سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

حمایت نمایندگان مجلس و سیاسیون از بیانیه لوزان

این اقدام دولت روحانی و ظریف را از لحاظ تاریخی می‌توان با اقدام دولت مصدق در ملی کردن صنعت نفت، یا حتی کار شاه عباس در نجات بندرعباس مقایسه کرد/یم ایرانی که یک تنه پا به میدان مذاکرات هسته‌ای گذاشت، با حاکم کردن سیاست برد ـ برد دولت تدبیر و امید بر روند مذاکرات ادعاهای غیرمنطقی طرفهای مقابل را خنثی کرد که تحقق این مهم جای قدردانی دارد.

اغلب نمایندگان مجلس و چهره‌های مطرح سیاسی کشور از تفاهم سیاسی ایران و گروه 1+5 در لوزان سوییس بر سر برنامه هسته‌ای ایران استقبال کردند.

دکتر سید حسن قاضی زاده‌هاشمی وزیربهداشت و درمان و آموزش پزشکی در پیامی از اقدامات محمدجواد ظریف وزیرامورخارجه و هیات مذاکره کننده هسته‌ای ایران تشکر کرد.

حمیدرضا ترقی عضو شورای مرکزی حزب موتلفه گفت: این بیانیه به موفقیتی بسیار بزرگ برای جمهوری اسلامی ایران بود که کاملا در چارچوب سیاست بردـ برد نظام قرار دارد.

حسین مرعشی عضو حزب کارگزاران در گفت‌و‌گو با ایلنا، ضمن تبریک دستیابی ایران و پنج کشور جهان به مقام معظم رهبری و دولت و ملت ایران، خاطرنشان کرد: محمدجواد ظریف و تیم او کار بزرگی را برای کشور انجام دادند. این اقدام دولت روحانی و ظریف را از لحاظ تاریخی می‌توان با اقدام دولت مصدق در ملی کردن صنعت نفت، یا حتی کار شاه عباس در نجات بندرعباس مقایسه کرد.

وی افزود: بی شک این کار بزرگ دولت روحانی و ظریف در تاریخ ثبت خواهد شد. به نظر من ظریف و روحانی مزد شجاعت و صبوری خود را خواهند گرفت.

عوض حیدرپور عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با اشاره به بیانیه مشترک رسانه‌ای ایران و گروه 1+5 تأکید کرد: متن مذاکرات، منویات رهبری را تامین کرد و برداشت من این است که آنچه رهبر معظم انقلاب از تیم مذاکره کنند خواسته بودند تا همه موضوعات در یک جلسه و در یک برنامه کلی به توافق برسد عملیاتی شد و آنچه که در این متن آمده بود به طور کامل تمام مسائل حول محور هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران بود را تحت پوشش قرار داد.

علیرضا منادی سفیدان عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی نیز با اشاره به بیانیه مشترک رسانه‌ای ایران وگروه 1+5 تأکید کرد که تیم مذاکره کننده ایران، تیمی بسیار فعال، کارآمد و عملگرایی بود. کارهایی که این تیم انجام داد در ادامه تلاش‌های 10 سال مذاکرات ایران با گروه 1+5 بود.

حجت‌الاسلام محمد مهدی پورفاطمی نماینده مردم دشتی و تنگستان درمجلس شورای اسلامی نیز با اشاره به بیانیه مشترک رسانه‌ای ایران و گروه 1+5 گفت: موفقیت تیم جمهوری اسلامی در مذاکرات هسته‌ای لوزان در سوییس نتیجه حمایت بی دریغ رهبری از دولت تدبیر و امید است و تیم مذاکره کننده ایران در برابر شش قدرت بزرگ جهان در مذاکرات لوزان یک سر و گردن بالاتر بود.

حسین امیری خامکانی سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در خصوص بیانیه مشترک مطبوعاتی ایران و ١+ ٥ گفت: تیم ایرانی که یک تنه پا به میدان مذاکرات هسته‌ای گذاشت، با حاکم کردن سیاست برد ـ برد دولت تدبیر و امید بر روند مذاکرات ادعاهای غیرمنطقی طرفهای مقابل را خنثی کرد که تحقق این مهم جای قدردانی دارد.

فرج‌ا... عارفی نماینده مردم جیرفت و عنبرآباد در مجلس شورای اسلامی با اشاره به قرائت بیانیه پایانی لوزان گفت: تدوین این بیانیه نشان داد که ایران اسلامی در برنامه صلح آمیز هسته‌ای با اقتدار ایستاده است و قدمی به عقب بر نمی‌گردد.

عباسعلی منصوری‌آرانی عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در خصوص به نتیجه رسیدن مذاکرات و این دستاورد ملی و جهانی گفت: تیم مذاکره‌کننده کشورمان با تدبیر بالای خود به دنیا نشان داد که تخریب‌ها و تبلیغ‌ها ایران نادرست بوده است.

نوذر شفیعی عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس در گفت وگویی تلویزیونی با اشاره به قرائت بیانیه تفاهم سیاسی ایران و 1+5 اظهار کرد: با بیان این که تحقیق و توسعه در ایران متوقف نشده است گفت: در مقدمه بیانیه ماهیت صلح آمیز بودن برنامه هسته‌ای ایران تایید شد.

بروجردی رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با اشاره به قرائت بیانیه تفاهم سیاسی ایران و 1+5 گفت: ایران در مصاف سیاسی موفق به اثبات توانمندی خود شد.

محمد دامادی نماینده مردم ساری در مجلس شورای اسلامی ضمن تبریک به مناسبت تفاهم انجام شده بین ایران و 1+5 و قدردانی از حمایت‌های مقام معظم رهبری از دولت و تیم مذاکره کننده ابراز امیدواری کرد که روزهای خوشی پیش روی مردم کشورمان باشد.

وی با بیان اینکه بیانیه مشترک ایران و 1+5 نشان داد تیم مذاکره کننده ایرانی یک تیم حرفه‌ای و متخصص بوده، اضافه کرد: من فکر میکنم بعد از انتخابات سال 92 در حوزه‌های سیاسی چهره‌های متخصص بر سر کار آمدند و راهبردهای ایران در منطقه بهبود یافته است. اگرچه من فقط به روی صحنه نگاه نمی‌کنم و معتقدم تیم پشت صحنه مذاکره که مثل دانه‌های تسبیح بودند مجموعه هماهنگی بودند و مثل یک تیم هماهنگ عمل کردند.

دامادی با بیان اینکه تفاهم سیاسی ایران و 1+5 یک موفقیت تاریخی برای کشور و انقلاب به حساب می‌آید، ادامه داد: به هر حال از بین بردن تحریم‌ها و ارتباط با دنیا یک خواست ملی بوده چرا که هیچ عقل سلیمی انزوا را نمی‌پذیرد.

نماینده مردم ساری در مجلس تصریح کرد: کسانی که قطعنامه‌ها را کاغذ پاره می‌خواندند باید پاسخگو می‌بودند و امروز بهترین پاسخ به آنها موفقیت دولت فعلی است.

منصور حقیقت‌پور عضو کمیسیون امنیت ملی در خصوص متن بیانیه مشترک مذاکرات هسته‌ای لوزان گفت: جامعه جهانی عاقبت دریافت که ایران به دنبال برنامه اتمی تسلیحاتی نبوده و نیست.

احمد بخشایش یک عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در خصوص متن بیانیه مشترک مذاکرات هسته‌ای لوزان گفت: بیانیه لوزان حاکی از این است که مذاکرات ایران و 1+5 در حال به ثمر رسیدن است و چشم‌انداز آن مثبت است و مردم با دادن امتیازاتی به 1+5 و گرفتن امتیازاتی از آمریکا و هم پیمانانش موافقند.

غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی نماینده مردم رشت در مجلس در خصوص متن بیانیه مشترک مذاکرات هسته‌ای لوزان اظهار کرد: من تفاهم سیاسی ایران و 1+5 را مجموعا خوب و مثبت دیدم و ما قدردان زحمات آقای ظریف و تیمش و حمایت‌های مقام معظم رهبری و رئیس جمهور هستیم چرا که خوشحالی را به میان مردم آوردند.

وی با تأکید بر اینکه همه باید در جهت مصالح نظام حرکت کنند، اضافه کرد: متأسفانه برخی به هر شکل ممکن می‌خواهند زحمات انجام شده و تفاهم سیاسی حاصل شده را نادیده بگیرند و در این راستا کم لطفی‌هایی به تیم مذاکره کننده و زحمات شبانه روزی شان صورت گرفته اما به هر حال مردم از رسانه‌های مختلف اخبار را تعقیب می‌کنند و همه قدردان تیم مذاکره کننده مورد حمایت رهبری هستند.

فتح‌ا... حسینی عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در گفت‌وگو با ایلنا در ارزیابی از بیانیه لوزان گفت:‌ جا دارد از حمایت‌های مقام معظم رهبری در بحث هسته‌ای و اینکه تیم مذاکره کننده را فرزندان انقلاب خواندند تشکر و قدردانی کنم. باید از آقای ظریف و همکارانش که این کار را مدیریت و ثابت کردند که فرزندان انقلاب بوده و به دنبال تحقق فرمایشات رهبر انقلاب بوده و نشان دادند که به حق فرزند ولایت هستند نیز تشکر کنم.

 

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١۵-٠١-١٣٩۴, ١۶:۵٨

   

پر مبحث ترین ها