سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

غرویان: یک اقلیت مجلسی علیه دولت کارشکنی می‌کنند

رابطه مجلس و دولت در سال 93 دچار تنش هایی بود و سوی برخی از مجلسی‌ها جوسازی های صورت گرفت و یک اقلیت در مجلس کارشکنی های را انجام می‌دادند. در سال گذشته کارشکنی های که رخ داد، با درایت رئیس مجلس و عقلانیت و درایت رئیس جمهور محترم فضا تلطیف شد.

یک استاد حوزه و دانشگاه معتقد است که دیگر جامعه پذیرشی برای تفکر افراطی احمدی نژاد ندارد و مجلس آینده نیز مجلسی به دور از افراط و همگام با دولت خواهد بود.


حجت الاسلام و المسلمین محسن غرویان از اساتید حوزه علمیه قم، در گفت‌وگو با نامه نیوز به تشریح عملکرد مجلس و دولت در سال 93، تنش ها بین دولت و مخالفانش، آینده سیاسی هاشمی و احمدی نژاد و... پرداخت. متن این گفت‌‌و گو را در زیر ‌می‌خوانید:

سال 93 مذاکرات هسته ای ایران و 5+1 اوج گرفت، به موازات این مذاکرات شاهد انتقادات تند مخالفان روند فعلی مذاکرات یا همان دلواپسان با دولت بودیم، ارزیابی شما از این اختلافات چیست؟

موضوع مذاکرات در طول یک‌سال گذشته موضوع پربحثی بود و انتظارتی را نیز در پی داشته و دارد. امیدوارم با توجه به پشتیبانی مقام معظم رهبری و رئیس جمهور محترم و همه ارکان نظام و مردم انشالله به توافق خوبی که به نفع ملت ایران و در جهت مصالح کشور و مردم باشد دست پیدا کنیم و انشالله هرچه زودتر شاهد این توافق باشیم .

باتوجه به مجموعه کارت زردهای پی درپی و استیضاح وزرا دولت یازدهم از سوی مجلس نهم مجموع روابط این دوقوه را چگونه ارزیابی می کنید؟

رابطه مجلس و دولت در سال 93 دچار تنش هایی بود و سوی برخی از مجلسی‌ها جوسازی های صورت گرفت و یک اقلیت در مجلس کارشکنی های را انجام می‌دادند. در سال گذشته کارشکنی های که رخ داد، با درایت رئیس مجلس و عقلانیت و درایت رئیس جمهور محترم فضا تلطیف شد. دکتر روحانی نیز همواره به قانون پایبند بوده و در معرفی وزاری وزارت علوم صبر را پیشه کردند و همچنان بر اجرای قانون پافشاری کردند. امیدواریم افرادی که به فکر منافع و مصالح مردم و همسو با دولت تدبیر و امید هستند، بار دیگر توسط رای مردم به مجلس شورای اسلامی راه پیدا کنند.

با توجه به عمر سپری شده از دولت روحانی، رئیس دولت یازدهم را رئیس‌جمهور موفق‌تری می‌دانید یا محمود احمدی‌نژاد را ؟

این موضوع مثل آفتاب روشن است که دکتر روحانی عملکرد بهتری داشتند! بالاخره کشور بعد از 8 سال از آن ناآرمی و سردرگمی و تنش و درگیری رهایی یافت و خدا ر ا شکر مردم دیگر بیم شنیدن سخنان برهم زننده را ندارند. اکنون به هرحال آرامش نسبی در جامعه برقرار است؛ اما حرکتهایی صورت می‌گیرد مانند بی احترامی و حمله به دکتر مطهری که نشان دهنده این است که اقلیتی باز به دنبال این هستند که کشور را دچار تنش و درگیری و نا آرامی کنند. در این شرایط مسئولین و مردم مراقب باشند که این گروه های تندرو کشور را دچار تنش نکنند.

با توجه به انتخابات هئیت رئیسه مجلس خبرگان رهبری، آینده سیاسی آیت الله هاشمی را گونه پیش بینی می‌‌کنید؟

با شناختی که از آقای هاشمی رفسنجانی دارم میدانم شخصیتی دارند که متناسب با هرشرایط سیاسی هستند و ایشان خودشان را به نحوی که آرامش حفظ شود تنظیم می‌کنند .ایشان آینده سیاسی روشنی دارند؛ این فراز و فرودها خللی در حرکت سیاسی و نقش افرینی ایشان ایجاد نمیکند و همان وظیفه ای که دارند را دنبال خواهند کرد.

فکر می‌کنید اصولگرایان و اصلاح‌طلبان در سال 94 چه استراتژی را برای ورود به انتخابات مجلس دهم انتخاب خواهند کرد؟

اصولگرایان مهمترین مشکلی که دارند تشتت است و متاسفانه وحدت و اتحاد کمتر در میان آنها دیده می‌شود. مهمترین راهکار این است که مشی اعتدالی را سرلوحه کارشان قرار دهند. ملت با رای که به رئیس جمهور اعتدال گرا دادند دنبال ارامش و اعتدال هستند، اصولگرایان هم اگر می‌خواهند در صحنه بمانند و رای و پشتیبانی مردم را داشته باشند باید معتدل باشند و میدان را به دست اعتدالیون بدهند.

اصلاح طلبان به نظرم قدرت انسجام گرایی بیشتری دارند زیرا مبنایشان این است که از افراط و تفریط دوری کنند و نوع تفکرشان تفکر بازتری است، معتقدم زودتر می‌توانند به وحدت دست پیدا کنند. لذا به اعتدال نزدیک تر هستند و امکان موفقیتشان نیز بیشتر است.


بسیاری سال 94 را سال بازگشت احمدی‌نژاد می‌دانند با آن موافق هستید؟

حرف زدن که کاری ندارد، این ها همه حرف است. معتقدم که مردم طرز تفکر افراطی دولت سابق را قبول ندارند و پذیرش اجتماعی ندارند ، مگر اینکه در قشر خاصی از عوام و توده مردم ! اما خواص و اهل علم و دانش و فرهیختگان جامعه پذیرش آن تفکر را ندارند.

ترکیب مجلس دهم را چگونه پیش بینی می‌کنید؟

مجلس دهم ترکیبی از اعتدالیون و همسو با دولت است و افراط و تفریط در آن کمتر از این مجلس خواهد بود.

بهترین و بدترین اتفاق سال 93 را چه می‌دانید؟

بهترین اتفاق پیگری مسئله هسته‎‌ای است که شوقی در مردم ایجاد کرده است و بدترین حوادث هم می‌توان حادثه فوت آیت الله مهدوی کنی دانست.

نظرتان را در مورد اسامی زیر بگویید؟

لاریجانی: سیاست مدار متفکر

روحانی: روحانی حقوق دان و نه سرهنگ

عارف: اصلاح طلب صبور

باهنر: مدیری صریح الهجه

جبهه پایداری: سکوت

ظریف: دیپلماتی ظریف

علی جنتی: وزیری با موانع فراوان

جلیلی: سکوت

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١۴-٠١-١٣٩۴, ٢٢:۴٠

   

پر مبحث ترین ها