سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

رسایی: یک موی روحانی را به انگلیس ترجیح می‌دهم

این صحیح نیست که دولت از نقد در تریبون استقبال و بعد این چنین با منتقدان برخورد کند، دولت باید بداند این نقدها سازنده بوده و به دولت کمک می‌کند.

عضو کمیسیون اصل 90 مجلس با بیان تشریح دلایل محکومیت ایران در پرونده کرسنت گفت: اگر بخواهیم از پرونده کرسنت سربلند بیرون بیاییم باید زنگنه از مقامش برکنار شود.

به گزارش فارس، حمید رسایی، نماینده تهران و عضو کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی و همچنین مدیر مسئول هفته‌نامه 9 دی، در زمره نمایندگان اصولگرایی است که نطق‌های جنجالیش در مجلس به نام بوده و همواره تحلیل‌ها و صحبت‌های فراوانی را به همراه داشته است، رسایی در روزهای اخیر به منظور سخنرانی در جمع دانشگاهیان و فعالان سیاسی به مشهد سفر کرده که خبرگزاری فارس خراسان رضوی به بهانه این سفر با وی گفت‌وگویی پیرامون آخرین وضعیت پرونده کرسنت و تشریح فضای نقد دولت یازدهم داشته که مشروح این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.

در ابتدا در مورد آخرین وضعیت پرونده کرسنت توضیحاتی ارائه بفرمائید، اینکه در نهایت چه می‎‌شود و راهکار برون رفت از آن چیست؟
در مورد آخرین وضعیت پرونده کرسنت باید گفت، از نظر شورای عالی امنیت ملی این پرونده منع قبلی را نداشته و رسانه‌ها می‌توانند به این مسئله بپردازند.

همچنین الیاس نادران هم سئوال خود را در مورد پرونده کرسنت مطرح کرده و قرار است طرح این سئوال در صحن علنی بیاید، نکته اینجاست که زنگنه، وزیر نفت نتوانست در این مورد از حقوق جمهوری اسلامی ایران دفاع کند و در حال حاضر در دادگاه لاهه محکوم شده‌ایم، این محکومیت هم شامل پرداخت جریمه و هم اصل آن می‌شود و از این حیث ضرر و زیان هنگفتی بر ما متحمل شده است.

در این میان موضع اینجاست که دادگاه لاهه دلیلش برای محکومیت ما این بوده که اگر جمهوری اسلامی ایران مدعی و قائل بر این بوده که در پشت پرونده کرسنت فساد و رشوه وجود داشته، پس چرا کسانی که در این پرونده نقش داشته‌اند در حال حاضر در این نظام مشغول به فعالیت در مناصب مختلف هستند.

بیژن زنگنه در آن زمان در این پرونده نقش داشته و همچنین جوادی که در آن زمان مدیر گاز بوده نیز در حال حاضر مدیر نفت است، حالا هم در این نظام زنگنه وزیر نفت و جوادی مدیر نفت بوده و لاهه می‌گوید با منصب داشتن این آقایان مشخص است که خود ما نیز بر فساد این پرونده قائل نیستیم و لذا ما را محکوم کرده است.

در زمینه پرونده کرسنت باید گفت مجلس هم تقصیرکار است، نباید به زنگنه رأی می‌داد، آن موقع ما همه گفتیم که رأی ندهید ولی زنگنه سر نمایندگان را شیره مالید و گفت دو ماهه موضوع پرونده کرسنت را حل می‌کند ولی نتوانست و امروز حق این است که اگر بخواهیم از پرونده کرسنت سربلند بیرون بیاییم باید زنگنه از مقامش برکنار شود.

تحلیل جنابعالی از فضای نقد و انتقاد در دولت یازدهم چگونه است؟ این موضوع را با توجه به اینکه خودتان از منتقدین دولت آقای روحانی هستید تشریح کنید.
حقیقتا باید گفت دولت روحانی کم تحمل‌ترین دولت در زمینه نقدپذیری بوده که میزان این کم‌تحملی حتی نسبت به دولت سازندگی بیشتر است، روحانی تاکنون 45 بار منتقدان خود را با کلمات نامناسب نظیر بی‌سواد و تازه به دوران رسیده و بروید به جهنم خطاب کرده است.

این صحیح نیست که دولت از نقد در تریبون استقبال و بعد این چنین با منتقدان برخورد کند، دولت باید بداند این نقدها سازنده بوده و به دولت کمک می‌کند.

نکته مهم دیگر در باب فضای نقد و انتقاد در دولت این بوده که باید گفت منتقدین دولت منتقدین نجیبی هستند، بنده خودم منتقد دولت آقای روحانی هستم اما بارها در مجلس گفته‌ام که یک موی آقای روحانی را به انگلیس خبیث ترجیح می‌دهم.

اگر شما یک منتقد دولت احمدی‌نژاد را پیدا کردید که نه در تریبون عمومی و مجلس بلکه حتی در یک مجلس خصوصی بگوید رئیس جمهور را بر دشمنان کشور ترجیح می‌دهد من به شما جایزه می‌دهم، نه تنها این کار را نکردند بلکه دشمنان را بر افراد داخلی ترجیح دادند و علیه رای، نظام و کشور با دشمنان عهد و پیمان بستند.

ذکر این نکته حائز اهمیت بوده که آزادی بیان همواره در قالب سخن گفتن به منتقدین است و منتقد باید بتواند حرف خود را بزند تا اعتقاد به آزادی بیان را نشان دهد که متاسفانه این را در دولت شاهد نیستیم، دولت باید شرح صدر بیشتری داشته باشد و آستانه تحمل خود را در نقدپذیری بیشتر کند.

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٧-١٠-١٣٩٣, ١٣:١٢

   

پر مبحث ترین ها