سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

واکنش جلیلی به اظهارات مطهری

وی ادامه داد: در این مدت كسی به افرادی كه از آنها به عنوان سران فتنه یاد می شود كاری نداشت و آنها در ۲۵ بهمن سال ۸۹ به حصر رفتند یعنی یك سال و ۸ ماه بعد از فتنه و دلیل آن هم این بود كه در حال شكل گیری فتنه جدیدی بودند.
دبیر پیشین شورای عالی امنیت ملی گفت: افرادی كه از آنها به عنوان سران فتنه یاد می شود در بهمن سال ۸۹ به حصر رفتند و دلیل آن هم این بود كه در حال شكل دادن فتنه جدیدی بودند.

سعید جلیلی، بعدازظهر سه شنبه در همایش "راهكارهای توسعه كشور در زمان تحریم" كه در دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد با اشاره به موضوع فتنه و اظهارات اخیر علی مطهری در خصوص حصر سران فتنه گفت: حصر ربطی به فتنه ندارد، فتنه از ۲۲ خرداد ۸۸ شروع و تا ۲۲ بهمن ماه همان سال به طول انجامید.

وی ادامه داد: در این مدت كسی به افرادی كه از آنها به عنوان سران فتنه یاد می شود كاری نداشت و آنها در ۲۵ بهمن سال ۸۹ به حصر رفتند یعنی یك سال و ۸ ماه بعد از فتنه و دلیل آن هم این بود كه در حال شكل گیری فتنه جدیدی بودند.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: فتنه در شرایطی شكل گرفت كه كشور در عرصه های مختلف موفقیت های بزرگی را كسب كرده بود و حتی در سطح منطقه نیز جنگ های ۲۲ و ۳۳ روزه حزب الله و حماس به پیروزی رسیده و وحدت اسلامی در حال شكل گیری بود.
وی ادامه داد: در ۲۰ خرداد بود كه اوباما طی نامه ای به رهبری گفت كه مسائل منطقه بدون ایران حل نخواهد شد، چون آنها می دانستند كه بعد از انتخابات ایران اوج خواهد گرفت.

فتنه ۸۸ ظلم به نظام بود


به گزارش مهر، عضو شورای عالی امنیت ملی اظهار كرد: كسانی بر اساس توهماتی چنین پیروزی بزرگی را زیر سوال بردند و در كشور های مختلف سفرای ما را احضار می كردند كه ما نگران دموكراسی در ایران هستیم.

عضو شورای راهبردی روابط خارجی اضافه كرد: فتنه ظلم بزرگی به نظام بود نه فقط یك موضوع كوچك سیاسی، آنها فهمیدند كه ولایت هرگز نمی گذارد حق رای مردم وتو شود و همان كسانی كه در زمان جنگ از كشور دفاع می كردند امروز از رای مردم دفاع كرده و آن را حق الناس می شمارند.

جلیلی گفت: آنها قصد داشتند كه ظلم جدیدی را به نظام انجام دهند و آن این بود كه نظامی را كه الگوی مردم سالاری بوده و عزت اقتدار خود را به جهان نشان داده است و امروز دنیا از آن الگو می گیرد، آن را در سطح مبارك و بن حبیب در تونس می خواندند و می گفتند ایران آن چیزی نیست كه تصور می كنید، این یك فتنه جدید بود.

محاكمه نشدن سران فتنه تدبیر حكیمانه رهبری

عضو شورای راهبردی روابط خارجی بیان داشت: بعضی ها می گویند چرا این ها محاكمه نمی شوند، این یكی از تدابیر حكیمانه رهبری بود كه فرمودند اجازه دهید تا مسائل برای مردم روشن شود.
جلیلی تاكید كرد: حصر هیچ ربطی به انتخابات ندارد، در آن بیانیه هایی كه آنها در آن دوران صادر می كردند حتی فرستادن موجود زنده را توسط ایران به تمسخر می گرفتند و در بعضی از بیانیه های دیگر می گفتند كه رای ها دروغ است.

۱۶ آذر رویارویی دو قدرت بزرگ جهان

دبیر سابق شورای عالی امنیت ملی در بخشی از سخنان خود به روز دانشجو اشاره كرد و افزود: ۱۶ آذر از آن جهت مهم است كه جرقه رویارویی دو قدرت در آن زده شد و نكته ای كه در اینجا اهمیت دارد این است كه بدانیم ظرفیت های این رویارویی چه هست تا بتوانیم یك ارزیابی صحیحی داشته باشیم.

وی ادامه داد: ۱۶ آذر سال۱۳۳۲ در شرایطی بود كه قدرت های برتر سرمست از پیروزی های اخیر خود در جنگ جهانی دوم و همچنین سرنگونی دولت ایران توسط كودتای نظامی، توانسته بودند مناسبت هایی را در سطح جهانی و ملی شكل بدهند.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام بیان داشت: در یك چنین محیط منجمدی حاصل از این مناسبت ها، دانشگاه و دانشجویان بلند شده و چنین حركت بزرگی را انجام دادند، هرچند كه در آن روزها دشمنان این حركت را جدی نپنداشته و اینطور تصور می كردند كه با شهید كردن سه دانشجو این حركت سركوب شده است.

انحصار قدرت؛ خواسته استعمارگران

جلیلی قدرت طبلی و انحصار قدرت را جزو اهداف قدرت های برتر دانست و اظهار داشت: در ماده یك و دو NPT به صراحت بیان شده است كه فقط قدرت های برتر جهان حق دارند قدرت هسته ای داشته باشند كه این نشان از قدرت طلبی آنها از گذشته تا به امروز دارد.

وی با اشاره به بمباران هیروشیما و ناکازاکی گفت: همین قدرت ها سلاح هسته ای را علیه مردم به كار گرفتند و شهرهای ژاپن را بمباران هسته ای كردند، در اینجا باید پرسید كه در مقابل چنین قدرتی باید چه كرد؟

دبیر سابق شورای عالی امنیت ملی افزود: یك نوع مواجهه با این قدرت ها، روشی است كه ژاپن آن را اجرا می كند و معتقد است كه اكنون قدرت هایی بر دنیا حاكم است و ما باید آنها را بپذیریم، اما جنس دیگر مواجهه از مدل ۱۶ آذر بوده كه ۴ ماه بعد از كودتای نظامی در ایران دانشجویان با خون خود علیه آن اعتراض كردند.

همراهی تزویر با زور راهبرد امروز غرب

جلیلی اظهار داشت: زور همراه با تزویر امروز جزو راهبرد های قدرت هاست، یعنی كسی كه خود سلاح هسته ای دارد امروز مدعی این می شود که به بهانه این كه امینت جهانی به خطر افتاده است این مناسبات را شكل می دهد.
وی بیان داشت: اگر بدترین جنایات در غزه صورت بگیرد، شورای عالی امنیت ملی می تواند نگران نباشد، قطعنامه صادر نكند و حتی آن را پشتیبانی كند.

دبیر پیشین شورای عالی امنیت ملی افزود: در یك جنایات در كمتر از ۲۰ سال گذشته و در سال ۱۹۹۴، یك میلیون نفر انسان را در طی مدت سه ماه كشتند اما یك قطعنامه هم صادر نشد، حتی افكار عمومی نیز از این موضوع اطلاعی ندارند و این به دلیل شكل گرفتن مناسباتی است كه شكل گرفته و در كنار زور، تزویر را نیز اجرا می كنند.

حقیقت باعث پیشرفت استقلال و پیشرفت

جلیلی گفت: باید پرسید چه ترفندی است كه موضوعی مانند قضیه هسته ای ایران در همه كشور ها مهم می شود اما قتل یك میلیون نفر اصلا دیده نمی شود؟

عضو شورای عالی امنیت ملی انكار حقیقت را راهبرد دشمنان خواند و اظهار كرد: بستری كه در آن حقیقت انكار شود همان بستری است كه آنها بر روی آن در حال فعالیت هستند زیرا آن چیزی كه آزادی، استقلال و پیشرفت را جهت می دهد حقیقت بوده كه اگر بتوانیم آن را انكار كنیم خواهیم توانست بسیاری از اقدامات دیگر را انجام داد.
وی ادامه داد: البته انكار حقیقت كار آسانی نیست بلكه برای انكار آن باید بگوییم اصلا حقیقتی وجود ندارد یعنی باید اصل حقیقت را انكار كرد و این همان چیزی است كه آنها در حال انجام هستند.

عاملان جنایت در دنیا تحریم كنندگان ایران هستند

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام بیان داشت: امروز در دانشگاه ها از آقای جان لاك به عنوان پدر آزادی نام می برند در حالی كه وی از بزگترین سهام داران شركت های برده داری و دبیر انجمن استعمارگران بوده است.

جلیلی گفت: علاوه بر انكار حقیقت انصراف از حقیقت نیز از شگردهای دیگر آن هاست كه می گویند ما باید واقع بین باشیم، البته در دین خود ما نیز واقع بینی مطرح شده است اما واقع بینی آنها یعنی هر چیزی كه باب میل و مطابق خواسته من است را باید دید، انها بسیاری از واقعیتات را حذف، خیلی ها را اضافه و بقیه را تحریف می كنند.

وی با اشاره به تحریم های اعمال شده علیه ایران اظهار داشت: همان كسانی كه ترور را در دست گرفتند، از كسانی كه رجایی را شهید كردند حمایت می كنند و آنها را در كشور خود جای می دهند، سلاح شیمیایی در اختیار صدام قرار دادند، همین عده تحریم ها را بر كشور ما اعمال كردند.

پیروزی علاوه بر ایستادگی

جلیلی ادامه داد: در تمام كشور های دنیا موضوع هسته ایران مورد توجه قرار گرفته است زیرا ایران هم مقاومت كرد، هم پیروز شد، پیروزی یعنی كسی بتواند اراده خود را به طرف مقابل تحمیل كند.

دبیر سابق شورای عالی امنیت ملی بیان داشت: كسانی كه امروز تحریم ها را بر ملت ما تحمیل كردند همان كسانی بودند كه سلاح های شیمیایی را به راحتی در اختیار صدام قرار می دادند اما به تعبیر رهبری برای دریافت سیم خاردار نیز ما را دچار مشكل می كردند.
جلیلی اضافه كرد: اما حالا جایگاه صدام را دیده و با مقام كشور ما مقایسه كنید، آن چیزی كه دشمنان از آن می ترسند این است كه ملت ما نه تنها ایستاده است بلكه پیروز شد و حتی در حال پیشرفت است.

اعتراف غرب به قدرت ایران در منطقه

عضو شورای عالی امنیت ملی ایران اظهار كرد: دشمن در موضوع هسته ای تمام توان خود را گذاشت كه هسته ای شدنمان را بگیرد در حالی كه چند سال قبل می خواستند از هسته ای شدن ما جلوگیری كنند.

وی با اشاره به حركت امام خمینی گفت: حركتی كه ایشان شروع كردند باعث شد تا افسانه شكست ناپذیری آنها برهم بخورد، آنها امروز می ترسند زیرا اگر خرمشهر آزاد شد، به دنبال آن جنوب لبنان نیز آزاد شد.
عضو شورای راهبردی روابط خارجی بیان كرد: آنها امروز بیان می كنند كه موضوعات منطقه بدون ایران حل نخواهد شد زیرا معتقدند كه اراده ای در اینجا وجود دارد كه می تواند بر این مناسبات تاثیر بگذارد.

لزوم شناخت مولفه های قدرت

جلیلی اظهار داشت: چرا حاج قاسم سلیمانی كه از یك روستا بزرگ شده است امروز در نشریات معتبر جهانی به عنوان مقتدرترین مرد دنیا خوانده می شود؟ اگر این مولفه های قدرت را خوب نشناسیم نمی توانیم آنها را حفظ كنیم اما اگر در شناخت آنها موفق شدیم آن وقت است كه باید منتظر بركات آن باشیم.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: اقتدار هسته ای، منطقه ای به چه معناست؟ اقتدار ملی یعنی این كه ملتی بر اساس ارزش هایی وحدتی را داشته باشد كه دشمن نتواند با توطئه ای بر آن ملت پیروز شود.

عضو شورای راهبردی روابط خارجی بیان داشت: آنها از اینكه در ایران رئیس جمهوری توسط كلوپ های قدرت و ثروت انتخاب نمی شود بلكه با رأی مستقیم مردم این اتفاق می افتد، نگران هستند.
وی ادامه داد: اقتدار هسته ای یعنی اینكه یك جوان دانشجو بر مبنای ایمان قوی مانند شهید شهریاری پیدا شده و وقتی دشمن می گوید ما مانع شما می شویم آن مانع را رد می كند.

نگرانی غرب از شكل گیری تمدنی جدید

جلیلی افزود: در مهر ماه ۸۸ برای تولید یك دارو كه ۸۵۰ هزار نفر از بیماران از آن استفاده می كردند نیازمند به سوخت ۲۰ درصد بودیم و برای آن نامه ای به آژانس هسته ای فرستادیم كه بر اساس حق خود، خواهان این سوخت هستیم.
وی گفت: در آن هنگام آژانس بین المللی اینطور تصور كرد كه حالا كه ما نیازمند چیزی هستیم بهترین زمان برای مطالبه گری است تا اراده خود را به ما تحمیل كند، اما اراده شهید شهریاری این مهم را انجام داد و مزد خود را نیز كه شهادت بود گرفت.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام اظهار كرد: نگرانی غرب از این است كه تمدنی شكل بگیرد که آنچه آنها بافته اند برهم بریزد، اینكه می گویند گزینه نظامی روی میز است باید بدانید كه گزینه نظامی اولین گزینه آنها بود كه آن را استفاده كردند و می ببینم كه امروز مدام از گزینه نظامی حرف می زنند اما هیچ غلطی نمی توانند انجام دهند.

پیشرفت علمی دانشگاه ها علت مقاومت نظام

عضو شورای راهبردی روابط خارجی بیان داشت: امروز چه كسی است كه نداند آنچه در سوریه اتفاق می افتد یک حركت محض تروریستی بوده نه یك حركت مردمی، و دشمنان با تمام قوا از آن حمایت می كنند.
جلیلی افزود: دشمن امروز می خواهد نرم افزار ما را كه همان انقلاب اسلامی است را دچار تردید كند و ما باید این راه را با قدرت ادامه دهیم.

وی ادامه داد: موضوع فرهنگی نیر یكی دیگر از هجمه های دشمن است، و آنها می خواهند با ۱۴۴ شبكه ماهواره ای فرهنگ ما را مورد هجمه قرار دهند، آیا آنها نگران اوقات فراغت ما هستند؟ نرمش قهرمانانه یعنی اینكه به منطقی دست پیدا كنیم كه طرف مقابل با آن خلع سلاح بشود.
عضو مجمع تشخیص مصلحت نطام افزود: فشاری كه امروز دشمنان به واسطه هسته ای می آورند برای این است كه مقاومت نظام در برابر آن برای حفظ كار و پیشرفت علمی در دانشگاه هاست.

عضو شورای راهبردی روابط خارجی بیان داشت: مقاومت نظام برای این است كه پیشرفت های علمی در دانشگاه ها متوقف نشود، امروز دشمن به دست و پا افتاده است كه چرا شما سوخت ۲۰ درصد دارید، ما این سوخت را از خود شما خواستیم اما چون آن را به ما ندادید خودمان آن را تولید كردیم.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١١-٠٩-١٣٩٣, ٢٣:۵١

   

پر مبحث ترین ها