سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

ابراز نگرانی دلواپسان از تفاهم لوزان

کوثری: در طی این مدت هیچ حرف تازه‌ای زده نشد و تنها وقت ملت و کشور گرفته شد و در نهایت متأسفانه همان حرف‌هایی که تیم مذاکره کننده غربی گفت، اجرا شد و تیم مذاکره کننده ایرانی اقدامی در جهت مثبت بودن روند مذاکرات برای ما انجام نداد و در طول این یک‌سال تنها شعار داد.

بیشتر واکنش‌ها به تفاهم سیاسی ایران و گروه 1+5 در لوزان سوییس بر سر برنامه هسته‌ای ایران مثبت بوده است اما در این بین دلواپسان از این تفاهم ابراز نگرانی کردند که در زیر به صورت خلاصه آمده است:

حسین شریعتمداری، مدیر مسئول روزنامه کیهان در واکنش به تفاهم سیاسی ایران و گروه 1+5 در لوزان سوییس گفت: نام توافق دو مرحله‌ای را بیانیه مطبوعاتی گذاشتیم. در یک کلمه باید گفت که اسب زین شده را داده‌ایم و افسار پاره تحویل گرفته‌ایم.

حجت‌الاسلام سید حمید روحانی پژوهشگر و تاریخ نگار تاریخ معاصر در سخنرانی پیش از خطبه نماز جمعه با اشاره به انتشار بیانیه لوزان، گفت: ملت ایران هنوز از جریان مذاکرات دلواپس و نگران است و بیانیه مشترک نه تنها از نگرانی ملت ایران نکاست بلکه این نگرانی را افزایش داد.

روحانی ادامه داد: مبادا با این مذاکرات و بیانیه‌ها آرمان ملت ایران و خون شهدا پایمال شده و هدف ملت ایران در خصوص دستیابی به انرژی هسته‌ای نادیده گرفته شود.

سخنران پیش از خطبه‌های نماز جمعه تهران ضمن تشکر از مذاکره کنندگان به خاطر تلاش‌هایشان، گفت: نگران هستیم که مذاکره کنندگان فریب بخورند و استکبار آنان را از دستیابی به حقوق ملت ایران بازدارد.

وی تصریح کرد: امیدواریم مذاکره کنندگان از خط قرمزهایی که رهبری انقلاب ترسیم کرده‌اند، اعراض نکنند و دور نشوند.

 اسماعیل کوثری عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در گفت‌و‌گو با تسنیم با اشاره به بیانیه‌ای که در پایان مذاکرات هسته‌‌ای ایران با 1+5 در لوزان منتشر شد،گفت: متأسفانه حدود یک‌سال است که تیم مذاکره کننده ایرانی تنها وقت‌کُشی کرده است. طرف غربی مذاکرات نیز در طی یک‌سال گذشته همان مواضع ثابت خود را حفظ کردند و اتفاق جدیدی رخ نداد.

وی افزود: در طی این مدت هیچ حرف تازه‌ای زده نشد و تنها وقت ملت و کشور گرفته شد و در نهایت متأسفانه همان حرف‌هایی که تیم مذاکره کننده غربی گفت، اجرا شد و تیم مذاکره کننده ایرانی اقدامی در جهت مثبت بودن روند مذاکرات برای ما انجام نداد و در طول این یک‌سال تنها شعار داد.

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس با بیان اینکه نتیجه‌ای که امروز شاهد هستیم همان هدفی بود که غربی‌ها در یک‌سال گذشته به آن تأکید داشتند، اظهار داشت: از زمانی که تیم مذاکره کننده جدید ایرانی، سکان این مذاکرات را در دست گرفت، هیچ تغییری در مواضع طرف غربی ایجاد نشد.

کوثری با بیان اینکه آمریکا در بیانیه لوزان به تمام خواسته‌های خود در مذاکرات هسته‌ای رسید اما ایران به خواسته اصلی خود که لغو کامل تحریم‌ها بود، نرسیده است، خاطر نشان کرد: ما از آمریکا و متحدانش توقع نداریم به نفع ما عمل کنند اما از تیم مذاکره کننده خودمان توقع داشتیم در رابطه با مذاکرات قوی عمل کنند.

مهدی محمدی، تحلیلگر سیاسی اصولگرا نیز در این باره گفت: این توافق قطعاً یک تعهد بین‌المللی برای ایران است. درباره فردو فاجعه رخ داده است.

ناراحتی جمهوری خواهان آمریکا از توافق هسته ای

رئیس مجلس نمایندگان آمریکا ضمن ابراز نارضایتی از حصول تفاهم سیاسی میان ایران و گروه 1+5، این تفاهم‌نامه را هشداردهنده توصیف کرد.

به گزارش رویترز، جان بوئنر ساعاتی پس از اعلام دستیابی ایران و گروه 1+5 به یک تفاهم سیاسی مشترک بر سر برنامه هسته‌ای ایران و چگونگی لغو تحریم‌های بین‌المللی این کشور با انتشار بیانیه‌ای ناراحتی خود را از حصول این تفاهم‌نامه ابراز کرد.

وی در این‌باره گفت: کنگره باید به طور کامل و پیش از آنکه تحریم‌های ایران لغو شود این توافق را مورد بازبینی قرار دهد.

رئیس مجلس نمایندگان آمریکا ادامه داد: دموکرات‌ها و جمهوری‌خواهان کنگره در هفته‌های پیش رو به اعمال فشار خود بر دولت در خصوص جزئیات این پارامترها و سؤالات مهمی که هنوز بی‌پاسخ مانده‌اند ادامه خواهند داد.

بوئنر همچنین مدعی شد ساده‌انگارانه است که فکر کنیم ایران از برنامه هسته‌ای‌اش و هرگونه لغو تحریم‌های اقتصادی برای بی‌ثبات کردن منطقه خاورمیانه استفاده نمی‌کند.

وی همچنین یادآور شد: رئیس‌جمهور می‌گوید مذاکره کنندگان اساس اولیه لازم برای ادامه مذاکرات را مشخص کرده‌اند در حالی که چارچوبی که ایران و قدرت‌های جهانی برای یک توافق نهایی به آن دست پیدا کرده‌اند تفاوتی نگران کننده با اهداف اولیه کاخ سفید دارد.

اما رئیس مجلس نمایندگان آمریکا مشخص نکرد که تفاهم حاصل شده از چه نظر با اهداف اولیه این مذاکرات تفاوت دارد.

به گزارش سی‌ان‌ان، همچنین جب بوش فرماندار سابق ایالت فلوریدای آمریکا ضمن ابراز ناراحتی از دستیابی ایران و گروه 1+5 به تفاهم سیاسی مشترک،‌ گفت: این تفاهم تنها فعالیت‌های هسته‌ای ایران را قانونی خواهد کرد.

وی که برادر کوچک‌تر جورج بوش رئیس جمهور سابق آمریکا و از نامزدهای احتمالی انتخابات آینده ریاست جمهوری در این کشور به شمار می‌آید، افزود: هیچ چیز در توافقی که دولت توصیف کرده است لغو تحریم‌های آمریکا و تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران را توجیه نمی‌کند. چون این تحریم‌ها حاصل سال‌ها تلاش هر دو حزب بوده است.

جب بوش تأکید کرد: من نمی‌توانم از چنین توافق پرعیب و نقصی حمایت کنم.

آیپک، لابی اسرائیل در آمریکا در واکنش به تفاهم سیاسی ایران و گروه 1+5 در لوزان سوییس اعلام کرد: توافق لوزان ایران را در آستانه تبدیل به یک دولت اتمی رها می‌کند و مسابقه تسلیحاتی را در خاورمیانه به راه می‌اندازد.

سناتور جان مک‌کین نیز دراین باره گفت: مشخصاً هیچگونه توافقی(درون آمریکا) بر روی تفاهم هسته‌ای وجود ندارد و با این وضع، لزوم بررسی مفاد توافق توسط کنگره بیش از هر زمانی احساس می‌شود.

باب کروکر، رئیس کمیته روابط خارجی سنای امریکا هم در واکنش به تفاهم سیاسی ایران و گروه 1+5 در لوزان سوییس گفت: این مسأله برای کنگره مهم است که جزئیات مربوط به هرگونه توافقی با ایران را مورد ارزیابی و بازنگری قرار دهد.

ناراحتی مقامات رژیم صهیونیستی از تفاهم لوزان

تارنمای مجله تایم به نقل از دفتر بنیامین نتانیاهو پنجشنبه شب در واکنش به بیانیه قرائت شده ایران و کشورهای عضو 1+5، گزارش داد که نتانیاهو در واکنش به پیش نویس توافق نامه ایران، اذعان داشت این توافق نامه، کار ایران را در ادامه مسیر فعالیت‌های هسته ایش آسان تر از پیش کرده است.

وی در یک بیانیه کتبی عنوان داشت: در این توافق نامه، ایران قابلیت گسترده فعالیت‌های هسته‌ای خود را حفظ می‌کند، غنی سازی‌ها را ادامه می‌دهد، در زمینه‌های تحقیقاتی و ساخت ساتتریفیوژهای پیشرفته کارش را دنبال می‌کند و در این میان حتی یکی از تأسیسات هسته ایش را هم تعطیل نخواهد کرد و تأسیسات زیرزمینی فردو هم که به فعالیتش همچنان ادامه خواهد داد.

وی با اشاره به گسترش نفوذ ایران در منطقه ادعا کرد که حتی در واکنش به تهدیدات چند روز گذشته مقامات نظامی ایران در مورد موجودیت اسرائیل نیز هیچ حرفی به میان نیامده است.

یووال اشتاینیتز وزیر امور راهبردی اسرائیل پس از اعلام توافق در سوئیس در بیانیه‌ای گفت:« لبخندها در لوزان به دور از واقعیت غم انگیز بدی است که ایران از ارائه هرگونه امتیاز در خصوص مسأله هسته‌ای و ادامه تهدید اسرائیل و دیگر کشورهای خاورمیانه خودداری می‌کند.»

وی افزود:« به تلاشهای خود برای توضیح و راضی کردن جهان به امید جلوگیری از توافق(نهایی) بد ادامه خواهیم داد.»

همچنین، یک مقام اسرائیلی به فرانس پرس گفت: توافق لوزان درباره برنامه هسته‌ای ایران «اشتباهی تاریخی» است.

این مسئول اسرائیلی که خواست نامش فاش نشود در بیانیه‌ای به خبرنگاران گفت:« اگر بر اساس این چارچوب به توافق(نهایی) دست پیدا شود این یک اشتباه تاریخی خواهد بود که جهان را بسیار بیشتر از امروز در معرض خطر قرار خواهد داد.

 

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١۵-٠١-١٣٩۴, ١٧:٠٣

   

پر مبحث ترین ها