سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

تذکر مجدد رییس جمهور به یونسی

حجت الاسلام یونسی دستیار رییس جمهور در امور اقلیت ها که طی ماههای اخیر سخنان حاشیه ساز زیادی به زبان آورده و اخیراً نیز به دلیل برخی سخنانش ، باعث جوسازی سنگین رسانه های غربی و عربی علیه کشور شده بود ، بار دیگر مورد تذکر جدی رییس جمهور قرار گرفته است.

 

شنیده های خبرنگار «انتخاب» حکایت از آن دارد که رییس جمهور از وی خواسته در بیان سخنان خود ، مصالح و منافع ملی را رعایت کند و اساساً از «بیان اظهارنظر در مورد مسائل غیر مرتبط»، خودداری کند.

این درحالیست که در حساس ترین ایام منتهی به توافق احتمالی ایران و 5+1 ، اظهارات وی باعث جوسازی سنگین و سوءاستفاده ی رسانه های غربی و عربی علیه ایران شده بود.

پیش از این ، یونسی در مورد پرچم شیر و خورشید نیز اظهاراتی به زبان آورده بود که مورد اعتراض رییس جمهور قرار گرفته بود. آن ایام، بسیاری از چهره های دلسوز اعتدالگرا ، اصولگرا و اصلاح طلب نیز اظهارات وی را مورد نقد جدی قرار داده بودند.

احضار یونسی به دادگاه ویژه روحانیت

به گزارش خبرنگار «انتخاب» ؛ در همین حال، سایت تسنیم گزارش داد که یونسی به‌دلیل اظهارات حاشیه‌ساز اخیر خود ، امروز به دادگاه ویژه روحانیت احضار شد و مورد بازپرسی قرار گرفت.

یونسی اخیراً در اظهاراتی گفته بود: در حال حاضر عراق نه فقط حوزه تمدنی نفوذ ماست، بلکه هویت، فرهنگ، مرکز و پایتخت ماست و این مسئله هم برای امروز و هم برای گذشته است.

یونسی در ادامه این گفت‌وگو اعلام می‌کند: «جغرافیای ایران و عراق غیرقابل تجزیه است و فرهنگ ما غیرقابل تفکیک است. پس ما یا باید با هم بجنگیم و یا یکی شویم».

این اظهارات باعث شد که رسانه‌های غربی و رسانه‌های عربی مخالف جمهوری اسلامی ایران در راستای پروژه‌های ایران‌هراسی این قسمت از سخنان او را برجسته کرده تا مسئولان عراقی نسبت به این گفته‌ها واکنش نشان دهند.

وزیر امور خارجه عراق در واکنش به سخنان یونسی، گفت: «عراق دارای حاکمیت کامل است و به هیچ طرفی چه ایران و چه غیر از آن اجازه نداده و نخواهد داد که این حاکمیت را نقض یا در امور داخلی این کشور دخالت کند».

همچنین وزارت خارجه عراق با انتشار بیانیه‌ای بی سابقه که وبگاه خبری «السومریه» آن را منتشر کرد، به این اظهارات واکنش نشان داد و ابراز انزجار کرد.

در این بیانیه آمده است: «وزارت امور خارجه عراق تعجب خود را از سخنان منسوب به شیخ علی یونسی مشاور رئیس‌جمهوری ایران در امور اقلیت‌ها، اعلام می‌کند».

تکذیب احضار

معاون دستیار ویژه رییس جمهور در امور اقلیت‌ها خبر احضار حجت‌الاسلام یونسی به دادگاه ویژه روحانیت را تکذیب کرد.

سعید زارع در گفت‌وگو با ایلنا در واکنش به انتشار خبری مبنی بر احضار حجت‌الاسلام یونسی به دادگاه ویژه روحانیت گفت:چنین خبری صحت ندارد و دستیار ویژه رییس جمهور در امور اقلیت‌ها به مراجع قضایی احضار نشده است.

معاون دستیار ویژه رییس جمهور در امور اقلیت‌ها مسئول روابط عمومی و ارتباطات دفتر دستیار ویژه رییس جمهور انتشار چنین اخباری را ادامه فشار به دولت خواند و گفت: برخی گروه‌ها به دنبال حاشیه‌سازی برای دولت هستند و می‌خواهند در روند کاری دولت اخلال ایجاد کنند.

وی ، رسانه‌ها را به رعایت اخلاق توصیه کرد و گفت: کار صحیح و حرفه‌ای نیست که برخی رسانه‌ها اخبار خود را بدون منبع و تنها برای حاشیه سازی منتشر کنند.

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢۶-١٢-١٣٩٣, ٢٣:٢١

   

پر مبحث ترین ها