگار منجر به این شد که رئیس دفتر آیت‌الله مصباح بگوید که علامه مصباح برای علو درجات آیت‌الله مهدوی‌ دعاکردند!
با گذشت سه روز از رحلت آیت الله مهدوی کنی، نه تنها تصویری از حضور آیت الله مصباح یزدی در هیچ یک از فیلم ها و تصاویر مراسم خاکسپاری مرحوم کنی به ثبت نرسیده بلکه وی تا کنون پیامی برای درگذشت وی نیز صادر نکرده است.

آیت الله مهدوی کنی، نامی آشنا در تاریخ انقلاب اسلامی است، بزرگمردی مبارز و صد البته شناسنامه دار که هیچگاه چشمش را بر حقیقت نبست و هر آنچه که لازم بود را بر زبان آورد، روزی تلویحا نامزدهای معترض به انتخابات 88 را به صلح امام حسن دعوت می کرد و روزی دیگر به شدت از هم طیفان خود انتقاد می کرد که چرا حاضر به اتحاد نشدند. او از پیش از انقلاب در کنار امام و انقلابیون حضور داشت و در روزهای پس از انقلاب نیز همواره یکی از کلیدی ترین چهره های نظام بود.

مردی که دانشگاه امام صادق را برای تربیت نسل جدیدی از مدیران کشور ایجاد کرد و زمانی که رفیق قدیمی اش نامزد انتخابات ریاست جمهوری شد از ثبت نام در انتخابات خودداری کرد. او بر خلاف اغلب چهره های امروز اصولگرایی از نردیکان امام بود و هرکس پای صحبتش نشسته به یاد دارد که چگونه با اشتیاق خاطراتی از امام را بر زبان می آورد. خلاصه کلام اینکه آیت الله کنی از شناسنامه های انقلاب بود و مسئولیت های مختلفی را در طول 35 سال پس از پیروزی انقلاب و حتی سال های قبل از آن در راه پیروزی نهضت بر عهده داشته است که آخرین آن ریاست بر مجلس خبرگان رهبری بود.

معروف ترین جمله انتخابات 76

کنی از تاثیرگذارترین چهره های اصولگرایی نیز به حساب می آید و اغلب رای دهندگان در دوم خرداد 76 به یاد دارند که او چطور از زمان تفکیک اصلاح طلب و اصولگرا تمام قد پای اصول و اصولگرایی ایستاده بود. عبارت " حدس می زنیم نظر رهبری بر ناطق نوری باشد" از معروف ترین و البته بی سابقه ترین جملات دوران تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری است که همچنان برخی از آن به عنوان سندی برای رای دادن مقام معظم رهبری به ناطق نوری خرداد 76 یاد می کنند.

در دوران اصلاحات نیز او به فعالیتش ادامه داد و همسو با ناطق نوری برای وحدت اصولگرایان بسیار کوشید، کوششی که گرچه در ابتدای راه با چند پیروزی مقطعی برای اصولگرایان همراه بود اما بعدها با رد صلاحیت گسترده اصلاح طلبان بیشتر به قهرمانی در میان یک نفر شبیه شد تا پیروزی.

به گزارش تدبیر24، گذر ایام به سال 88 که رسید، اوضاع تغییر کرد. او نیز از وقایع و برخی گفته های آن نامزد اصولگرای آن سال دل آزرده شده بود. اما از تلاشش برای وحدت کم نکرد. تلاشی که البته بدون شیخ نور انجام شد اما آیت الله دو طرف اصلاح طلب و اصولگرا را به وحدت دعوت کرد.

مرحوم کنی در جریان انتخابات رییس خبرگان نیز علیرغم فشار بی سابقه جریان تندرو حاضر به رقابت با آیت الله هاشمی رفسنجانی نشد و پس از درخواست هاشمی برای شرکت در انتخابات ریاست خبرگان وارد میدان شد. او تلاش زیادی هم برای وحدت اصولگرایان کرد، تلاش هایی که با بی مهری اصولگرایان روبه رو شد و هیچگاه به نتیجه نرسید.

اختلاف نظر آیت الله با مصباح یزدی

ناکامی دبیرکل جامعه روحانیت مبارز در به وحدت رسیدن اصولگرایان برای انتخابات مجلس نهم را شاید بتوان از مهم ترین جنبه های علنی اختلاف نظرش با آیت الله مصباح یزدی برشمرد. زمانی که مهدوی کنی علنا از لیست جبهه متحد اصولگرایان در انتخابات مجلس نهم حمایت کرد، ایت الله مصباح حاضر به پذیرش این لیست نشد و جبهه ای به نام پایداری را شکل داد و پس از خروج از سازوکار وحدت اصولگرایان که به ابتکار مرحوم کنی تشکیل شده بود، لیستی مستقل به نام پایداری را برای انتخابات مجلس معرفی و از آن حمایت کرد.

در این بین گرچه برخی اعضای دولیست مشترک بوده و دو آیت الله هیچگاه در تقابل کلامی با یکدیگر قرار نگرفتند اما منتسبان به دو جریان از هیچ تلاشی برای تخریب یکدیگر دست بردا نبودند و در شرایطی که میدان را خالی از رقیب اصلاح طلب می دیدند با تندتربن حملات به یکدیگر تاختند.

نتیجه انتخابات مجلس اما وزن دو طرف را به خوبی آشکار کرد،برتری نسبی شمار نامزدهای جبهه متحد در برابر پایداری ها نشان داد که قبای رهبری اصولگرایان بر تن مهدوی کنی اندازه تر است تا مصباح یزدی.

اختلافات گرچه تداوم داشت اما کمتر علنی می شد تا دوباره موسم انتخاباتی دیگر رسید، اصولگرایان با سازوکارهای متعدد چند بعلاوه چندشان همگی سودای ریاست جمهوری بر سرشان زده بود که آیت الله کنی بار دیگر وارد میدان شد و ابتکار عمل را برای اتحاد آنان به دست گرفت. شماری از آنان با درخواست آیت الله کنی از حضور در انتخابات ریاست جمهوری منصرف شدند و شماری دیگر نیز موفق به عبور از گلوگاه شورای نگهبان نشدند. سرانجام سه نامزد نزدیک به آیت الله مهدوی کنی صلاحیتشان تائید شد و ولایتی، حداد عادل و قالیاف وارد رقابت های انتخاباتی شدند.

در طرف دیگر گستره اصولگرایی اما اوضاع طور دیگری بود. علامه مصباح بازهم حاضر به پذیرش وحدت با دیگر اصولگرایان نشده بود و جبهه اش با پایداری بر نامزد اصلح خود در زمین و آسمان ها یعنی کامران باقری لنکرانی راه دیگری را طی می کرد، راهی که با رد صلاحیت لنکرانی به بن بست رسید اما بازهم منجر به آمدن تمام اصولگرایان زیر چتر وحدت آیت الله کنی نشد، پایداری ها از سعید جلیلی حمایت کرده و علیرغم پیام های متعدد از شیوخ اصولگرا حاضر به وحدت نشدند. در این بین حتی آتش تخریب علیه یکدیگر را هم آغاز کردند و با خودزنی در جریان اوصولگرایی سعی در کسب رای بیشتر کردند!

همزمان با این اقدامات و در حالی که نظر آیت الله کنی بر کاندیداتوری محمدباقر قالیباف بود ( ماهنامه شهدای اسلام) انتخابات با حضور ولایتی، جلیلی و قالیباف برگزار شد و نتیجه اش پبروزی نامزد مورد حمایت اصلاح طلبان شد.
در انتخابات 92 هم برتری آرای قالیباف به جلیلی همچنان اثبات کرد که رهبری اصولگرایان عنوانی شایسته برای مهدوی کنی است.

عیادت مصباح از آیت الله پس از 3 ماه

ایپزود آخر در اختلافات دو آیت الله را باید در بیماری مرحوم کنی یافت، زمانی که علامه مصباح پس از گذشت بیش از 3 ماه از بستری شدن رییس مجلس خبرگان رهبری در بیمارستان تازه به عیادتش رفت و البته عیادتی که به قصد دیدار با رهبری در بیمارستان انجام شد و پس از آن علامه مصباح چند قدمی را هم تا اتاق محل بستری آیت الله کنی رفت. عیادتی که گفته می شود با اشک و دعا برای شفای عاجل آیت الله مهدوی کنی همراه بوده است، گویا باز هم نتوانست اختلاف مصباح با مرحوم کنی را از بین ببرد، چراکه پس از فوت رییس مجلس خبرگان رهبری نیز علامه مصباح پیام تسلیتی برای این ضایعه صادر نکرد و تنها پیام تسلیتی که شاید بتوان آن را مرتبط با وی دانست پیامی است که جبهه پایداری با امضای دبیرکل خود یعنی مرتضی آقاتهرانی صادر کرده است.

عدم صدور پیام تسلیت از سوی علامه مصباح به حدی عجیب بود که خبرگزاری تسنیم، از رسانه های نزدیک به جبهه پایداری و مهم ترین حامی جلیلی در انتخابات 92 نیز به آن واکنش نشان داد و با گفت وگو با رییس دفتر آیت الله مصباح به دنبال چرایی این موضوع رفت که در نهایت تلاش خبرنگار منجر به این شد که رئیس دفتر آیت‌الله مصباح بگوید که علامه مصباح برای علو درجات آیت‌الله مهدوی‌ دعاکردند!

همایش اصولگرایان؛ غیاب نزدیکان کنی – خاک سپاری کنی؛ غیاب مصباح

تصویر علامه مصباح در هیچ یک از تصاویر مربوط به تشییع پیکر آیت الله کنی نیز دیده نشده است و هنوز معلوم نیست اطرافیانش چطور می خواهند در غیاب آیت الله مهدوی کنی او را به رهبری جریان اصولگرا برسانند، گام اول این اقدام که برگزاری همایش اصولگرایان چند روز پیش از فوت آیت الله مهدوی کنی بود در غیاب چهره های نزدیک به مرحوم کنی و نیز چهره های شاخص اصولگرا با شکست روبه رو شد و حالا باید دید گام دوم این جریان چه خواهد بود؟

ساعاتی پس از درگذشت آیت الله مهدوی کنی، مقام معظم رهبری، رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام، رییس جمهور، رییس مجلس، رییس قوه قضاییه، اعضای دولت، دبیر و اعضای شورای نگهبان، شماری از اعضای مجلس خبرگان، اعضای شورای شهر تهران، شماری از نمایندگان مجلس و ... این ضایعه را تسلیت گفتند، همچنین سید محمد خاتمی، محمدرضا عارف، محمدباقر قالیباف، مجمع روحانیون مبارز،دفتر تحکیم وحدت، حجت الاسلام منتجب نیا، شورای هماهنگی جبهه اصلاحات، جامعه روحانیت مبارز، حزب مردمسالاری و ... نیز با صدور پیام های جداگانه درگذشت آیت الله کنی را تسلیت گفتند.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢-٠٨-١٣٩٣, ٢١:٣۵

   

پر مبحث ترین ها