سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

علی مطهری: تفکراتی شبیه به داعش در ایران وجود دارد

مطهری در ادامه گفت: امروز به خاطر نگرانی بیش از حد از دانشگاه‌ها و حساسیت‌های بیش از حد از حوادث 88 دائم ایرادات بنی اسرائیلی از وزرای پیشنهادی دولت می‌گیریم.
نماینده مردم تهران در مجلس گفت: رئیس جمهور باید جلسه‌ای را با حضور دانشجویان برگزار کند تا نمایندگان تشکل‌های دانشجویی کشور حرف خود را به صراحت بیان کنند و آزادی بیان هم یعنی همین و این کار باید انجام شود.

علی مطهری شب گذشته در جمع دانشجویان دانشگاه، اساتید و کارکنان دانشگاه صنعتی بیرجند گفت: در حکومت اسلامی برای حاکم دو شرط علم به قانون و عدالت وجود دارد که اگر هر کدام را نداشته باشد از مقام خود ساقط می‌شود.
وی با اشاره به اینکه دخالت در سیاست وظیفه دینی هر مسلمانی است، افزود: یکی از تفاوتهای دین اسلام با سایر ادیان در همین موضوع آزادی در سرنوشت خود و همه جانبه بودن اسلام و ورود به همه شئون زندگی افراد است.

نماینده مردم تهران در مجلس با بیان اینکه با بیان اینکه دین یهود و مسیحیت که امروز وجود دارد تحریف شده است و دین اصلی نیست، گفت: اسلام اهمیت زیادی به عقل داده اما همین عقل حق ورود به حوزه ایمان را ندارد.
مطهری با بیان اینکه دخالت در سیاست و سرنوشت خود یک وظیفه دینی افراد است، بیان داشت: اولین کسی که در قرون اخیر مسئله همبستگی دین و سیاست را مطرح کرده سید جمال الدین اسدآبادی بوده است.

وی با اشاره به اینکه رمز پیروزی نهضت انقلاب اسلامی ایران هم در همین موضوع همبستگی دین و سیاست بوده است، گفت: دخالت در امور سیاسی کشور مانند نماز و روزه یک فریضه واجب دینی است.
نماینده مردم تهران در مجلس به وظیفه دانشجویان درباره دخالت در سیاست و رسالت اجتماعی دانشجو و دانشگاه اشاره کرد و گفت: دانشجو به خاطر شرایط اجتماعی وظیفه مضاعفی نسبت به سایر افراد جامعه دارد و در شرایطی است که می‌تواند نظارت و دخالت بیشتری داشته باشد.

مطهری در ادامه به جنبش دانشجویی و نقش آن در کشور اشاره کرد و گفت: جنبش دانشجویی تنها مربوط به قبل انقلاب نیست بلکه مربوطه به همه دوران‌ها است چراکه این جنبش همیشه به معنی براندازی نظام نیست بلکه به معنی دخالت در سیاست و نقد حکومت است.
وی با بیان اینکه حکومت و حاکمان همیشه محتاج به نقد هستند، افزود: اگر قدرت در خلوت واقع شد زمینه فساد ایجاد خواهد شد لذا امروز هیچ حکومتی بی نیاز از نقد نیست.

به گزارش «تیک»، نماینده مردم تهران در مجلس با بیان اینکه دانشجو باید تلاش کند تا ابزار دست احزاب واقع نشود، افزود: گاهی دانشگاه‌ها تحت تاثیر فضاسازی‌ها و احساسات واقع میشود که لازم است دانشجو خودش اهل تفکر و تجزیه و تحلیل باشد و تحت تاثیر این احساسات قرار نگیرد.

مطهری در ادامه در پاسخ به برخی از سوالات نماینده‌های تشکل‌های دانشجویی در مورد سکوت وی در قبال مسائلی اخیر کشور مانند اسید پاشی اصفهان افزود: مسئله اسیدپاشی اصفهان تا زمانی که گزارش کاملی از این موضوع ارائه نشود نمی توان درباره ان اظهارنظر کرد هرچند که بنده هم به طولانی شدن روند پرونده اعتراض دارم و مسئولان امنیتی و قضایی باید هر چه زودتر عوامل ان را از هر طیفی که هستند زودتر معرفی کنند.

مطهری در ادامه گفت: امروز به خاطر نگرانی بیش از حد از دانشگاه‌ها و حساسیت‌های بیش از حد از حوادث 88 دائم ایرادات بنی اسرائیلی از وزرای پیشنهادی دولت می‌گیریم.
وی با بیان اینکه مشخص و واضح است که برخی از مستندات و عکس و فیلم‌هایی که از برخی وزرای پیشنهادی دولت در اختیار نمایندگان برای نشان دادن در صحن علنی مجلس قرار می‌گیرد خود اطلاعات به آنها می دهد، گفت: ما در ایران تفکراتی شبیه به داعش داریم اما به شدت داعش نیستند.

نماینده مردم تهران در مجلس در ادامه در پاسخ به سوال یکی دیگر از دانشجویان در خصوص زندانی کردن غنچه قوامی شهروند انگلیسی ایرانی‌الاصل که روز 30 خرداد سال جاری به منظور تماشای مسابقه والیبال به ورزشگاه آزادی مراجعه کرده بود، گفت: تماشای بازی‌هایی مانند والیبال و بسکتبال بدلیل اینکه بازیکنان کامل پوشیده نیستند اشکال دارد اما در فوتبال میشود یک جایگاهی را هم برای خانم‌ها در ورزشگاه‌ها در نظر گرفت.

مطهری افزود: تماشاگرانی هم که در ورزشگاه از فحش و ناسزا استفاده می‌کنند میشود دستگیر کرد و با زدن 80 ضربه شلاق به هر نفر از این حرکات جلوگیری کرد.
وی در ادامه در خصوص اینکه چرا دولت به صنعت یارانه نمی دهند نیز افزود: در این خصوص از وزیر اقتصاد سوال کردیم که چرا به خانواده های غیر نیازمند یارانه تعلق می گیرد و حذف نشدند که این سوالات به کمیسیون اقتصادی مجلس رفته و اگر از جواب‌‎های وزیر قانع نشدیم این موضوع با حضور وزیر اقتصاد در صحن علنی مجلس بررسی خواهد شد.

مطهری در پاسخ به یکی دیگر از دانشجویان که در مورد خسارت‌های بنرین وارداتی به کشور و بیت المال پرسیده بود، بیان داشت: این مهم به آن پر رنگی که گفته شد نبوده است و اگر دلیل اصلی آلودگی هوای تهران بنزین تولید داخل بود که باید الان شاهد آلودگی در هوای تهران نمی‌بودیم.

وی گفت: دشمن از شرایط سال 88 استفاده کرد و مسائل حقوق بشری را مطرح کرد و تحریم ها بیشتر شد اما در این موضوع همه مقصر بودیم و باید به آن طرف هم اجازه می‌دادیم تا در صدا و سیما حرف خود را بزند و یا اینکه شورای نگهبان احمدی نژاد را به خاطر صحبت‌هایش در مناظره رد صلاحیت می‌کرد شاهد این حوادث نبودیم.

نماینده مردم تهران در مجلس با اشاره به اینکه بنده در سال 88 بدنبال به صحنه آوردن آقای ولایتی به عنوان کاندیدای ریاست جمهوری بودم، گفت: در آن زمان خیلی از نماینده‌های مجلس در ابتدا پذیرفتند اما بعد از مدتی منصرف و متزلزل شدند.
وی با بیان اینکه رئیس جمهور باید جلساتی را با دانشجویان داشته باشد، گفت: رئیس جمهور باید جلسه‌ای را با حضور دانشجویان برگزار کند تا نمایندگان تشکل‌های دانشجویی کشور حرف خود را به صراحت بیان کنند و آزادی بیان هم یعنی همین و این کار باید انجام شود.

نماینده مردم تهران در مجلس با اشاره به اینکه رئیس جمهور لازم نیست که در همه موارد شخصا پاسخ منتقدین خود را بدهد، افزود: گاهی اوقات گوشه کنایه‌های روحانی انسان را یاد احمدی نژاد می‌اندازد.

مطهری در خصوص وزیر پیشنهادی رئیس جمهور برای وزارت علوم نیز گفت: پیش بینی در مورد اینکه آیا این شخص جدید می تواند از مجلس رای اعتماد بگیرد یا خیر کار سختی است اما روزی که وی پیشنهاد شد فریاد مخالفت در مجلس زیاد بود.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢۴-٠٨-١٣٩٣, ١٨:۵٨

   

پر مبحث ترین ها