سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

مذاکره ایران و 1+5 برای صدور قطعنامه رفع تحریم ها در شورای امنیت

مقامات غربی گفته اند که قدرت های جهانی (گروه 1+5) در آرامش و سکوت،‌ در حال انجام رایزنی هایی درباره صدور قطعنامه ای در شورای امنیت سازمان ملل متحد برای لغو تحریم های ایران هستند.مقامات غربی به رویترز گفته اند هم اکنون رایزنی هایی درباره صدور قطعنامه در شورای امنیت برای لغو تحریم های سازمان ملل مرتبط با برنامه هسته ای ایران در حال انجام است.

خبرنگار رویترز از مقر سازمان ملل متحد در نیویورک نوشت: مقامات غربی گفته اند که قدرت های جهانی (گروه 1+5) در آرامش و سکوت،‌ در حال انجام رایزنی هایی درباره صدور قطعنامه ای در شورای امنیت سازمان ملل متحد برای لغو تحریم های ایران هستند. این قطعنامه شورای امنیت در صورت امضای توافق هسته ای میان ایران و 1+5 صادر خواهد شد.

رویترز افزود: با این اقدام، لغو توافق هسته ای احتمالی ایران و آمریکا توسط کنگره آمریکا سخت می شود.

یک مقام غربی که خواست نامش منتشر نشود در این باره توضیح داد: اگر با ایران به توافق هسته ای برسیم در این صورت ما می خواهیم به سرعت وارد موضوع تحریم های سازمان ملل متحد علیه ایران شویم.

هم اکنون ایران و گروه 1+5 در حال انجام مذاکرات متوالی برای دست یابی به توافق بر سر برنامه هسته ای تهران هستند.

براساس هماهنگی قبلی ، دو طرف تا روز 10 فروردین آینده برای دست یابی به توافق نهایی هسته ای مهلت دارند.

گروه 1+5 شامل 5 عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل (آمریکا، روسیه، فرانسه،‌بریتانیا و چین) به علاوه آلمان است.

شورای امنیت سازمان ملل متحد تاکنون چند قطعنامه تحریم علیه ایران به دلیل موضوع هسته ای اش تصویب کرده است.

علاوه بر این قبلا خبرهایی منتشر شده بود که ایران و گروه 1+5 قصد دارند متن توافق هسته ای را در قالب قطعنامه ای در شورای امنیت سازمان ملل تصویب کنند.

چند روز پیش 47 نفر از سناتورهای جمهوری خواه کنگره آمریکا با نگارش نامه ای خطاب به سران ایران هشدار دادند هر توافق هسته ای میان ایران و آمریکا تنها تا زمان حضور باراک اوباما در کاخ سفید ( سال 2017 ) معتبر خواهد بود و رئیس جمهور جمهوریخواه بعدی آن را لغو می کند.

مقامات غربی به رویترز می گویند: در صورت صدور قطعنامه ای ازسوی شورای امنیت سازمان ملل در باره توافق هسته ای ایران و 1+5، این قطعنامه به لحاظ قانونی الزام آور خوهد بود و هر گونه اقدام‌ آتی علیه توافق هسته ای از سوی جمهوری خواهان آمریکا سخت و پچیده خواهد شد.

مذاکرات هسته ای ایران و 1+5 در هفته آینده در لوزان سوئیس از سرگرفته می شود.


عصر ایران

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٢-١٢-١٣٩٣, ١٣:٢٨

   

پر مبحث ترین ها