سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

ادعای فریدون عباسی:

در مذاکرات هیچ امتیازی نگرفته‌ایم

هیئت مذاکره‌کننده ایرانی بارها تأکید کرده که مذاکرات، به ویژه گفت‌وگوهای دوجانبه نمایندگان ایران و آمریکا، تنها به پرونده اتمی ایران محدود است و موارد دیگری را در برنمی‌گیرد.

فریدون عباسی، رئیس سازمان انرژی اتمی در زمان محمود احمدی‌نژاد، معتقد است که در مذاکرات هسته‌ای در زمان دولت یازدهم "چیزی به دست نیامده"، "سرمایه کشور بازنگشته" و تنها "مسکنی به طرف ایرانی داده شده تا آن را درگیر کند".

عباسی که از منتقدان به عملکرد تیم مذاکره‌کننده ایران است، در گفت‌وگو با خبرگزاری "تسنیم"، نزدیک به وزارت اطلاعات، افزود: «ایران در توافق‌نامه ژنو پذیرفته که برخی از فعالیت‌های خود را تعطیل یا کم کند و در برخی جاها مانند غنی‌سازی ۲۰ درصد و کار تکمیل راکتور اراک را تعطیل کند و سوخت آن را نسازد، همه این‌ها امتیازاتی است که ما به طرف مقابل داده‌ایم و اما سئوال این است که ما چه چیزی گرفته‌ایم؟ از نگاه من هیچ چیز نگرفته‌ایم.»

به گفته عباسی، "صحبت از فردو و سایر چیزهای دیگر" به این معنا است که ایران "خیلی بیش از حد انتظار" به خواست طرف مقابل عمل کرده است.

به اعتقاد فریدون عباسی، "عرصه تقابل ایران با دیگران" به موضوع هسته‌ای محدود نمی‌شود. او با اشاره به افراد و گروه‌هایی که "تفکر محدود" دارند هشدار داد که "اگر بخواهیم این‌طور فکر کنیم در خیلی از مسائل باید کوتاه بیاییم". عباسی بدون این‌که اشاره دقیقی به افراد یادشده کند، ادعا کرد که نمایندگان این تفکر معتقدند "موضوع اسرائیل یا تقویت فلسطین به ایران ارتباطی ندارد".

منتقدانی که عموما تیم مذاکره‌کننده کنونی را به "سازش‌کاری" متهم می‌کنند، بارها به صراحت گفته‌اند که موضوع هسته‌ای تنها یک "بهانه" است و غرب پس از توافق بر سر این موضوع، مسائلی چون حقوق بشر در ایران یا برنامه موشکی این کشور را دستاویز اعمال فشار بر ایران خواهد کرد.

بر همین اساس، هیئت مذاکره‌کننده ایرانی بارها تأکید کرده که مذاکرات، به ویژه گفت‌وگوهای دوجانبه نمایندگان ایران و آمریکا، تنها به پرونده اتمی ایران محدود است و موارد دیگری را در برنمی‌گیرد.

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٨-١١-١٣٩٣, ٠٩:۵٧

   

پر مبحث ترین ها