سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

واکنش مقامات جهانی به تفاهم هسته ای ایران و 1+5

بان کی مون دبیرکل سازمان ملل پس از بیانیه مشترک ایران و 1+5 در لوزان اعلام کرد که یک توافق جامع میان ایران و قدرت‌های جهان می‌تواند باعث همکاری همه کشورها برای رویارویی با چالشهای مهم و جدی که با آن مواجه هستند، شود.

بعد از قرائت بیانیه مشترک تفاهم میان ایران و 1+5 شخصیت ها و مقامات جهانی نسبت به این تفاهم واکنش نشان دادند.

استقبال اولاند و فابیوس از تفاهم سیاسی ایران و 1+5

وزیر خارجه و رییس جمهور فرانسه از تفاهم سیاسی ایران و 1+5 استقبال کردند.

لوران فابیوس و فرانسوا اولاند، اعلام کردند که در این مرحله به پیشرفت‌های مثبتی دست یافته‌اند اما هنوز جای کار باقی است. هنوز نیاز به انجام کار پیش از دستیابی به یک توافق قابل قبول است.

اولاند در بیانیه ای اعلام کرد: فرانسه بازهم مرقب و هوشیار در این باره خواهد بود و همگام با متحدانش به دنبال دستیابی به یک توافق قابل اعتماد و قابل آزمایش خواهد بود، توافقی که این اعتماد را به جامعه بین المللی بدهد که ایران در موقعیتی نیست که به تسلیحات هسته‌ای دست یابد.

وزیر امور خارجه فرانسه گفت توافق لوزان پیشرفت مثبتی است.

لوران فابیوس گفت این توافق توافقی مرحله ای است که مطمئناً دربردارنده پیشرفت های مثبتی است. اما باید هنوز کارهایی صورت بگیرد. زیرا ما باید قبل سی ام ماه ژوئن کار را به پایان برسانیم.

فابیوس گفت برای اینکه روشن شود منظورم از پیشرفت مثبت چیست، مثالی می زنم. اگر ما می خواهیم اورانیوم غنی شده داشته باشیم، باید از سانتریفوژ استفاده کنیم. در حال حاضر ایران تقریبا نه هزار سانتریفیوژ فعال دارد. اما اکنون در گام اول فقط حق داشتن پنج هزار و شصت سانتریفوژ را دارد.
مرکل: توافق به دست آمده با ايران گامي مهم است
آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان روز پنجشنبه گفت مشخص شدن چارچوب یک موافقتنامه با ایران « گامی مهم » در جهت جلوگیری از دستیابی تهران به تسلیحات هسته ای است.

وی پس از توافق اولیه ایران و قدرت های جهان در شهر لوزان سوییس در بیانیه ای اعلام کرد :«‌ ما بیش از هر زمان دیگری به موافقتنامه ای نزدیک شده ایم که می تواند از تبدیل شدن ایران به یک تهدید هسته ای جلوگیری کند.»

وزیر خارجه آلمان: توانستیم موانع دستیابی به یک توافق نهایی را از سر راه برداریم
وزیر خارجه آلمان گفت: بی شک ما توانستیم در لوزان، پیشرفتهای زیادی در زمینه حل و فصل مناقشه اتمی ایران داشته باشیم و موانع بر سر راه دستیابی به یک توافق نهایی را از سر راه برداریم. تحصیل این توافق، دست کم 12 سال زمان برد.

به گزارش شبکه خبری آ. آر د آلمان، فرانک والتر اشتاین مایر پس از اعلام بیانیه مشترک ایران و 1+5 گفت: نکات کلیدی توافق شده آن است که برنامه اتمی ایران به شدت تحت کنترل قرار گیرد و بیش از دو سوم ذخیره اورانیوم غنی شده ایران برای مدت یک دهه تحت نظارت قرار خواهد گرفت.

بر اساس گزارش واحد مرکزی خبر وی افزود: بیش از نود و پنج درصد از اورانیوم موجود در این کشور، امحاء یا به خارج از ایران منتقل می‌شود و حتی بعد از گذشت یک دهه نیز دو مساله غنی سازی و تحقیقات هسته ای تنها بطور محدود در ایران اجازه فعالیت خواهند داشت. در این اصول کلی بر اینکه تحریمهای اعمال شده آشکارا تخفیف خواهند یافت، تاکید شده اما در عین حال اعلام شده است که در صورت لزوم بار دیگر اعمال خواهند شد.

استقبال بان‌کی‌مون از تفاهم سیاسی میان ایران و 1+5

بان کی مون دبیرکل سازمان ملل پس از بیانیه مشترک ایران و 1+5 در لوزان اعلام کرد که یک توافق جامع میان ایران و قدرت‌های جهان می‌تواند باعث همکاری همه کشورها برای رویارویی با چالشهای مهم و جدی که با آن مواجه هستند، شود.

بان کی مون در بیانیه ای از تفاهم سیاسی میان ایران و 1+5 استقبال کرد.


واکنش روسیه به تفاهم هسته ای لوزان
وزارت امور خارجه روسیه روز پنجشنبه اعلام کرد توافق به دست آمده در مذاکرات هسته ای ایران در لوزان سوییس گامی مثبت در جهت تضمین امنیت در خاورمیانه است.


استقبال وزارت خارجه انگلیس از توافق ایران و ۱+۵ بر سر راه حل‌ها

فیلیپ هاموند وزیر خارجه انگلیس با انتشار بیانیه‌ای از توافق ایران و 1+5 برای رسیدن به راه حل‌ها برای حل و فصل مسائل مربوط به برنامه هسته‌ای ایران استقبال کرد.

در این بیانیه آمده است ایران و گروه 1+5 بر سر پارامترهای اصلی توافق جامع هسته‌ای با ایران توافق کرده‌اند.

بر اساس این بیانیه، دو طرف توافق کرده‌اند ایران برنامه هسته‌ای خود را از طریق محدود کردن برنامه غنی‌سازی خود محدود کند.

ایران بر اساس این بیانیه با نظارت گسترده‌تر بر برنامه هسته‌ای خود موافقت کرده است.

در بیانیه وزارت خارجه انگلیس آمده ایران در ازای این اقدامات از کاهش عمده تحریم‌های اقتصادی و مالی برخوردار خواهد شد.

این بیانیه به رغم این می‌افزاید: «اما هنوز نیاز به کارهای بیشتری است. جزئیات نهایی هر گونه توافق به ویژه مفاد جزئی اقدامات نظارتی و سازو کار های برداشتن قطعنامه‌های شورای امنیت بسیار مهم خواهد بود.»

بیانیه انگلس می‌افزاید مشکلات منطقه‌ای این کشور با ایران کماکان ادامه خواهد داشت.

 

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١۴-٠١-١٣٩۴, ٠١:٢۴

   

پر مبحث ترین ها