سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

وفاداران را با چماق فتنه‌گری حذف نکنیم

در انتخابات آینده مجلس شورای اسلامی، برند افراطی‌گری مقبولیتی برای مردم نخواهد داشت و در مجلس دهم ترکیبی از همه جریان‌های سیاسی را با رویکرد اعتدالی شاهد خواهیم بود.

یک نماینده پیشین مجلس معتقد است در انتخابات آینده مجلس شورای اسلامی، برند افراطی‌گری مقبولیتی برای مردم نخواهد داشت و در مجلس دهم ترکیبی از همه جریان‌های سیاسی را با رویکرد اعتدالی شاهد خواهیم بود.

 

محمدجواد آرین‌منش با حضور در خبرگزاری ایسنا و در گفت‌وگو با خبرنگاران این رسانه به تحلیل خود از انتخابات مجلس دهم و نحوه حضور اصلاح‌طلبان و اصولگرایان پرداخت.

 

وی در تحلیل خود از انتخابات ریاست‌جمهوری سال 92 با اشاره به اینکه معمولا دولت‌ها قبل از شروع کار خود و در هنگام تبلیغات، مطالباتی برای مردم ایجاد می‌کنند که چند برابر توانایی‌های آنهاست، ادامه داد: مردم در انتخابات‌ها به دولتی امید می‌بندند که مشکلات آنها همچون بیکاری، اشتغال و مسکن را برطرف کند.

 

دبیر حزب موتلفه خراسان رضوی با بیان اینکه ما در کشوری با منابع نسبتا محدود و مشخص هستیم، اظهار کرد: عمده درآمدهای کشور ما از طریق نفت و مالیات تامین می‌شود و طبیعتا دولت‌ها اگر قرار باشد فقط متکی به خود باشند، نمی‌توانند قول‌های بزرگ و شعارهای دست‌نیافتنی بدهند. لذا دولت‌ها قاعدتا در چهار سال اول نمی‌توانند شعارهایشان را عملی کنند به همین علت مردم به دور دوم امیدوار می شوند و چون در دور دوم نیز درصدی کمی از این مطالبات تحقق پیدا می‌کند به همین دلیل عموم مردم چرخش نخبگان را ترجیح می‌دهند.

 

این نماینده پیشین مجلس افزود: معمولا مردم در انتخابات بعدی به دنبال منتقدان دولت مستقر هستند، نگاه می‌کنند تا ببینند چه کاندیدایی پرچم نقد دولت را در دست گرفته است، همانطور که در انتخابات سال 92 تنها حسن روحانی به عنوان منتقد جدی احمدی‌نژاد وارد میدان شد.

 

آرین‌منش ادامه داد: یکی از اشکالاتی که مردم احساس می کردند در دولت‌های گذشته وجود دارد نوعی بینش افراطی نسبت به مسائل بود، همچنین کنار زدن نیروهای توانمند به این بهانه که قبلا مسئولیت داشته‌اند، حذف نخبگان، نوع تعامل با دنیا و ضعف دیپلماسی از دیگر نقدهای وارده بر آن دولت بود.

دبیر حزب موتلفه در خراسان رضوی با تاکید بر اینکه مردم از افراطی‌گری و از دعواهای جناحی بیزارند و دوست دارند در آرامش زندگی کنند، خاطرنشان کرد: بدین جهت زمینه برای گرایش اعتدالی در جامعه فراهم شد و تفکر اعتدال با تعریفی که رئیس جمهور داشت در جامعه خریدار پیدا کرد و از آن استقبال شد.

 

وی با بیان اینکه من معتقدم جریان‌های سیاسی درون کشور هنوز هم به دو گروه اصلاح‌طلب و اصولگرا تقسیم می‌شوند، ادامه داد: مردم به سمت نیروهای معتدل دو جناح گرایش پیدا کرده‌اند و در انتخابات آینده مجلس نیز رغبت مردم به سمت نیروهای اصولگرا و بخشی از اصلاح‌طلبانی که در چارچوب نظام فکر می‌کنند، پیش خواهد رفت.

 

وی بازیگران اصلی انتخابات مجلس دهم را اصلاح‌طلبان درون نظام، ‌اصولگرایان معتدل و دولتی‌ها عنوان کرد و گفت: مجلس دهم مجلسی یک‌دست نخواهد بود و ترکیبی از همه جریان‌های سیاسی را با رویکرد اعتدالی را شاهد خواهیم بود.

 

آرین‌منش با بیان اینکه میزان موفقیت‌های دولت در مسایل اقتصادی و مذاکرات هسته‌ای در نتایج مجلس دهم تاثیرگذار خواهد بود، افزود: برند افراطی‌گری در انتخابات بعدی زمینه مقبولیتی برای مردم نخواهد داشت، چه افراطیون اصلاحات که از خط قرمز‌ها عدول کرده و به سمت فتنه حرکت کردند و چه افراطیون اصولگرا که خود را حق و سایرین را باطل می‌دانند.

 

این فعال سیاسی اصولگرا با بیان اینکه در این مسیر دو جریان سیاسی کشور در حال یارگیری است، ‌ادامه داد: هم اصلاح‌طلبان و هم اصولگرایان تلاش‌های مجدانه‌ خود را برای رسیدن به وحدت آغاز کرده‌اند و در این راستا جلسات زیادی در تهران و حتی خراسان شکل گرفته است.

وی با بیان اینکه اصولگرایان معتقدند مجموع نیروهای آنان ذیل جامعتین به وحدت خواهند رسید، ‌اظهار کرد: آنان تا حدودی نیز توفیقاتی در این زمینه داشته‌اند و چندی پیش هم همایشی برگزار کردند و به این نتیجه رسیدند که شاید بهترین عامل وحدت جامعتین باشد.

 

آرین‌منش با اشاره به احتمال حضور هواداران احمدی‌نژاد در مجلس دهم تصریح کرد: من معتقدم هنوز برای آنان زود است تا با نفی عملکرد سایرین به محبوبیت برسند.

وی ادامه داد: آنها ممکن است با نفی عملکرد دولت در سالهای آینده و بیان نکات مثبت دولت احمدی نژاد بتوانند جایگاهی پیدا کنند، اما الان چون مردم تازه با دولت جدید ارتباط برقرار کرده‌اند شاید برای بازگشت جریان احمدی نژاد در انتخابات بسیار زود باشد.

 

نماینده مردم در مشهد در دوره‌های هفتم و هشتم مجلس با بیان اینکه عده‌ای از هواداران دولت احمدی‌نژاد مانند پایداری‌ها از او جدا شده‌اند و سعی می کنند خود را از او مبرا کنند، اضافه کرد: حتی افراد مرتبط با احمدی‌نژاد هم می‌خواهند خود را به نوعی از او دور نگه‌دارند و در حال حاضر تعداد کمی هستند که خود را مفتخر به حمایت از احمدی نژاد می دانند که این افراد به عقیده من دیگر جایگاهی در میان مردم ندارند.

 

وی افزود: یکی از آسیب‌های انتخابات‌های گذشته این بود که عده‌ای به خاطر اینکه خودشان و گروه‌شان را که در اقلیت هستند بیشتر مطرح کنند، بعضی از نیروهای وفادار به نظام و انقلاب اسلامی و رهبری را بدون هیچ‌گونه چارچوب و معیار مشخصی در قالب ساکتین فتنه از صحنه سیاسی کشور حذف و مورد بی‌مهری قرار دادند که این جزء خسارت‌ها است.

 

آرین‌منش با اشاره به حضور فعالانه هر دو جناح در فضای سیاسی کشور خاطرنشان کرد: اصولگرایان و به خصوص اصلاح‌طلبان برای حضور در انتخابات آینده نیاز به شفاف‌سازی دارند و باید نسبت خود را با فتنه و فتنه‌گران مشخص کنند و تعیین کنند خط مرزی آنان کجاست تا کسانی که وفادار به نظام و رهبری باشند با چماق فتنه‌گری حذف نشوند.

 

نماینده مردم در مشهد در دوره‌های هفتم و هشتم مجلس با اشاره به تحلیل علی مطهری از فتنه بیان کرد: آقای مطهری می‌گوید فتنه یک سویه نبوده و باید عادلانه قضاوت کنیم که البته حرف درستی است، اگر شخص احمدی‌نژاد موضع‌گیری‌هایش مناسب بود باعث تحریک طرف مقابل نمی‌شد، به نظر من اگر قرار باشد خطاها و اشتباهات طرفین مورد بررسی قرار گیرد نباید به آن یک طرفه نگاه کنیم.

آرین‌منش در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به عملکرد 500 روز دولت یازدهم خاطرنشان کرد: دولت در حوزه اقتصادی موفقیت بزرگی به دست آورد و آن هم کنترل و مهار تورم بود، من معتقدم اقتصاد کشور، ‌اقتصاد بیماری است، اقتصادی تک‌محصولی که دچار رکود و تورم شده و تحریم‌ها هم تاثیر جدی بر آن گذاشته است.

 

دبیر حزب موتلفه در خراسان رضوی ادامه داد: در این شرایط باید از کارنامه اقتصادی دولت سخن بگوییم و آن را مورد ارزیابی قرار دهیم، یکی از مشکلاتی که دولت توانست برطرف کند کنترل و مهار تورم بود. اما نباید فراموش کنیم که هنوز مساله اشتغال به عنوان یکی از بزرگترین دغدغه‌های جوانان همچنان پابرجاست، هدفمند کردن یارانه‌ها هم از دیگر معضلات است.

 

وی با اشاره به موفقیت‌های دولت در عرصه سیاست خارجی خاطرنشان کرد: دولت یازدهم از تحرک دیپلماتیک خوبی برخوردار بود و در حوزه تنش‌زدایی توفیقاتی خوبی به دست آورد. در توسعه روابط سیاسی و توقف تحریم‌ها، آزاد کردن دارایی‌های بلوکه شدن کشور نیز موفق عمل کرد.

آرین‌منش با بیان اینکه دولت در فضای جامعه امید ایجاد کرد،‌ تصریح کرد: اما طبیعتا در حوزه فرهنگ و آموزش عالی اتفاق خاصی نیفتاده است، 5 تا 6 ماه بلاتکلیف بودن وزارت علوم در حوزه پژوهشی تاثیر زیادی گذاشت که این موضوع نتیجه عدم تعامل مجلس و دولت بود.

 

این فعال سیاسی اصولگرا با اشاره به اینکه در دولت یازدهم توسعه سیاسی چندانی صورت نگرفته،‌ اضافه کرد: اما یک نکته از امتیازهای دولت است، آن هم اینکه بر برنامه‌ها عقلانیت حاکم است، یعنی وقتی پول نداریم نمی توانیم بگوییم دولت وعده نابه‌جایی داده و یا ریخت و پاشی کرده است به نظر من در مجموع عملکرد دولت به خصوص در حوزه بهداشت و درمان قابل قبول بوده است.

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢۶-٠٩-١٣٩٣, ١١:٢٠

   

پر مبحث ترین ها