سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

جان کری: امیدوارم طی روزهای آینده به توافق برسیم

جان کری در مصاحبه با شبکه آمریکایی "سی بی اس" گفت: امیدوارم این موضوع (توافق هسته ای) طی روزهای آینده ممکن شود.

 

جان کری در مصاحبه با شبکه آمریکایی "سی بی اس" گفت: امیدوارم این موضوع (توافق هسته ای) طی روزهای آینده ممکن شود.

10 فروردین 94 پایان مهلت مذاکرات ایران و گروه 1+5 برای دست یابی به توافقی درباره برنامه هسته ای تهران است.

 

جان کری در پاسخ به این سوال که آیا به هنگام دیدار با محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران به دلیل نامه 47 سناتور آمریکایی، عذرخواهی خواهد کرد یا خیر گفت: از اقدام مغایر با قانون اساسی و بررسی نشده از سوی فردی که به مدت 60 روز یا همین حدود در کنگره حضور دارد عذرخواهی نخواهم کرد.

جان کری ادامه داد برای مذاکره کنندگان ایرانی و دیگر اعضای گروه 1+5 توضیح خواهم داد که کنگره حق تغییر توافق اجرایی را ندارد.

چندی قبل 47 سناتور جمهوری خواه آمریکا با ارسال نامه ای خطاب به سران ایران تاکید کردند توافق هسته ای احتمالی با اوباما تنها تا زمان حضور او در کاخ سفید معتبر خواهد بود و رئیس جمهور بعدی آمریکا به آن تعهدی نخواهد داشت.

وزیر خارجه آمریکا افزود: ممکن است رئیس جمهور دیگری در آمریکا نظر متفاوتی داشته باشد اما اگر به وظیفه خود به خوبی عمل کنیم به سود همه این کشورهاست که از صلح آمیز بودن برنامه هسته ای ایران اطمینان کسب کنیم.

جان کری تا روز یکشنبه برای حضور در کنفرانس اقتصادی مصر در بندر شرم الشیخ حضور دارد. او عصر یکشنبه به لوزان سوئیس می رود تا با همتای ایرانی اش محمدجواد ظریف دیدار و مرحله جدیدی از مذاکرات هسته ای را دنبال کند.

این مرحله از مذاکرات هسته ای میان ایران و آمریکا تا روز جمعه آینده ادامه می یابد.

کری در پاسخ به سوالی درباره امکان تمدید دوباره مذاکرات هسته ای پس از 10 فروردین گفت: به طور جدی معتقدیم که هیچ چیزی در آوریل، ماه می، ژوئن تغییر نخواهد کرد که شما فکر کنیم تصمیمی را که الان می توانید بگیریم در آن زمان بگیرید.

وی افزود: اگر برنامه هسته ای ایران،‌ همانطور که تهران می گوید صلح آمیز است باید این پرونده را به پایان ببریم.

جان کری در کنفرانس مطبوعاتی در شرم الشیخ مصر گفته بود: مذاکرات هسته ای پیشرفت هایی را داشت اما همچنان اختلافات مهمی باقی مانده است که باید آنها را از میان برد.

عصر ایران

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢۴-١٢-١٣٩٣, ١٣:١١

   

پر مبحث ترین ها