سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

احمدی‌نژاد منابع مالی خوبی برای انتخابات دارد

بروز شده : ۶-٠١-١٣٩۴, ١۴:٢٨    نسخه چاپی    
معتقدم فعالیتهایی که در اواخر سال از جمله سفر به ترکیه داشتند که بدون هماهنگی با دستگاه دیپلماسی بوده است یعنی چراغ قرمزی برای ایشان روشن نشده است. طبیعتا احمدی نژاد حتما آماده حضور در انتخابات 94 است و اساسا شخصیتی نیست که در گوشه ای خارج از رقابت سیاسی و به دور از رسانه ها و افکار عمومی باشد!

عضو بنیاد باران اعتقاد دارد که مجلس حاوی یک استبداد اقلیتی است و با توجه از حمایت‍‌های که خارج از مجلس می شوند در تصمیمات مجلس توانسته اند تاثیرگذار باشند و کار دولت را با مشکل مواجه کنند؛ که بارز ترین وجه آن بحث مهم وزیر علوم بود.


عبدالله ناصری، عضو شورای مشورتی جریان اصلاحات و فعالی سیاسی در گفت‌وگو با نامه نیوز به تشریح عملکرد مجلس و دولت در سال 93، درگیری‌های دولت و مخالفانش، آینده سیاسی هاشمی و احمدی نژاد و مسائل دیگر پرداخته است، که متن این گفت‌‌و گو را در زیر ‌می‌خوانید:

سال 93،  را چگونه ارزیابی می‌کنید؟
سال 93 اولین سالی بود که دولت یازدهم به طور کامل مدیریت کشور را برعهده داشت، روی کار آمدن این دولت بعد از دولت اصولگرای احمدی نژاد اتفاقی غیرمنتظره بود. از این رو سال 93 اهمیت زیادی داشت و دولت توانست تاحدودی بر عملکرد نابخردانه و غیر علمی 8 سال گذشته اشراف پیدا کند. توسعه کشور همراه با کوچک کردن دولت و به دنبال آن کاهش نیروی انسانی در دولت یکی از معضلاتی است که گریبان گیر دولت شده و دولت باید آنها را حل و فصل کند.

از طرفی سال 93 درگیر چند اتفاق مهم بود که جامعه را درگیر خود کرده بود، یکی از این مسائل پرونده هسته ای است که در عین اینکه مخالفان دولت همواره ساز مخالف می‌زدند اما مذاکرات به خوبی پیش رفت و امیداوریم تا پایان دوره مسئله هسته ختم به خیر شود که طبیعتا یک عزم عمومی را نیاز دارد.

از طرف دیگر دولت با انتظارات جدی مواجه بوده است، هرچند که آقای روحانی هیچگاه یک اصلاح طلب نبوده است اما با رای اصلاح‌طلبان و خرد جمعی شورای اصلاح طلبان و انصراف آقای عارف توانست به پیروزی برسد. طبیعتا ایشان تا هر زمان که روی کار باشند باید به تعهدات اصلاح طلبانه خود عمل کند. یکی از مهمترین خواسته جامعه و اصلاح طلبان و یکی از جدی ترین شعارهای انتخاباتی دکتر روحانی رفع حصر و بستن کامل پرونده حوادث سال 88 است. از این جهت دکتر روحانی نتوانسته انتظار اجتماعی بالای مردم را پاسخگو باشد.

اتفاق دیگری که در حوزه اجرایی کشور در سال گذشته رخ داد این بود که وزارت کشور که مرتبط با احزاب و توسعه تحزب است در حدود 10 ماه از سال را بدون مدیر سیاسی سپری کرد، که امیدواریم سال 94 دولت بتواند جبران مافات کند. در بعد اقتصادی نیز در واقع شاهد رکود اقتصادی و تورمی که در اواخر سال مشاهده کردیم بودیم که طبیعتا ایجاد شرایط دلخواه و خروج از رکود زمان بر است. این موارد در سال 93 جدی بود که به نوعی ذهن مردم را مشغول خود کرده بود. مسئله دیگر، موضوع سایه روشن پیگیری مفاسد اقتصادی دولت قبل بود، از یک رو انتظارات آنطور که باید برآورده نشد، همانطور که می‌دانید معاون اول دولت قبل به دلیل مفاسد اقتصادی به زندان رفت و بخشی از تخلفاتش آشکار شد ولی پرونده افرادی که تخلفاتشان بسیار بسیار بزرگتر و بیشتر از رحیمی بودند هنوز پیگیری نشده است. به طور خلاصه این سابه روشن ها انتظارات اجتماعی مردم را در برخورد با مفاسد اقتصادی بالا می‌برد و باید به طور کامل ابهامات و تخلفات دولت گذشته برای مردم آشکار شود تا مردم برای انتخابات سال 94 بهتر و جدی تر بتوانند تصمیم گیری کنند.

رابطه دولت و مجلس را با توجه به کارت زردهای پی در پی به وزرا و استیضاح وزیر علوم، رای ندادن به گزینه های مطرح شده از سوی دولت برای این وزارتخانه و .. چگونه ارزیابی می‌کنید؟
این رابطه اصلا رابطه خوبی نبود، همانطور که آقای لاریجانی نیز اعلام کرد، مجلس دارای یک استبداد اقلیتی است و با توجه به حمایت‍ی که خارج از مجلس می شوند در تصمیمات مجلس توانسته اند تاثیرگذار باشند و کار دولت را با مشکل مواجه کنند. بارزترین وجه آن بحث مهم وزیر علوم بود که نهایتا بعد از 5 کاندیدا بالاخره تکلیف این وزارتخانه مشخص شد و همین نشان دهنده این است که دولت و اصولگرایان معتدل مجلس از جمله رئیس مجلس به این جمع بندی هستند که باید برای مجلس آینده تصمیم جدی گرفت و مجلس دهم را همانند دولت از یک مجموعه خردورز که حامی منافع مردم باشند شکل داد که بتواند همسوی با دولت نیازهای مهم کشور را رفع کنند. مطمئن هستم که انتخابات سال 94 نیز به همین سمت خواهد رفت و در درون همان اصولگرایان نیز استبداد اقلیتی نقشی نخواهند داشت.

با توجه به عمر سپری شده از دولت روحانی، رئیس دولت یازدهم را رئیس‌جمهور موفق‌تری می‌دانید یا محمود احمدی‌نژاد را ؟
این دو اصلا قابل مقایسه نیستند، مهمترین مسئله کشور که بر همه تصمیمات کشور تاثیر گذاشته پرونده هسته ای است که در دوره 8 ساله احمدی نژاد دچار مشکلات بیشتری شد اما در دوره یک سال نیم آقای روحانی در واقع می‌توان گفت توانسته کاملا موضوع هسته ای را حل کند و در آینده نزدیک نیز شاهد جشن بزرگ پیروزی خواهیم بود. متاسفانه اکنون انتظارات اجتماعی به حل پرونده هسته ای گره خورده است که طبیعتا دولت در این زمینه برنامه ریزی خاص خود را دارد. دولت باید بعد از مسئله هسته ای در همه ابعاد برنامه مشخصی را ارائه دهد.
با توجه به انتخابات هئیت رئیسه مجلس خبرگان رهبری، آینده سیاسی آیت الله هاشمی را چگونه پیش بینی می‌‌کنید؟
آینده سیاسی آیت الله هاشمی در واقع به دو عامل بستگی دارد؛ یکی تصمیم و در واقع اتکا سیاسی شخص ایشان به عرصه های مختلف کشور به این معنا که باید با توجه به جایگاه بلندی که این شخص در کشور دارد تصمیماتی که می‌گیرد حاوی مطالعات جدی و از پیش تعیین شده بسیاری باشد؛ دوم اینکه در کل مجموعه کلان حاکمیت و مقامات اصلی کشور و نظام در مورد آیت الله هاشمی چه فکری می‎کنند؟ آیا آقای هاشمی را در یک جمع بندی محدود خاص تعریف می‌کنند یا اینکه ایشان را فراتر از حوزه های سیاسی بروز و ظهور قدرت ایشان در کشور میدانند! فکر می‌کنم این دو عنصر هستند که گاهی مواقع افراد را دچار اشتباه می‌کند همانطور که سال 84 این اتفاق در انتخابات ریاست جمهوری افتاد. به هرحال این ها عواملی هستند که ایشان باید به آنها بسیار توجه داشته باشد.

فکر می‌کنید اصولگرایان و اصلاح‌طلبان در سال 94 چه استراتژی را برای ورود به انتخابات مجلس دهم انتخاب خواهند کرد؟

با توجه به شکست سنگین اصولگرایان در انتخابات ریاست جمهوری سال 92 حتما تلاش فوق العاده ای خواهند داشت و ممکن است بسیاری از شعارها و آرمان های خود را زیر پا بگذارند تا به یک وحدت برسند و بتوانند قدرت را در دست بگیرند. اصولگرایان تقریبا در سال گذشته احمدی نژاد را از اندیشه و تشکیلات خود طرد کرده اند اما به نظر می‌رسد با توجه به جایگاه و قدرتی که اصلاح طلبی در جامعه پیدا کرده است، ممکن است اصولگرایان گذشته خود را فراموش کنند و دوباره به یک ائتلاف جدی با احمدی نژاد برسند؛ زیرا احمدی نژاد داری مقداری رای و توانمندی مالی بالایی است.

اصلاح طلبان نیز با توجه به تجربه شیرینی که در انتخابات ریاست جمهوری سال 92 پیدا کردند در سعی و تلاش هستند که منسجم تر وارد میدان شوند. البته این موضوع بستگی به این دارد که حاکمیت به چه جمع بندی برای پرشور شدن انتخابات می‌رسد. امیداورم شور و نشاطی که در سال 92 شاهد آن بودیم در سال 94 و انتخابات مجلس نیز شاهد باشیم.

بسیاری سال 94 را سال بازگشت احمدی‌نژاد می‌دانند با آن موافق هستید؟

معتقدم فعالیتهایی که در اواخر سال از جمله سفر به ترکیه داشتند که بدون هماهنگی با دستگاه دیپلماسی بوده است یعنی چراغ قرمزی برای ایشان روشن نشده است. طبیعتا احمدی نژاد حتما آماده حضور در انتخابات 94 است و اساسا شخصیتی نیست که در گوشه ای خارج از رقابت سیاسی و به دور از رسانه ها و افکار عمومی باشد!
نظرتان را در مورد اسامی زیر بگویید؟

حسن روحانی: وفادار به شعارهای انتخاباتی

محمدرضا عارف: اخلاق مدار

محمدرضا باهنر : بلاتکلیف با رفتاری دوگانه 

جبهه پایداری: جاه طلب

علی جنتی: امانت دار و وفادار به شعارهای انتخاباتی

محمد جواد ظریف: مرد دیپلماسی

سعید جلیلی: خسران دیده در حوزه اقتدار سیاسی

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ۶-٠١-١٣٩۴, ١۴:٢٨

   

پر مبحث ترین ها