سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

نامه ی روحانی به اوباما و دیگر سران 1+5 / گفتگوی تلفنی روحانی با پوتین، اولاند و کامرون

بروز شده : ٧-٠١-١٣٩۴, ١٣:١٨    نسخه چاپی    
حمید ابوطالبی معاون دفتر رئیس جمهور در صفحه ی توییتر خود نوشت که تماس های تلفنی روز پنجشنبه رئیس جمهوری ایران روند گفتگوها را متحول خواهد کرد/خبرگزاری فرانسه از پاریس گزارش داد: فرانسوا اولاند رئیس جمهوری فرانسه روز پنجشنبه در گفت وگو با حسن روحانی همتای ایرانی خود خواستار توافق هسته ای «بادوام ، محکم و قابل راستی آزمایی» با ایران شد.

حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی رییس جمهوری عصر پنجشنبه در گفت و گویی تلفنی با نخست وزیر انگلیس و روسای جمهوری روسیه و فرانسه در خصوص مذاکرات هسته ای و تحولات منطقه ای تبادل نظر کرد.

رییس جمهوری در گفت و گو با "ولادیمیر پوتین " و " فرانسوا اولاند" روسای جمهوری روسیه و فرانسه ، مواضع تهران را در خصوص موضوع هسته ای تبیین کرد و با اشاره به ضرورت حركت بر مبنای احترام متقابل، لغو كامل تحریم‌ها را اساسی‌ترین عنصر مذاكرات برای گام برداشتن به سمت حل و فصل نهایی دانست.

روحانی در گفتگو با اولاند ضمن تبیین مواضع کشورمان درخصوص مذاکرات هسته‌ای و ابراز امیدواری نسبت به نتایج آن، به سابقه اقدامات و نقش مثبت فرانسه در این زمینه پرداخت و اظهار داشت: انتظار از کشور فرانسه آنست که همانند مذاکرات سال‌های ۲۰۰۵–۲۰۰۳، نقش فعالی داشته باشد. دشمنان روابط دو کشور می‌خواهند نقش فرانسه در این مذاکرات غیرسازنده باشد ولی دولت فرانسه با نقش سازنده خود، هدف آنان را نقش برآب خواهد کرد.

خبرگزاری فرانسه از پاریس گزارش داد: فرانسوا اولاند رئیس جمهوری فرانسه روز پنجشنبه در گفت وگو با حسن روحانی همتای ایرانی خود خواستار توافق هسته ای «بادوام ، محکم و قابل راستی آزمایی» با ایران شد.

بر اساس این گزارش ، همزمان با از سر گیری مذاکرات هسته ای در سوئیس ، دفتر اولاند با صدور بیانیه ای اعلام کرد: رئیس جمهوری فرانسه ضمن تاکید بر حق مشروع ایران بر استفاده از انرژی صلح آمیز هسته ای ، بر لزوم تلاش برای رسیدن به یک موافقتنامه بادوام ، محکم و قابل راستی آزمایی در خصوص برنامه هسته ای ایران تاکید کرد.

رییس جمهوری همچنین در گفت و گوى تلفنی با "دیوید كامرون" نخست وزیر انگلستان به تبادل نظر در خصوص مذاكرات هسته‌ای و تحولات منطقه‌ای پرداخت.

حجت الاسلام و المسلمین دكتر حسن روحانی دراین گفتگوی تلفنی با تبیین مواضع كشورمان در موضوع هسته‌ای و با تأكید بر حقوق شناخته شده ایران بر مبنای اصول بین‌المللی و پافشاری قطعی ایران بر دستیابی به این حقوق، گفت: شرایط ویژه‌ای بر مذاكرات حاكم است، چراكه اشتراكات ما در صلح‌آمیز بودن فعالیت‌های هسته‌ای و ضرورت لغو تمامی تحریم‌های ناعادلانه می‌تواند ما را به راه‌حل نهایی برساند.

رییس جمهوری با اشاره به فرصت بسیار خوب توافق در سال ٢٠٠٥ و فرصت استثنایی اخیر برای توافق، در این زمینه اظهارداشت: ما باید در جهت منافع ملی و بین‌المللی حركت كرده و اجازه ندهیم این فرصت كه بر فتوای رهبر معظم انقلاب به صلح‌آمیز بودن فعالیت‌های هسته‌ای‌اش متكی است، به آسانی از دست برود.

دكتر روحانی با اشاره به ضرورت حركت بر مبنای احترام متقابل، لغو كامل تحریم‌ها را اساسی‌ترین عنصر مذاكرات برای گام برداشتن به سمت حل و فصل نهایی خواند و خواستار ابتناء مذاكرات براعتماد آفرینی و حركت به سمت ایجاد شرایطی مناسب برای همكاری‌های آتی به جای پافشاری بر تقابل و فشار شد.

دكتر روحانی بر نقش مؤثر انگلستان در این برهه زمانی در راستای انجام مذاكره از موضع برابر، تأكید نمود.

رییس جمهوری همچنین با اشاره به تجاوز نظامی صبح امروز به كشور یمن و با محكوم كردن هرگونه دخالت نظامی در امور داخلی كشورهای مستقل، اظهار داشت: كشورهای منطقه می‌بایست از هرگونه اقدامی كه سبب افزایش بحران شود خودداری نمایند.

دکتر روحانی افزود: ما برای سه هدف توقف مداخلات نظامی در یمن، جلوگیری از ایجاد فرصت عمل دوباره برای تروریست‌ها و روی كار آمدن دولتی فراگیر تلاش ‌كنیم.

نخست وزیر انگلستان نیز در این مكالمه تلفنی، با تسلیت مجدد به رییس جمهور كشورمان به خاطر درگذشت والده گرامیشان، اظهار داشت: ما قبول داریم كه در زمان حاضر در شرایط ویژه‌ای هستیم و به همین جهت لندن تمامی تلاش خود را به‌كار خواهد گرفت تا مشكلات موجود را در عمل حل نماید زیرا این فرصت مهمی است و علیرغم فشار عده‌ای، باید برای حل و فصل نهایی هركار لازمی را انجام داد.

در پایان این گفتگو طرفین با مثبت خواندن تلاش‌های انجام شده برای شرایط بهتر در مناسبات دو کشور براساس منافع دو ملت، بر ضرورت پیگیری و تداوم این اقدامات تأكید نمودند.

به گزارش «انتخاب»، در همین حال، حمید ابوطالبی معاون دفتر رئیس جمهور در صفحه ی توییتر خود نوشت که تماس های تلفنی روز پنجشنبه رئیس جمهوری ایران روند گفتگوها را متحول خواهد کرد.

وی همچنین نوشت: حسن روحانی رئیس جمهور کشورمان با ارسال نامه به روسای کشورهای عضو 1+5 مواضع کشورمان در خصوص مسائل هسته‌ای را مطرح و آخرین وضعیت مذاکرات را تبیین کرد.

telegram 19dey.com
شامل تصویر کد امنیتی به صورت CAPTCHA.

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٧-٠١-١٣٩۴, ١٣:١٨

   

پر مبحث ترین ها