سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

دلیل رای نیاوردن آیت الله بعنوان رئیس خبرگان در تحلیل روزنامه اعتماد

هیچ کدام از آن «دو هاشمی» برای آن یک «صندلی» رای نیاوردند. می‌گفتند هرکدام بیایند آن یکی نمی‌آید. چهار کاندیدا آمدند و غیرمحتمل‌ترین‌شان رای آورد و رییس شد.

 

 
 نویسنده در روزنامه اعتماد در ادامه تحلیل خود آورده است: مجلس خبرگان رهبری یک سال باقیمانده را با رییسی می‌گذراند که شاید تصور روی کار آمدنش را هیچ کس نمی‌کرد. از میان چهار کاندیدا مسن‌ترین‌شان رای آورد و جوانترین‌شان انصراف داد.

 
آیت‌الله هاشمی‌شاهرودی که انصراف داد شاید تا ساعات میانی امروز اصلی‌ترین گزینه برای ریاست مجلس خبرگان رهبری تصور می‌شد. با این حال سیاست ایران همیشه غیر منتظره‌ترین‌ها را به دنبال دارد. همان‌طور که کسی تصور نمی‌کرد در دقایق پایانی ثبت نام کاندیداهای انتخابات ریاست‌جمهوری، آیت‌الله در انتخابات ثبت نام کند، همان‌طور که پیش‌بینی نمی‌شد که او در آن انتخابات ردصلاحیت شود دیروز هم هیچ کس پیش‌بینی دو مورد را نمی‌کرد. اول اینکه آیت‌الله کاندیدا شود و رای نیاورد و دوم اینکه رییس مجلس خبرگان رهبری برای یک سال آینده فردی جز این دو هاشمی باشد.

 
اما چه شد که آیت‌الله این‌بار آمد و رای نیاورد؟ تا شب پیش از اجلاسیه خبرگان رهبری فضا مساعد بود. خبرها حاکی از دعوت‌های بی‌شمار از آیت‌الله برای حضور در این جایگاه بود. خبرها هر روز بیشتر می‌شد و فضا برای آمدن آیت‌الله هاشمی مساعدتر. آن سوی ماجرا اما چند خبر متفاوت وجود داشت. آیت‌الله موحدی‌کرمانی به قم سفر و با مراجع تقلید دیدار و گفت‌وگو کرد. آیت‌الله موحدی‌کرمانی به عنوان سرشاخه بزرگ‌ترین تشکل موازی با تشکل آیت‌الله یزدی این سفر را انجام داد تا این تصور که همه فضا برای آیت‌الله مساعد است جلو نرود. چهره‌هایی که در همه اجلاسیه‌های مجلس خبرگان رهبری زودتر از همیشه می‌آمدند این‌بار دیرتر آمدند تا همه‌چیز آنگونه که تصور می‌شد پیش نرود. رقیب شش سال پیش آیت‌الله این‌بار پیروز شد. آنها هر دو رقبای چندساله بودند. اما رقیب ٨٣ساله آیت‌الله این‌بار به شکل دیگری پیروز شد. این دومین انتخاباتی است که هاشمی‌رفسنجانی در آنها شگفت‌زده می‌شود. آن مرتبه با واکنشش همه را شگفت‌زده کرد و حالا باید دید که چه می‌کند؟ اما نکته اینجا بود که هاشمی که قصد کاندیداتوری نداشت چرا تلاشی برای پیروزی نکرد. چرا رقیب شش سال پیشش توانست کار تشکیلاتی کند و او نتوانست؟ کار اما به رییس مجلس خبرگان ختم نشد. هیات‌رییسه مجلس خبرگان یک نفر هنوز کم داشت. آن یک نفر کسی نبود جز همان فرستاده به قم در شب پیش از انتخابات یعنی آیت‌الله موحدی‌کرمانی. آمدن هاشمی اما بی‌حکمت و تدبیر نبوده است. او ماه‌ها برای تصمیم‌گیری در مورد آمدن یا نیامدن فرصت داشت و این تصمیم را دیروز بالاخره گرفت تا بیاید و میدان را خالی نکند. تدبیرش معلوم نیست اما هرچه که هست آیت‌الله حالا هم بدون شک آن واکنشی را که همه منتظرش هستند نشان نمی‌دهد تا نشان دهد که اگر صحنه سیاست ایران غیرقابل پیش‌بینی است به همان میزان هاشمی هم به پیچ و خم‌های آن عادت کرده است.

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٠-١٢-١٣٩٣, ٢٣:۵١

   

پر مبحث ترین ها