سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

آیت الله هاشمی : دوره برخورد شعاری با مسائل کشور گذشته است

بروز شده : ٨-١١-١٣٩٣, ١٩:٢٠    نسخه چاپی    
باید با عقلانیت به آینده کشور بیندیشیم و بهترین سرمایه این راه، آگاهی مردم است که الحمدلله این سرمایه در کشور وجود دارد.

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت : اگر کار شود مازندران بهشت روی زمین خواهد شد.

به گزارش ایرنا آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی در دیدار استاندار، مدیران و مسؤولان استان مازندران، با تأکید بر تجربیات اجرایی خود برای شمال کشور و نقش آنها در توسعه کشور، گفت: ظرفیت های شمال کشور به گونه ای است که اگر به آنها توجه شود، می تواند علاوه بر تحول همه جانبه در استان های شمالی موجب پیشرفت کشور نیز گردد.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، توسعه و راه سازی را رگ حیاتی پیشرفت کشور دانست و بر اهمیت آن به منظور تسهیل در حمل ونقل و دسترسی آسان تر به استان های شمالی کشور تأکید کرد و گفت: در دوران دولت سازندگی، برای گسترش راه ها و بزرگراه ها برنامه های زیادی داشتیم که به دلیل عدم پیگیری در دولت های بعد، متأسفانه هنوز به سرانجام مناسب نرسیده است.

آیت الله هاشمی رفسنجانی از طرح مطالعاتی ایجاد خط آهن با تونلی از زیر ارتفاعات البرز به مازندران خبر داد و گفت: اگر طرح ایجاد خطوط قطارهای سریع السیر در این مسیر عملیاتی شود، می توان طول سفر و مسافت شمال به مرکز کشور را کم کرد که علاوه بر صرفه جویی در وقت، هزینه و انرژی باعث رونق هر چه بیشتر گردشگری خواهد شد.

در این دیدار که در مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام انجام شد، آیت الله هاشمی رفسنجانی در ادامه به طرح احداث بزرگراه شرقی ـ غربی در طول ساحل دریای خزر اشاره کرد و گفت: می توان از مواد ساختمانی کف دریا برداشت و این بزرگراه را که چشم اندازی بسیار زیبا بین کوه و جنگل دارد، احداث کرد.

ایشان با ابراز نگرانی از مشکل تدریجی آب در کشور، به هدر رفتن نزولات جوّی و آب رودخانه های فصلی در کشور اشاره کرد و گفت: طرحی برای احداث کانال سراسری آب از غرب تا شرق استان های شمالی کشور داشتیم که اگر اجرایی می شد، کشاورزان مشکل خشکسالی، سیل و غرق آبی نداشتند، چون آب های رودهای جاری از ارتفاعات البرز در آن کانال وارد و در هر منطقه به اندازه نیاز برداشت می شد و علاوه بر جلوگیری از هدر رفت آب، می توانست دشت های وسیع گرگان را نیز زیر کشت ببرد.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان نقش بزرگراه ها در حمل ونقل کالاها و جذب گردشگر بویژه توریست و آماده سازی بسترهای این کار تا ترکیه و پس از آن تا اروپا، گفت: شمال ایران و به خصوص مازندران همه جاذبه های طبیعی را برای توسعه صنعت توریسم و جذب گردشگران خارجی دارد و تحولی در افزایش اشتغال و رونق اقتصادی منطقه ایجاد می نماید.

ایشان تأکید کرد: اگر با نگاه علمی و آینده نگری مدیریتی آن بزرگراه و این کانال را اجرایی کنید، مطمئن باشید مازندران محل رجوع سرمایه گذاران داخلی و خارجی خواهد شد.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام توجیه مردم و مسؤولان استان های شمالی کشور نسبت به مواهب دو طرح احداث بزرگراه و کانال سراسری آب را خدمت بزرگ به استان های گلستان، مازندران و گیلان دانست و گفت: اگر طرح زمان دوران سازندگی ادامه می یافت، امروز می توانستیم آن منطقه را با توجه به آب و هوای مناسب، دریا و جنگل، قطب گردشگری منطقه نماییم، چون همه کسانی که مناطق مشابه دنیا را دیده اند، بر امتیازات منحصر به فرد شمال کشور تأکید می کنند.

آیت الله هاشمی رفسنجانی با اشاره به مشکل انباشت زباله ها که اخیراً برای بیشتر شهرهای شمالی کشور مشکل ساز و باعث آلودگی محیط زیست شده، گفت: دنیا این تهدید را تبدیل به فرصتی برای تولید انرژی نموده و در ایران هم سرمایه علمی و نیروی انسانی این کار وجود دارد که برای اولین بار دانشگاه آزاد اسلامی طرح تولید انرژی از زباله ها را در راستای توسعه دانش محور در دستور کار خود قرار داده است که به عنوان نمونه اجرای تفاهم نامه این طرح در آمل منعقد شده است.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با یادآوری ایثارگری های مردم مازندران در دوران دفاع مقدس و تأکید بر حق آنان برای برخورداری از زندگی مناسب، گفت: باید زمینه های زندگی بهتر را برای مردم آن منطقه فراهم نماییم.

ایشان با بیان این نکته که به سواحل خزر در کشورهای همسایه رفته ام، گفت: ساکنان مناطق ساحلی خزر در دیگر کشورها می گویند، بهشت دریای خزر سهم ایران شده است.

ایشان توجه به زیرساخت ها را مهم و شرط آن را حمایت از برنامه های دولت و پرهیز از مزاحمت های شعاری دانست و گفت: دوره برخورد شعاری با مسائل کشور گذشته است و باید با عقلانیت به آینده کشور بیندیشیم و بهترین سرمایه این راه، آگاهی مردم است که الحمدلله این سرمایه در کشور وجود دارد.

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٨-١١-١٣٩٣, ١٩:٢٠

   

پر مبحث ترین ها