سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

آیا از نامه 47 امضایی هم بدتر بوده است؟

از گاوچران نامیدن ریگان تا مستاجر خواندن اوباما!

نامه 47 امضایی سناتورهای جمهوریخواه در فضای سیاسی آمریکا بسیار بحث برانگیز شده و رسانه ها و شخصیت های سیاسی دموکرات و جمهوریخواه همچنان نسبت به آن واکنش نشان می دهند.

 نامه 47 امضایی سناتورهای جمهوریخواه در فضای سیاسی آمریکا بسیار بحث برانگیز شده و رسانه ها و شخصیت های سیاسی دموکرات و جمهوریخواه همچنان نسبت به آن واکنش نشان می دهند.

مهم ترین جنبه مورد انتقاد در نامه این است که این نامه موقعیت رییس جمهور ایالات متحده را در زمانی که مشغول یکی از مهم ترین فرایندهای دیپلماتیک برای حل و فصل مساله هسته ای ایران است را نادیده گرفته و در جهت تضعیف رییس جمهور آمریکا بوده است.

اما اگر سابقه رفتارهای دموکرات ها و جمهوریخواهان در کنگره آمریکا را مورد بررسی قرار دهیم به مواردی مشابه و حتی بدتر از این نامه هم می رسیم.

البته یک نمونه از این موارد در نامه 47 امضایی مورد اشاره قرار گرفته است. در واقع امضا کنندگان جمهوریخواه این نامه می خواستند به دموکرات ها یادآور شوند که آنها اقدامی بی سابقه را مرتکب نمی شوند بلکه خود دموکرات ها پیشتر چنین کارهایی کرده اند.

در این نامه تاکید شده است جو بایدن معاون رییس جمهور آمریکا که زمانی رییس کمیته روابط خارجی سنای آمریکا بوده است در سال 2002 نامه ای مشابه را به کالین پاول وزیر خارجه وقت آمریکا نوشته است و تاکید کرده که سنا باید از مفاد پیمان مسکو بین دولت جورج دبلیو بوش و دولت روسیه مطلع باشد و این توافقنامه باید به تایید سنا برسد.

اما اگر به سه دهه پیشتر برگردیم و به دوره رونالد ریگان جمهوریخواه ( چهلمین رییس جمهور آمریکا) برسیم؛ در این دوره نیز نامه ای به مراتب بدتر از سوی یک سناتور دموکرات به رهبر اتحاد جماهیر شوروی فرستاده شد که در آن با عباراتی توهین آمیز نسبت به ریگان یاد شده بود.

"تد کندی" سناتور دموکرات سابق آمریکا(این سناتور در سال 2009 درگذشت) در سال 1983 با ارسال نامه ای به "یوری آندروپوف" رهبر وقت اتحاد جماهیر شوروی ، از ریگان به عنوان یگ "گاوچران بی پروا" یاد کرده و از رهبر شوروی درخواست کرده بود تا به سیاست های ریگان واکنش نشان ندهد.

کندی در این نامه که ظاهرا به منظور جلوگیری از واکنش شدید مسکو در قبال سیاست تهاجمی رونالد ریگان علیه اتحاد جماهیر شوروی - با توجه به مانور "ایبل آرچر" ناتو در نوامبر 1983 در اروپا- نگاشته شده بود، تاکید کرده بود ریگان رییس جمهور دایم آمریکا نخواهد ماند و دموکرات ها در تلاشند تا در انتخابات سال آینده (1984) او را شکست دهند.

البته چنین اتفاقی نیفتاد و ریگان توانست انتخابات نوامبر 1984 را نیز پیروز شود و دو دوره در منصب ریاست جمهوری ماند و سپس جایگاه خود را به جورج واکر بوش (بوش پدر) واگذار کرد.

روزنامه تایمز بریتانیا نیز در سال 1991 با انتشار اسنادی از سازمان جاسوسی شوروی از ارتباط پنهانی سناتور کندی با دولت شوروی پرده برداشت.

گفتنی است آندروپوف رهبر وقت اتحاد جماهیر شوروی که تنها 16 ماه رهبر بود (او در فوریه 1984 درگذشت) ، به دلیل اینکه پیشتر رییس گا.ک.ب (سرویس اطلاعاتی شوروی سابق) بود دیدگاهی به شدت منفی نسبت به آمریکا و دولت ریگان داشت و بر این گمان بود که ریگان می خواهد در پوشش مانور نظامی در مرکز فرماندهی ناتو در اروپا، به شوروی ضربه نخست اتمی را وارد کند، از همین رو بلافاصله پس از آغاز مانور "ایبل آرچر" در 3 نوامبر 1983 ، آندروپوف به همه نیروهای نظامی شوروی سابق دستور آماده باش درجه یک هسته ای داد و این آماده باش احتمال وقوع جنگ هسته ای بین دو ابر قدرت وقت را افزایش داد و نامه تد کندی در چنین شرایطی به آندروپوف ارسال شد.

به هر جهت جمهوریخواهان آمریکا هم می توانند استدلال های خود را از نگارش نامه داشته باشند اما مساله ای که غیر قابل انکار است این واقعیت است که کنگره آمریکا در سابقه تاریخی خود موارد فراوانی از ارسال نامه های پیدا و پنهان و موازی کاری در عرصه سیاست خارجی از هر دو حزب اصلی آمریکا را به یاد دارد.

نباید از یاد برد که کنگره آمریکا در سال 1919 مهم ترین طرح حیات سیاسی "وودرو ویلسون" رییس جمهور دموکرات وقت آمریکا را که " جامعه ملل" بود مورد تصویب قرار نداد و به رغم اینکه رییس جمهور دموکرات آمریکا مبدع ایده تشکیل جامعه ملل بود تا زمان پایان عمر جامعه ملل در پی جنگ دوم جهانی (1939) با مخالفت کنگره، آمریکا وارد این سازمان بین المللی نشد و در سال های پایانی جنگ دوم جهانی این بار ایالات متحده به همراهی دولت های متحد در اردوگاه متفقین سنگ بنای تشکیل "سازمان ملل متحد" با مرکزیت شهر نیویورک آمریکا را گذاشت.

 

عصر ایران

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢١-١٢-١٣٩٣, ٢٢:١٨

   

پر مبحث ترین ها