سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

اطلاعيه شبانه عارف درباره سران فتنه

این خود نشان می دهد که آقای روحانی نمی خواهد سر مردم را به نوعی شیره بمالد و زیر قول و قرار خود بزندیک کارشناس مسائل سیاسی تاکید کرد که اگر حسن روحانی به همه تعهدات خود در انتخابات ریاست جمهوری 24 خرداد سال 92 به مردم داده بود عمل نکرده باشدT به عهد و پیمانی که در رابطه با دانشگاه و فضای دانشگاهی داده بود عمل کرده است.
صادق زیباکلام، استاد دانشگاه، ضمن بیان این مطلب درباره سخنان حسن روحانی در مراسم روز دانشجو مبنی بر اینکه "عهد ما با شما شکستنی نیست" و یا "به قولی که به مردم در همه زمینه‌ها دادم پایبند هستم" و اینکه آیا واقعا رییس جمهور به تعهدات خود پایبند بوده است یا نه گفت: پاسخ به این سوال که آیا آقای روحانی به عهد و پیمانی که با مردم در انتخابات 24 خرداد سال 92 به مردم داد و یا حداقل به آن 19 میلیونی که به او رای داده اند، پایبند بوده است مثبت است.
وی افزود: آقای روحانی به عهد و پیمانی که بسته است پایبند بوده است و در این تردیدی وجود ندارد چرا که او بارها یادآور شده است که عهدی را که با مردم بسته،فراموش نکرده است.
این استاد دانشگاه ادامه داد: این خود نشان می دهد که آقای روحانی نمی خواهد سر مردم را به نوعی شیره بمالد و زیر قول و قرار خود بزند، چرا که او می تواند بدون اشاره گاه و بیگاه به تعهداتش یا به قول معروف بدون آنکه بخواهد به روی خودش بیاورد آنها را مشمول مرور زمان کند تا همین امر سبب فراموشی مردم شود.
زیباکلام تصریح کرد: بعد از مدتی هم همانند خیلی از مقامات اعلام کند که اساسا من چنین تعهدو قولی نداده ام، کما اینکه نمونه ای وجود داشت که رییس جمهور سابق شعار اصلی خود یعنی آوردن پول نفت پای سفره های مردم را به کل کتمان کرد و حتی مقامات دولتی پوسترهای طراحی شده در رقابت انتخاباتی که مزین به این شعار بود را خارج از تصمیم ستاد انتخاباتی دانستند.
وی تاکید کرد: بنابراین اینکه آقای روحانی هر از گاهی بر این موضوع تاکید دارد که بر سر عهد و پیمانی که با مردم بسته، ایستاده است، نشان می دهد که او قصدش عوام فریبی نبوده و نیست.
این کارشناس مسائل بین الملل گفت: با این حال مسئله پایبندی ایشان به عهدو پیمانی که بسته نیست، مسئله عمل به به آن عهدو پیمان است که به نظر نمی رسد، همه آنها تحقق پیدا کرده باشد چرا که عمل به تمام تعهدات خارج از حیطه اختیار و تصمیمات شخص رییس جمهور است.
وی با بیان اینکه تعهدات رییس جمهور به مردم در انتخابات ریاست جمهوری سال 92 سه وجه پیدا می کند گفت: وجه نخست عهد روحانی به مردم، حل مناقش هسته ای و باز کردن گره کوری بود که بیش از 10 سال بر اقتصاد و روابط خارجی ایران افتاده بود.
زیباکلام ادامه داد: وجه دوم که در مناظره های اقتصادی هم بارها بر آن تاکید کرد، بهبود وضعیت اقتصادی و رونق بخشیدن به فضای کسب و کار بود و وجه سوم هم قولی که ایشان تلویحا مطرح کردند، مربوط به رفع حصر، زندانیان سیاسی و باز شدن فضای سیاسی بود.
این استاد دانشگاه افزود: من معتقدم به برخی از این تعهدات تا حدودی عمل شده است در برخی دولت در حال عمل به تعهدات خود است و برخی دیگر را هنوز عمل نکرده است.
وی گفت: به عقیده من وجه سوم تعهداتی که آقای روحانی در انتخابات ریاست جمهوری داده بود برآورده کردنش و عمل به قول و قرارها بسیار مشکل است چرا که تنها ایشان تصمیم گیرنده اصلی در این رابطه نیست.
این کارشناس مسائل سیاسی افزود: به هر حال رفع حصر، آزادی زندانیان سیاسی و همچنین آزادی سیاسی نیازمند رایزنی ها گسترده و ایجاد یک وفاق میان قوا، نهادها و دستگاه های تصمیم گیرنده است. بنابراین این تعهد به سادگی تحقق پذیر نیست. اما اینکه رییس جمهور تاکید می کند که به تعهدات خود عمل کرده است نشان می دهد که او این عهد و پیمان های خود در این رابطه را فراموش نکرده است و همچنان در حال رایزنی در این رابطه است.
زیباکلام در رابطه با اینکه آیا رییس جمهور به عهد و پیمانی که در رابطه با دانشگاه و فضای دانشگاهی داده بود عمل کرده است یا خیر گفت: اگر آقای روحانی به همه تعهدات خود در انتخابات ریاست جمهوری 24 خرداد سال 92 به مردم داده بود عمل نکرده باشد اما به عهد و پیمانی که در رابطه با دانشگاه و فضای دانشگاهی داده بود عمل کرده است.
وی با بیان اینکه عمل به تعهدات دولت آقای روحانی در رابطه با فضایی دانشگاهی را می شود به وضوح دید و لمس کرد گفت: واقع مطلب این است که در 4 سال بعد از سال 88 گرد مرگ بر دانشگاه ها پاشیده شده بودند و در بسیاری از تشکل های دانشجویی قفل شده بود.
زیباکلام افزود: در سال های گذشته بسیاری از دانشجویان فعال، به کرات یا به کمیته های دانشجویی یا به نهادهای بیرون از دانشگاه احضار می شدند. دانشجویان فعال ستاره دار و از تحصیل محروم می شدند و در مجموع فضایی تلخ امنیتی سنگینی بر دانشگاه ها حاکم شده بود. در کل دانشجویان ترجیح می دانند که آهسته بروند و آهسته بیایند تا مشکلی برای آنها ایجاد نشود.
این استاد دانشگاه ادامه داد: در این 4 سال تنها تشکل های همسو با اصولگرایان اجازه فعالیت در دانشگاه ها را داشتند که هیچ کدام از آنها نیز تشکل های مستقلی نبودند و به جریانات بیرون از دانشگاه وصل بودند.
به گزارش فرارو، وی تصریح کرد: با این وجود از حق نباید گذشت که از مهر ماه سال 92 که دانشگاها در دولت آقای روحانی بازگشایی شد تا به همین امروز شاهد شکوفایی دوباره فضای دانشگاه ها از فعال شدن تشکل های مستقل دانشجویی همچون انجمن های اسلامی گرفته تا گسترش فعالیت های دانشجویان و رونق گرفتن سخنرانی ها و مناظره ها و کرسی های آزاد اندیشی بوده ایم.
زیباکلام با تاکید بر اینکه با حضور فرهادی هم فضای دانشگاه ها نسبت به گذشته هیچ تغییر نمی کند گفت: من بعید می دانم که آقای فرهادی فردی باشد که به ساز اقتدارگرایان برقصد و بخواهد فضایی کنونی دانشگاه ها را تغییر دهد اما معتقدم که اگر غیر از این هم باشد نه او و نه هیچ فرد دیگری نمی تواند فضایی کنونی دانشگاه ها را تغییر دهد و این فضا را به عقب برگردانند.
وی در خاتمه گفت: فضای دانشگاه ها در کشور متاثر از انتخابات ریاست جمهوری تغییر کرده است و به نوعی یک تغییر روانی است و این فضا هم با دستور و بخشنامه دوباره به عقب بر نمی گردد.

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٧-٠٩-١٣٩٣, ٢٢:٣٢

   

پر مبحث ترین ها