سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

کم توجهی ها باعث میدان داری بی هنران می شود

خاتمی تاکید کرد: امیدواریم شاهد گشایش در کارها باشیم

سید محمد خاتمی رییس بنیاد باران گفت: مظلومیت و کم توجهی به هنرمندان میدان را برای جولان بی هنران آماده می سازد.

به گزارش پایگاه دفتر سیدمحمد خاتمی، رییس جمهوری اسبق کشورمان در جمع هنرمندان اردکان ضمن تسلیت بمناسبت اربعین سرور و سالار شهیدان، مبحث فرهنگ و هنر را گسترده توصیف کرد و افزود: هنر و فرهنگ در رشد جامعه جایگاه بسیاربالایی دارد. هنر حامل ارزش های ملی واجتماعی جوامع و تمدن های گوناگون بشریست وهدایتگر جوامع به سوی اهداف والایی است که ملت ها دارند.

 

رییس بنیاد باران به روشنگری های هنر در عرصه تاریخ اشاره کرد و افزود: هنر بسیاری از ناگفته های تاریخ را به شکل های گوناگونی بیان کرده و حامل ارزش های والای الهی و انسانی بوده از جمله حادثه کربلا و عاشورا بعد از گذشت 1400 سال در قالب هنرهای آئینی ارزش های خود را بر نسل ها و نیز جامعه بشری منتقل کرده است.

رییس دولت اصلاحات جایگاه هنر در بین جوامع اسلامی را با اهمیت دانست و گفت: در تاریخ اسلام با توجه محدودیت هایی که برای هنر وجود داشته طبیعتاً در قالب شعر و مرثیه سرایی شاهد هنرنمایی هنرمندان هستیم به گونه ای که در مراسم مذهبی و اشعاری که در وصف سرور و سالار شهیدان وجود دارد استان یزد همچنان از جهت فرم و محتوا نسبت به دیگر شهرهای کشورمتفاوت و مراسم با شکوه که تلفیقی از هنرهای مختلف است در عرض ارادت به پیشگاه ابا عبدالله و حفظ این حماسه بزرگ تاریخ اسلام و تاثیر گذار بوده است.

رییس موسسه بین المللی گفتگوی فرهنگ و تمدن ها گفت: مسوولان کشور و دولت باید اهتمامی بیشتر و نگاهی ویژه نسبت به امر فرهنگ داشته باشند.

وی در امر تربیت هنرمند به ارزش های انسانی و اسلامی اشاره کرد و افزود: برای رشد هنرمند باید از ارزش های والای بشری سود جست و در راه تربیت وی همانگونه که در بخش عمران و صنعت سرمایه گزاری می شود باید در بخش فرهنگ و هنر کشور نیز سرمایه گزاری مناسبی کرد.

رییس جمهوری اسبق کشورمان مظلومیت فرهنگ و هنر کشور را میدانی برای جولان بی هنری ها عنوان کرد و افزود: مسلماً زمانی که به بحث هنر و فرهنگ به طور جدی اهمیت داده نشود زمینه ای برای هنر نمایی بی هنرانی که همیشه منتظر فرصت هستند فراهم می آید که در نتیجه هنر اصیل به دست فراموشی سپرده شده و حرمت آن از بین خواهد رفت.

وی حرمت هنرمند را لازم دانست و افزود: چه بهتر که در زمینه رشد ارزش های جامعه اسلامی تلاش کنیم و حرمت هنر و هنرمند را نگه داریم تا هنر ما نیز حرمت همه ارزش های ما را در جامعه نگه دارد.

خاتمی در پایان با اشاره به توجه دولت تدبیر و امید به مقوله هنر خاطر نشان کرد: مسلماً با توجه به تنگناهای موجود در جامعه امیدواریم با تلاش دولت تدبیر و امید شاهد گشایش در کارهای دولت و ملت ایران باشیم و انشاءلله این گشایش مقدمه ای بر پیشرفت هر چه بیشتر بخش هنر و فرهنگ کشور هم باشد.

در ابتدای این مراسم جمعی از هنرمندان بخشی از خواسته های خود را با رییس جمهور اسبق کشور در میان گذاشتند.

 

سیدمحمد خاتمی همچنین در دیداری صمیمی که با حضور ورزشکاران و پیشکسوتان این عرصه در اردکان برگزار شد توجه بیشتر مسئولان به امر ورزش کشور را خواستار شد و گفت: خوشحالیم که بعد از مدت‌ها شاهد پیشرفت چشمگیر ورزش کشور در عرصه‌های گوناگون هستیم، ورزش‌هایی که حتی روزی فکر موفقیت هم در مورد آن‌ها به ذهنمان خطور نمی‌کرد، حال با مدال‌های رنگارنگ شاهد کسب موفقیت آن‌ها هستیم.

رئیس جمهور اسبق کشورمان به زمینه سازی لازم در عرصه ورزش کشور اشاره کرد و افزود: دیگر ورزش به عنوان موضوعی تفریحی و تفننی در دنیا به حساب نمی‌آید و باید این امر در کشور و نظام ما نیز نمود پیدا کند. سیدمحمد خاتمی خاطرنشان کرد: البته این امر با سرمایه‌گذاری و آماده کردن زیرساخت‌ها دست یافتنی خواهد بود.

وی جایگاه ورزش همگانی را مهم تلقی کرد اما جایگاهی که ورزش قهرمانی در دنیا پیدا کرده جز با سرمایه‌گذاری و برنامه‌ریزی هدفمند حاصل نخواهد شد.

رئس دولت اصلاحات به پیروزی‌های اخیر ورزش کشور و همچنین پیشرفت چشمگیر ورزش والیبال در اردکان اشاره کرد و به خوشحالی خود از صعود تیم اردکان به لیگ بر‌تر و متاثر شدن از عدم حضور این تیم در لیگ بر‌تر به علت مشکلات مالی اشاره کرد و گفت: برنامه‌ریزی مناسب و سرمایه‌گذاری خوبی که بخش خصوصی در زمینه والیبال اردکان داشته امروز در استان یزد هم نگاه‌ها را به سمت ورزش والیبال کشانده و مطمئناً با توجه به استعدادهای ناب ایرانی پیشرفت در دیگر زمینه‌های ورزشی دور از دسترس نخواهد بود.

وی در ادامه به دو تیم پر طرفدار پرسپولیس و استقلال اشاره کرد و گفت: تیم‌های ورزشی همچون پرسپولیس و استقلال پشتوانه‌های ورزشی کشور محسوب می‌شوند که اگر توجه بیشتری به دوتیم پرطرفدار کشور شود مطمئناً پیشرفت ورزش کشور را نیز شاهد خواهیم بود.

رئیس‌جمهور اسبق کشورمان افزود: البته سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در این تیم‌ها اثر بخش خواهد بود که امیدواریم دولت کنونی بحث خصوصی سازی این دو تیم را نیز به سرمنزل اساسی برساند.

رئیس بنیاد باران رسیدن به قله‌های موفقیت در همه زمینه‌ها بویژه ورزش را دشوار توصیف کرد و گفت: هر چند رسیدن به موفقیت در امر ورزش حرفه‌ای در جهان دشوار است ولی دشوار‌تر از آن ادامه دادن مسیر موفقیت است از جمله که والیبالیست‌های ما در جهان درخشیدند ولی حفظ این جایگاه و حتی بالا‌تر رفتن از آن باید مورد توجه باشد و این مسیر موفقیت بسی دشوار‌تر است.

سید محمد خاتمی به کسب موفقیت‌های تیم ملی والیبال و حضور موفق ورزشکاران المپیکی در اوج تحریم‌ها اشاره کرد و افزود: موفقیت‌های ورزشکاران در المپیک و جام جهانی والیبال در حالی رقم خورد که قدرت‌های دنیا دست به سوء تبلیغاتی در عرصه جهانی بر علیه کشور عزیزمان ایران زده بودند اما با حضور ورزشکارانمان در عرصه‌های ملی به جهانیان ثابت کرد که نه تنها ایران و ایرانی با دنیا سر جنگ ندارد بلکه با وجود مشکلات زیاد قادر خواهد بود که پیشرفت خوبی در عرصه‌های اجتماعی از جمله ورزش داشته باشد.

وی بخشی از امنیت اجتماعی و تقویت هبستگی ملی را در پیشرفت ورزش کشور دانست و گفت: اگر ورزش حرفه‌ای در کشور حمایت شود مسلماً با کسب پیروزی در عرصه‌های مختلف ملی و بین‌المللی توسط ورزشکاران شاهد وفاق بیشتر بین جریانات و افکار سیاسی گوناگون که در این زمینه تشابه فکری دارند ایجاد خواهد شد و این امر مستلزم حمایت از جامعه ورزشی و حرفه‌ای شدن ورزش در کشور خواهد بود که در نتیجه هم سود مالی و هم سود ملی را برای کشور در پی خواهد داشت.

گفتنی است در پایان این دیدار ورزشکاران و مسئولان ورزشی اردکان گزارشی از عملکرد و مشکلات موجود در ورزش این شهر ارائه کردند.

گفتنی است سیدمحمد خاتمی در مدت زمان سفر به زادگاه خود اردکان؛ با حضور در گلزار شهدا یاد و خاطره شهدای انقلاب و ۸ سال دفاع مقدس را زنده نگه داشت و همچنین با نثار فاتحه‌ای بر روح پدر بزرگوارش مرحوم حضرت آیت الله سیدروح الله خاتمی (ره) امام جمعه فقید استان یزد ادای احترام کرد.

وی در ادامه سفر خود با حضور در بیمارستانی در یزد ضمن عیادت از فرزند ارشد مرحوم آیت‌الله خاتمی (ره) و مادر شهید خلیلی (خواهر خود) عیادت و از خداوند برای وی طلب آرزوی سلامتی و تندرستی کرد.

 

سید محمد خاتمی رییس بنیاد باران گفت: مظلومیت و کم توجهی به هنرمندان میدان را برای جولان بی هنران آماده می سازد.

به گزارش پایگاه خبری «تیک» Tik.ir به نقل از روابط عمومی دفتر سیدمحمد خاتمی، رییس جمهوری اسبق کشورمان در جمع هنرمندان اردکان ضمن تسلیت بمناسبت اربعین سرور و سالار شهیدان، مبحث فرهنگ و هنر را گسترده توصیف کرد و افزود: هنر و فرهنگ در رشد جامعه جایگاه بسیاربالایی دارد. هنر حامل ارزش های ملی واجتماعی جوامع و تمدن های گوناگون بشریست وهدایتگر جوامع به سوی اهداف والایی است که ملت ها دارند.

 

 

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٣-٠٩-١٣٩٣, ٢٢:٢٢

   

پر مبحث ترین ها