سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

سال ۹۳ سال پایان سکوت رییس دولت سابق بود؛

دورخیز احمدی‎نژاد!

بروز شده : ٢-٠١-١٣٩۴, ١٠:٠٨    نسخه چاپی    
سیر فعالیت‌ها و اظهارات احمدی‌نژاد طی یک سال گذشته نشان می‌دهد که او سودای بازگشت به قدرت را دارد اما روشن است که چگونگی پیشرفت امور در سال ۹۴ و میزان حمایت اصولگرایان از وی نیز در اتخاذ هر تصمیمی در این خصوص موثر خواهدبود.

احمدی‌نژاد سودای بازگشت به قدرت دارد. این موضوع با دنبال کردن فعالیت‌های او در سال گذشته قابل مشاهده است اما اینکه برنامه‌های او در سال بعد چه سمت و سویی دارد به عواملی بیرون از این جریان بستگی دارد.

 

به گزارش فرارو؛ نگاهی به عملکرد سیاسی احمدی‌نژاد در سال ۹۳ نشان می‌دهد که او در دو ماه پایانی با یک گردش سیاسی دست از سکوت کشیده ودر حال فراهم کردن مقدمات بازگشت به عرصه قدرت است.

احمدی نژادی که در چهار ماه ابتدای سال غیر از پیام تسلیت و شرکت در مراسم‌های ختم و بزرگداشت فعالیت ویژه‎ای نداشت با آغاز دهه فجر پرکار و پر خبر شد.

البته می‌توان گفت که زمینه‌های این حضور از مرداد ماه و شرکت در راهپیمایی روز قدس، نماز عید فطر، دیدار رهبر انقلاب با مسئولان نظام و مراسم چهلم آیت الله گیلانی ایجاد شده بود.

 

عیادت آغاز پایان گوشه نشینی
می‌توان گفت که برای نخستین بار طی سال ۹۳ وقتی احمدی‌نژاد خبرساز شد که به ملاقات رهبرمعظم انقلاب رفت و این در حالی بود که برخی چهره‌های سیاسی کشور فرصت این ملاقات را پیدا نکردند.

ناگفته نماند که رییس جمهور پیشین در مهر ماه نیز وقتی هدایای دوره ریاست جمهوری خود را به موزه آستان امام خمینی اهدا کرد خبرساز شد.

او تنها رییس جمهوری است که بعد از به پایان رسیدن دورانش این هدایا را با خود برد و همین موضوع نیز با واکنش‌هایی همراه شده بود.

اینکه اهدای هدایا به موزه در نتیجه این واکنش‌ها انجام شد و یا فکری بود که از روز خروج از پاستور در ذهن او می‌گشت چندان فرقی ندارد زیرا احمدی‌نژاد توانست با روش همیشگی خود از یک موضوع ساده و حتی خطایی که مرتکب شده بود بهره برداری سیاسی کرده و خود را مطرح کند.

شتاب در فعالیت‎های علنی نیمه دوم سال
به هر حال نیمه دوم سال با افزایش فعالیت احمدی‌نژاد همراه بود اما هنوز حول محور پیام‌های تسلیت و مجالس ختم می‌گشت. در آبان ماه نیز مراسم تشییع و ترحیم آیت الله مهدوی کنی و عزاداری سیدالشهدا در ایام محرم این حضور‌ها را بیشتر کرد. احمدی‌نژاد حتی در مراسم درگذشت والده محمدرضا رحیمی نیز شرکت کرد و در حاشیه آن عزت الله ضرغامی دیدار کرد زیرا آن زمان هنوز رحیمی محکوم نشده و احمدی‌نژاد پشتت را خالی نکرده بود.

آذر و دی ۹۳ نیز با دیدار‌ها و پیام‌های مناسبی به اضافه سفر به مشهد و حضور در نشست مسئولان نظام و میهمانان کنفرانس وحدت اسلامی با مقام معظم رهبری گذشت اما بهمن ماه را می‌توان آغاز حرکت‌هایی با رنگ و بوی انتخاباتی دانست.

احمدی‌نژاد کار را با صدور بیانیه در محکومیت حوادث تروریستی پاریس آغاز کرد و بعد از محکومیت رحیمی و طرح دوباره تخلفات دوران احمدی‌نژاد در فضای رسانه‎ای در بیانیه‎ای خطاب به مردم نوشت که «سکوت را ادامه می‌دهیم اما ماه همیشه زیر ابر پنهان نمی‌ماند.»!

او درست زمانی که انتظار می‌رفت از معاون اولش حمایت کند اعلام برائت کرد و با تاکید بر اینکه در نحوه رسیدگی به این موضوع تأملات فراوانی وجود دارد گفته بود که ورود به آن را در شرایط کنونی به صلاح کشور نمی‌داند.!

به هر حال رحیمی هر در نامه دیگر دست به افشاگری‌هایی زد که هنوز مبهم است اما در همین مدت یک موضوع دیگر نیز احمدی‌نژاد را به صدر اخبار آورد و آن وقتی بود که محسنی اژه ایی سخنگوی قوه قضائیه در یک نشست خبری به تشریح وضعیت پرونده‌های مهم قضایی کشور پرداخت و در خصوص پرونده محمود احمدی‌نژاد گفت: دادگاه در حال رسیدگی و جمع آوری ادله است و رسیدگی به پرونده هنوز نهایی نشده است.

رونمایی پر سر و صدا از سایت شخصی
خبرسازی‌های احمدی‌نژاد و حامیانش به همین جا ختم نمی‌شود زیرا احمدی‌نژاد پس از آنکه در صفحه اینستاگرام وعده آمدن داد، از یک پایگاه اطلاع رسانی با مدیریت یک شورای ۴۵ نفره رونمایی کرد. پس از آن نیز دهه فجر و جشن ملی پیروزی انقلاب بهانه خوبی برای سخنرانی‌های پشت سر هم شد.

نمونه این فعالیت‌ها سخنرانی در شهر ری است. او در مراسمی که به مناسبت دهه فجر در مسجد جامع المهدی فلکه اول دولت آباد برگزار شد شرکت و تاکید کرد که در سخنانم دروغ و اغراق وجود ندارد. نکته مهم و قابل اهمیت در برگزاری این مراسم این بود که احمدی نژادی‌ها سعی دارند تا از این اجتماع در جهت تبلیغات انتخاباتی بهره برداری کنند. به همین خاطر بلافاصله بعد از اتمام این مراسم از استقبال باشکوه و مقبولیت احمدی‌نژاد سخن گفتند!

طرفداران رییس جمهور پیشین در حالی از اقبال مردم شادمان شدند و نسبت به کسب رای سی میلیونی ابراز امیدواری کردند که به گزارش رسانه‌های اصلاح طلب، آن مراسم در سالنی با ابعاد تقریبا ۳۰ در ۳۰ و با حضور جمعیتی حدود هزار نفر برگزار شد.

عبدالرضا داوری، رییس تشکیلات مجتمع اطلاع رسانی هما (هواداران احمدی‌نژاد) در صفحه توییتر خود از حضور چندهزار نفری مردم نوشته و گفته بود که به این ترتیب احمدی‌نژاد رای حدود سی میلیون خواهد داشت.

این درحالی است که به نظر نمی‌رسد احمدی نژادی‌ها در میان جریان اصولگرایی جایی داشته باشند. حسین کنعانی مقدم کار‌شناس مسایل سیاسی اصولگرا پیش از این تحلیل‌های مطرح شده در مورد استقبال در مسجد المهدی و رای سی میلیونی را نوعی توهم سیاسی دانسته و به فرارو گفته بود که جریان اصولگرای بار دیگر با طناب احمدی‌نژاد به چاه نمی‌افتد.

استفاده تبلیغاتی از ختم
بعد از دهه فجر نیز موضوع دیگری پیش آمد که از سوی احمدی نژادی‌ها مورد بهره برداری قرار گرفت. فوت والده رییس جمهور پیشین سبب شد که بسیاری از شخصیت‌های سیاسی از جمله رهبر معظم انقلاب به او تسلیت گویند و او نیز با ارسال پیام‌های تشکر در اخبار مطرح شود. پس از آن نیز مراسم‌های یادبودی به این مناسبت در شهرهای قم و تبریز برگزار شد که با سخنرانی احمدی‌نژاد همراه و شائبه بهره برداری سیاسی از این مراسم‌ها را ایجاد کرد.

نخستین سفر خارجی در دوران پس از ریاست جمهوری
سفر به ترکیه و دیدار با عبدالله گل رییس جمهور سابق این کشور، دیدار با جمعی از طلاب و دانشجویان ترکیه و مصاحبه با شبکه‌های خبری ترکیه و البته بی‌بی سی نیز در اسفند ماه احمدی‌نژاد را خبرساز کرد.

سیر این فعالیت‌ها و اظهارات احمدی‌نژاد طی یک سال گذشته نشان می‌دهد که او سودای بازگشت به قدرت را دارد اما روشن است که چگونگی پیشرفت امور در سال ۹۴ و میزان حمایت اصولگرایان از وی نیز در اتخاذ هر تصمیمی در این خصوص موثر خواهدبود. انتخابات آتی مجلس شورای اسلامی و ترکیب مجلس فعلی نیز از دیگر عواملی است که در حمایت از جریان احمدی نژادی و آمدن و نیامدن وی موثر واقع می‌شود لذا باید منتظر ماند و دید که این جریان چه تصمیمی می‌گیرد.

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢-٠١-١٣٩۴, ١٠:٠٨

   

پر مبحث ترین ها