سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

بازخوانی آراء چند تن از سیاسیون پیرامون حوادث سال 88

سخنان دیر هنگام اما ارزشمند

حوادث قبل، حین و بعد از انتخابات سال 1388 هزینه های فراوانی را بر مردم تحمیل کرد و خسارات جبران ناپذیری را به بدنه کشور وارد ساخت. در آن روزهای پر تلاطم اما جای اظهار نظرهایی این چنینی به شدت احساس می شد؛ ولی دریغ که به قول رضایی ملاحظه و محافظه کاری و یا رعایت برخی مصالح (که شاید لازم نبود)، سبب شد تا کشور در مسیری منحط واقع و تلخی همنشین کام همگان شود مگر گروهی سودجو و منفعت طلب که خیر خود را در شر دیگران می یابند.

شب پائیز می لرزد به روي بستر خاکستر سیراب ابر سرد

سحر، با لحظه هاي دیرمان اش، می کشاند انتظار صبح را در خویش...

ایمان سهرابی: چند روز پیش بود که دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در پاسخ به پرسشی مبنی بر این که «آیا به عملکرد خود در سال 88 نقدی هم دارید؟»، اظهار کرد: قائدتاً ما که معصوم نیستیم؛ من بعضی از ملاحظات را باید کنار می‌گذاشتم و جدی‌تر وارد صحنه می شدم. باید سعی می‌کردیم ماجرا را زودتر جمع و جور کنیم. پیش‌بینی ها را کرده بودیم، اما الان احساس می‌کنم که اگر برگردیم به آن موقع باید ملاحظه کاری‌ها را کم می‌کردم. شاید البته این ملاحظه کاری موثر بود، ولی من و امثال من باید جدی تر وارد صحنه می شدیم. رضایی این اظهار نظرها را نه درباره حادثه ای تازه که در خصوص حوادثی بیان می کند که بیش از 5 سال از آن می گذرد. شاید بهترین نقد بر اظهارات او همان جملات ابتدایی خودش باشد که می گوید: من بعضی از ملاحظات را باید کنار می‌گذاشتم و جدی‌تر وارد صحنه می شدم.

حوادث قبل، حین و بعد از انتخابات سال 1388 هزینه های فراوانی را بر مردم تحمیل کرد و خسارات جبران ناپذیری را به بدنه کشور وارد ساخت. در آن روزهای پر تلاطم اما جای اظهار نظرهایی این چنینی به شدت احساس می شد؛ ولی دریغ که به قول رضایی ملاحظه و محافظه کاری و یا رعایت برخی مصالح (که شاید لازم نبود)، سبب شد تا کشور در مسیری منحط واقع و تلخی همنشین کام همگان شود مگر گروهی سودجو و منفعت طلب که خیر خود را در شر دیگران می یابند. محسن رضایی که در برنامه‌ای تلویزیونی درباره اتفاقات بعد از انتخابات سال 88 صحبت می کرد، خاطرنشان کرد: موسوی احساسات و عواطف هواداران احمدی‌نژاد را رعایت نکرد و البته احمدی‌نژاد هم وقتی گفت خس و خاشاک،‌ بعدش عده‌ای به خیابان آمدند. البته دفتر احمدی‌نژاد بعد از سخنرانی‌اش اطلاعیه‌ای داد و طی آن گفت که منظورش این نبوده است. رضایی با تاکید بر این که باید به احساسات و عواطف مردم، به ویژه مخالفان‌ خود توجه کنیم، اظهار کرد: وقتی به افراد می‌گوییم «خس و خاشاک» یا «بی سواد» یا «تازه به دوران رسیده» هستید، درست نیست. این ادبیات باید از فضای سیاسی ایران بیرون برود و ما باید تحمل پذیری‌مان را بالا ببریم و بتوانیم با هم زندگی کنیم.

محسن رضایی در این مسیر تنها نبود. احمد توکلی نماینده مجلس شورای اسلامی نیز چند روز پیش گفت:‌ قوی ترین و درست ترین ایرادی که آقای مهندس موسوی در آن مناظره ها به آقای احمدی نژاد گرفت، قانون شکنی آقای احمدی نژاد بود. او گفته بود این قانون را قبول ندارم. توکلی در برنامه "دیروز، امروز، فردا" اظهار داشت:

آقای احمدی نژاد در برابر قانونی که مجلس تصویب کرد، گفت من این قانون را قبول ندارم، ولی آیا صدا و سیما در برابر این حرف بسیار نا به جای رییس جمهور وقت، کاری کرد؟ خیر. ولی در مقابل کار آقای موسوی خیلی حرف زد. این نماینده مجلس تأکید کرد: خدمت شما گفتم که همه چیز با قانون حل نمی شود؛ اخلاق می خواهد. کار آقای احمدی نژاد که جلوی دوربین این طوری کاغذ را گرفت و گفت مربوط به خانم آقای رقیبشان است غیرقانونی بود؟ خیر، اما غیراخلاقی بود.

نفر بعدی محسن اسماعیلی' یکی از حقوقدانان شورای نگهبان است که نظام انتخاباتی در کشور را از جهات مختلف نیازمند بازنگری کلی دانست و گفت: در دوره های انتخاباتی گذشته تاکنون به مرور تاثیر تبلیغات، پول و وعده های نامزدها در نتیجه انتخابات بیشتر شده و این مساله نگران کننده است. این عضو شورای نگهبان به یکی از واقعیت هایی که کمتر مورد توجه قرار گرفته است، اشاره کرد و گفت: برخی اعضای این شورا در انتخابات ریاست جمهوری سال 1388 موضع گیری های خاصی نسبت به برخی نامزدهای ریاست جمهوری داشتند، لذا در انتخابات تا حدی قانون را زیر پا گذاشتند. 'محسن اسماعیلی' افزود: اگر بخواهیم منصفانه درباره جریان فتنه 88 قضاوت کنیم باید بگوییم که برخی اعضای شورای نگهبان از حق خود به عنوان یک داور پا را فراتر گذاشتند. وی بیان کرد: فردی که در مسند داوری آن هم به عنوان عضو شورای نگهبان نشسته است، باید اصل بی طرفی را رعایت کند و نباید براساس قانون له یا علیه نامزدها در انتخابات موضع گیری داشته باشد. هر چند این گفته ها بخشی از حقایق را بازگو می کند، بیان آن ها در آن مقطع زمانی شاید می توانست مانع از بروز رخدادهای ناگوار بعدی شود. البته انتشار آن ها در حال حاضر نیز خالی از فایده نیست و از نگاهی دیگر شاید بتوانیم سپاسگذار این افراد باشیم که بالاخره مطالبی را بازگو می کنند که تاکنون با این جسارت از سوی کسی مطرح نشده است.

telegram 19dey.com
شامل تصویر کد امنیتی به صورت CAPTCHA.

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١۵-١٠-١٣٩٣, ١٩:٠٠

   

پر مبحث ترین ها