سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

نقدی بر «پلتیک» علی مطهری در جلسه رأی اعتماد

بروز شده : ۶-٠٩-١٣٩٣, ١۵:٠۵    نسخه چاپی    
او به عنوان مخالف محمد فرهادی ثبت نام کرد و در قامت اولین مخالف پشت تریبون رفت و هر چند ظاهر جملاتش مخالفت با وزیر پیشنهادی بود ولی در واقع، انتقاداتی را علیه مجلس بیان کرد و از فرهادی حمایت کرد.
علی مطهری از معدود نمایندگان مجلس است که مردم می توانند امید داشته باشند هر از گاهی حرف دل خود را از زبان او بشنوند. همین شجاعت و صراحت اوست که این نماینده اصولگرای مجلس را محبوب مردم و مغضوب جریان های قدرت طلب کرده است.

مطهری اما در جلسه رأی اعتماد به گزینه پیشنهادی وزارت علوم، کاری کرد که به نظر نمی رسد قانونی یا اخلاقی بوده باشد.
او به عنوان مخالف محمد فرهادی ثبت نام کرد و در قامت اولین مخالف پشت تریبون رفت و هر چند ظاهر جملاتش مخالفت با وزیر پیشنهادی بود ولی در واقع ، انتقاداتی را علیه مجلس بیان کرد و از فرهادی حمایت کرد.

البته سخنان مطهری در آن نطق جالب و شنیدنی، همه مقرون به واقعیت بود. روشی هم که انتخاب کرد - یعنی ثبت نام به عنوان مخالف ولی زدن حرف دیگر - هم در نوع خود اصطلاحاً یک "پلتیک" بود که صدای اصولگرایانی مانند الیاس نادران را هم در آورد ؛ همه این ها درست ، اما طبق قانون، کسی که به عنوان مخالف یک وزیر صحبت می کند، در واقع بخشی از زمان قانونی و محدود مخالفان را به خود اختصاص می دهد. لذا حق ندارد جز در دایره مخالفت صحبت کند. همین طور است درباره حق موافقان که کسی حق ندارد به عنوان موافق ثبت نام کند و در پشت تریبون ، ساز مخالف بزند.

این که مجلس یک بام و دو هوا رفتار می کند، این که بسیاری از کسانی که از اصولگرایی دم می زنند، هیچ اصولی در رفتارشان مشاهده نمی شود، این که مجلس با تنگ نظری و سیاسی کاری، دایره فتنه را به حدی گسترش داده است که یاران واقعی و البته غیرمتظاهر نظام و کشور و مردم را هم شامل می شود ، همه و همه سخنان درستی بودند که در کلام علی مطهری وجود داشت ولی جای این سخنان، "تریبون مخالفت با وزیر پیشنهادی" نبود. این ها حرف های خوبی بودند که در جایگاه نامناسبی بیان شدند.

اولین اصل اصولگرایی، پایبندی به قانون است. وقتی قانون می گوید فلان تعداد مخالف و فلان تعداد موافق حق صحبت دارند، کسی نمی تواند بر خلاف قانون، موافق ثبت نام کند و مخالف حرف بزند یا مخالف ثبت نام کند و موافق حرف بزند.

البته این اولین بار نبود که چنین اتفاقی افتاد ولی اگر بنا باشد با این استدلال که حرف های خوبی زده شده است، از اصل کار غافل باشیم و نقد نکنیم ممکن است رویه ای نامناسب در مجلس شکل بگیرد که به سود هیچ کس نیست.

منبع: عصر ایران
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ۶-٠٩-١٣٩٣, ١۵:٠۵

   

پر مبحث ترین ها