سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

پیام نوروزی دبیرکل سازمان ملل

دبیر کل سازمان ملل متحد در پیامی به مناسبت روز جهانی نوروز، 21 مارس 2015 برابر با 1 فروردین 1394گفت گرامیداشت سالانه نوروز فرصتی استثنایی برای مردم است تا با ملحق شدن به یکدیگر تنوع فرهنگی، گفتگو و احترام متقابل را جشن بگیرند.

 

به گزارش ایرنا به نقل از مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد در تهران، بان کی مون در این پیام تاکید کرده است: نوروز لحظه اتحاد و همبستگی در درون و درمیان جوامع است که تمام این موارد در زمان درگیری و تفرقه اهمیت بیشتری پیدا می کنند.

وی افزوده است: نوروز امسال معنای ویژه ای دارد زیرا سازمان ملل متحد تلاش می کند تصویر نوینی از آینده پایدارارائه دهد و توافق اقلیمی جهانی مفیدی تصویب کند؛ این اولویت ها برای 2015 در راستای جوهره نوروز است که هماهنگی با طبیعت و تمامی مردم برای پرورش همکاری جهت صلح پایدار را ترویج می کند.

در بخش دیگری از پیام دبیرکل سازمان ملل متحد به مناسبت آغاز سال جدید خورشیدی آمده است: این مراسم باستانی سال نو هم زمان است با آغاز بهار، که موجب تجلی سنت ها، مراسم و جشن های پربار در جوامع غربی، مرکزی و جنوبی آسیا تا قفقاز، بالکان و سایر مناطق می شود.

نوروز در متن فهرست منتخب میراث فرهنگی غیر ملموس بشریت، ذیل کنوانسیون یونسکو برای حفاظت از میراث فرهنگی ناملموس ثبت شده است.

بان کی مون در پایان این پیام نوشته است: اینجانب جشن هایی سرشار از شادی و صلح برای همه آرزو دارم. امید است جوهره نوروزدرسراسر سال زنده بماند.

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٩-١٢-١٣٩٣, ٠٠:٣۵

   

پر مبحث ترین ها