سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

رئیس مجلس توضیح داد: چرا ایران از عراق حمایت می‌کند

ایران وظیفه خود می داند که در کنار مردم عراق باشد، چرا که آمریکایی ها پس از اشغال عراق می خواستند عراق را به یکی از ایالت های خود تبدیل کنند که البته اشتباه می کردند.
رییس مجلس شورای اسلامی گفت : ایران وظیفه خود می داند که در کنار مردم عراق باشد، چرا که آمریکایی ها پس از اشغال عراق می خواستند عراق را به یکی از ایالت های خود تبدیل کنند که البته اشتباه می کردند.

«علی لاریجانی» امروز(دوشنبه)در دیدار رییس اتحادیه روزنامه نگاران عراق و نایب رییس اول اتحادیه روزنامه نگاران جهان عرب اظهار داشت: مشکلاتی در دیدگاه کشورهای غربی و عربی درباره ایران وجود دارد و غرب تلاش دارد از نظر سیاسی ایران را تخریب کند چرا که ایران پس از پیروزی انقلاب مستقل شد و زیر بار دستورات آنها نرفت.

وی خاطرنشان کرد: یکی دیگر از مشکلات غرب با ما این است که ایران از ایجاد دمکراسی در کشورهایی از جمله عراق حمایت کرده است؛ ایران وظیفه خود می داند که در کنار مردم عراق باشد چرا که آمریکایی ها پس از اشغال عراق می خواستند عراق را یکی از ایالت های خود کنند که البته اشتباه می کردند؛ اما موضع ایران حمایت از کشورهای انقلابی است.
رییس مجلس شورای اسلامی افزود: مساله تروریسم در منطقه بسیار مهم است و در بحث داعش و ائتلاف علیه آن، ما نسبت به این ائتلاف تردید داریم. ما فکر می کنیم آنها می خواهند صرفا داعش را تضعیف کنند و نه اینکه آن را از بین ببرند لذا به بمباران هوایی متوسل می شوند.

لاریجانی افزود: در سوریه نیز این رفتار اشتباه غرب باعث همین مشکل شد لذا باید یک ائتلاف واقعی علیه داعش تشکیل داد.
همچنین «مویداللامی» رئیس اتحادیه روزنامه نگاران عراق در این دیدار خطاب به لاریجانی اظهار داشت: شما یک شخصیت ملی و تاثیرگذار در سطح جهانی هستید و مواضع اصولی شما در قبال مسائل عراق بسیار واضح و مشخص بود.

به گزارش ایرنا، وی ضمن بیان توضیحاتی در مورد اتحادیه روزنامه نگاران عراق و اتحادیه روزنامه نگاران جهان عرب گفت: اتحادیه روزنامه نگاران عراق دارای 17هزار روزنامه نگار عضو است که مهم ترین اتحادیه در سطح خاورمیانه است و 12هزار موسسه رسانه ای شامل رادیو، تلویزیون و روزنامه نیز در این اتحادیه به ثبت رسیده اند.
وی ادامه داد: این اتحادیه دارای یک قانون داخلی است که به تایید مجلس عراق نیز رسیده است و انتخابات آن هر سه سال یکبار برگزار می شود و دیوان عالی و سازمان های داخلی عراق به انتخابات نظارت دارند.

وی افزود: اتحادیه روزنامه نگاران جهان عرب نیز متشکل از روزنامه نگاران 21 کشور عربی است و اتحادیه عضو فدراسیون بین المللی روزنامه نگاران با مرکزیت بلژیک است و ما با تلاش خود موفق شدیم با همکاری کشورهای مختلف از جمله کشورهای آمریکای لاتین در آخرین اجلاس این فدراسیون، اسرائیل را از عضویت این فدراسیون خارج کنیم.
رئیس اتحادیه روزنامه نگاران عراق با اشاره به 400 شهید خبرنگار در عراق گفت: در کنار رسانه های سنتی اکنون شاهد حضور رسانه های جدید هستیم که می تواند اثرات مطلوب و یا نامطلوب داشته باشد که باید ما نیز با استفاده از آنها خود را قوی کنیم.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٩-٠٨-١٣٩٣, ٢٣:١٨

   

پر مبحث ترین ها