سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

صادق خرازی: بیانیه سوییس در چارچوب های مد نظر رهبری حاصل شد

رییس شورای مرکزی حزب ندای ایرانیان گفت: اینکه برخی دوستان از بیانیه سوییس ابراز نگرانی کرده اند قابل درک است اما باید بدانیم که این بیانیه در قالب چارچوب های مدنظر رهبر معظم انقلاب حاصل شد.

 

سیدمحمد صادق خرازی روز پنجشنبه در فرودگاه کرمانشاه در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا افزود: بیانیه سوییس تفاهم خوبیست و من امیدوارم که به نتیجه نهایی برسد.

وی با تقدیر از تلاشها و زحمات تیم دیپلماسی کشور در مذاکرات لوزان اظهار کرد: آنچه در سوییس حاصل شد نتیجه درایت و هدایت های شخص رهبری ، استقامت و پایداری مردم و نیز اهتمام دکتر روحانی بود.

خرازی از این بیانیه بعنوان یک پیروزی بزرگ یاد کرد و افزود: همه شاهد بودیم که چگونه قدرت های بزرگ جهانی در لوزان، مشروعیت برنامه های هسته ای و حقوق مردم ایران را تایید کردند.

 

*** ما که دنبال سلاح هسته ای نیستیم، نباید نگران باشیم

رییس شورای مرکزی حزب ندای ایرانیان در پاسخ به این سووال که برخی از شخصیت های داخلی و نمایندگان مجلس از بیانیه سوییس اظهار نگرانی کرده اند و معتقدند که با پایش آنلاین مراکز هسته ای، همه برنامه ها و دانشمندان هسته ای ما برای طرف مقابل قابل شناسایی خواهد بود، گفت: ما که دنبال سلاح هسته ای نیستیم بنابراین سووال من این است که در این صورت از چه باید بترسیم و چرا باید نگران پایش برنامه ها باشیم؟

خرازی افزود: البته نظارت بر فعالیت های هسته ای از 40 سال پیش تا به امروز بخصوص از سوی نمایندگان مجلس همواره وجود داشته ولی این نکته را نباید فراموش کنیم که اگر رویه ها و فعالیت های ما شفاف باشد، باعث ایجاد وضعیت بسیار خوبی برای ما می شود و محکی برای راستی آزمایی برنامه های ما خواهد بود.

وی گفت: در مراحل بعدی می توانیم گام های بزرگی برداریم گرچه نباید به آژانس بین المللی انرژی اتمی هم اجازه دخالتی فراتر از آنچه که قوانین و مقررات بین المللی مشخص کرده را در امور داخلی مان بدهیم.

وی تاکید کرد: همه رخدادهای مربوط به پرونده هسته ای کشورمان و آنچه که در لوزان حاصل شد در قالب چارچوب های تعیین شده از سوی رهبر معظم انقلاب بوده و جای نگرانی نیست علاوه بر این، مملکت دارای دستگاه های نظارتی متعددیست که با قدرت کارشان را انجام می دهند.

 

*** همدلی و همزبانی دولت و ملت؛ گامی برای تحقق جامعه مدنی

رییس شورای مرکزی حزب ندای ایرانیان در مورد نامگذاری سال 94 بعنوان همدلی و همزبانی دولت و ملت گفت: رهبر معظم انقلاب با این نامگذاری، یکی از مسایل مهم و مورد توجه مردم جهان یعنی مساله دولت - ملت را مطرح کردند.

وی افزود: دولت و مردم همواره از نقاط عطف تاریخی در هر جامعه بوده اند که همگرایی و پیوند آنها باعث شکل گیری جامعه مدنی می شود و رهبر معظم انقلاب هم بر این باور هستند که زمانی چنین جامعه ای می تواند شکل بگیرد که مردم و دولت با هم همدلی و همزبانی داشته باشند.

خرازی گفت: اگر این همراهی و همدلی دو طرفه شکل بگیرد به موفقیت های بزرگی برای کشور منتهی خواهد شد که در بلندمدت می تواند به یک پارادایم (جریان) تبدیل شود و بر این باورم که موفقیت هسته ای که خداوند در آغاز سال 94 نصیب ملت ایران کرد، می تواند زمینه ساز پیروزی های بزرگتری در سایه همدلی و همزبانی مردم و دولت باشد.

 

*** مخالف استانی شدن انتخابات مجلس

رییس شورای مرکزی حزب ندای ایرانیان در پاسخ به سووال دیگری در خصوص زمزمه های استانی شدن انتخابات مجلس شورای اسلامی تاکید کرد که با چنین طرحی مخالف است.

خرازی گفت: بر این باورم که فرآیند انتخابات مجلس شورای اسلامی باید براساس همین رویه موجود و سنتی باشد.

وی اظهار کرد: باید علاوه بر اینکه دست کنشگران را در داخل کشور باز بگذاریم، با ایجاد ساز و کار و نام های جدید، باعث به هم ریختن مردم نشویم زیرا هر استانی دارای انگیزه ها، پدیده ها و سلایق خاصی است و نسخه استانی کردن انتخابات به نظر من نمی تواند گزینه ای مناسب باشد.

صادق خرازی پیش از این به استان کردستان سفر کرده و برای بازگشت به تهران به فرودگاه کرمانشاه آمده بود.

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢١-٠١-١٣٩۴, ٠٠:٢٧

   

پر مبحث ترین ها