سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

جزئيات شهادت 8 مرزبان ايراني از زبان فرمانده مرزباني ناجا

فرمانده مرزباني نيروي انتظامي با اشاره به شهادت 8 مرزبان ايراني گفت: با تحقيقاتي که داشتيم مشخص شد عمليات تروريستي نه در نقطه صفر مرزي که از داخل خاک پاکستان صورت گرفته است.

 

سردار قاسم رضايي ‌مطالبات مرزنشينان و ترددهاي خودسرانه مرزنشينان را از جمله مشکلات دانست و افزود: در همين زمينه هماهنگي‌هايي بايد صورت گيرد تا تخلفاتي از اين چنين به دستگاه قضايي کشيده نشود.وي در ادامه با اشاره به مرزهاي طولاني ايران با افغانستان و پاکستان گفت: با تجهيزي که استکبار در مرزهاي ايران و پاکستان ‌داشته برخي افراد تبهکار در مرزها مشکلاتي را ايجاد مي‌کند و متاسفانه در 17 فروردين امسال نيز تروريست‌ها 8 تن از مرزبانان ما را به شهادت رساندند و با تحقيقاتي که داشتيم مشخص شد عمليات تروريستي نه در نقطه صفر مرزي که از داخل خاک پاکستان صورت گرفته است.

وي تاکيد کرد: دولت پاکستان بايد در اين زمينه پاسخگو باشد و با تعارف موضوع حل نمي‌شود و بايد در مرزها حضور داشته و پاسخگوي ناامني‌هايي باشد که از داخل پاکستان رخ مي‌دهد و مطالبه جدي داريم و بايد مسئولان مرتبط پاکستان پاسخگو باشند‌.رضايي تصريح کرد: برآورد ما اين است که 80 گروه تروريستي در داخل پاکستان استقرار دارد و جواب اين گروه‌ها پاسخ‌هاي ديپلماسي نرم نيست و بايد متخلفاني را که ايراني هستند دستگير و به ايران تحويل دهد و متخلفاني را که غير‌ايراني هستند محاکمه کرده و نتيجه را اعلام کند و اين جواب خانواده‌هاي شهداست.

وي افزود: در امنيت مرزها نيروي انساني حرف اول را مي‌زند و در کنار آن مسائل فني و تجهيزات دفاعي و خودروهاي ايمني نيز تامين شود و از طرف ديگر تجهيزات الکترونيکي نيز نياز است.رضايي گفت: 8 هزار ميليارد تومان براي تامين امنيت مرزها در جنبه‌هاي مختلف در برنامه ششم پيش‌بيني شده ‌و سالانه يک هزار و 500 ميليارد تومان بايد به مرزباني تزريق شود تا عقب ماندگي‌ها جبران شود و با توجه به قاچاق ميلياردي کالا، در صورت تامين بودجه مرزباني قاچاق کالا تا حد زيادي خنثي خواهد شد.

وي اظهار داشت: بودجه‌هاي فعلي براي مرزباني و تجهيزات مورد نياز ناچيز است و بايد نگاه مثبت‌تري از طرف مسئولان امر در اين زمينه در نظر گرفته شود.فرمانده مرزباني نيروي انتظامي ‌تاکيد کرد: مرزها و پاسگاه‌هاي مرزي بايد بيشترين مسائل رفاهي و تجهيزات را داشته باشد و با توجه به فرمايشات مقام معظم رهبري در صورت توجه به مرزها بايد مسئولان امر همت و همراهي لازم را داشته باشند.

نشست هماهنگي مرزي با مسئولان جمهوري آذربايجان برگزار مي‌شود
وي ادامه داد: برنامه سفر به نخجوان براي توافقي که با همتاي خود در کشور آذربايجان داشته‌ايم نشست هماهنگي ميان مسئولان مرزباني جمهوري اسلامي و آذربايجان برگزار مي‌شود.رضايي خاطرنشان کرد: اجرايي شدن پروتکل‌هاي مصوب و راهکارهاي اجراي آن در اين نشست‌ها بررسي مي‌شود و با توجه به آبي بودن مرز ميان ايران و جمهوري آذربايجان به غير از محل‌هاي خاص سيلابي مشکل چنداني وجود ندارد و بر‌اساس پروتکل‌ها مسائل حل و فصل مي‌شود.

فرمانده مرزباني نيروي انتظامي مديريت ترانزيت بين دو کشور را از ديگر برنامه‌هاي نشست نخجوان اعلام کرد و يادآور شد: موضوع بازگشايي مرز اصلاندوز نيز در اين نشست مورد بررسي قرار مي‌گيرد.وي گفت‌و‌گوهاي دوستانه و حفظ منافع مشترک را نياز عمده براي مرزنشينان و مجريان دانست و گفت: در سال‌هاي گذشته مشکلاتي وجود داشت اما در حال حاضر دو طرف دنبال آرامش در مرزها هستند و در عين حال نيز طرفين براي برخورد با مخلان امنيت توافق کرده‌اند.

يک هزار و 500 کيلومتر از مرزهاي کشور جاده ندارند
رضايي با اشاره به ضرورت احداث برج‌هاي نگهباني جديد در مرزها گفت: با توجه به تفاوت‌هاي دمايي در مرزها و نيز نبود جاده در يک هزار و 500 کيلومتر از مرزها در حراست از مرزها، با مشکلاتي مواجه هستيم که مسئولان ذي‌ربط بايد بار مشکلات را کاهش دهند.

کشف 60 تن کالاي قاچاق در صفر مرزي/3 هزار قبضه شکاري در شمال‌غرب/ جلوگيري از تردد 25 هزار نفر به صورت غيرقانوني

وي گفت: سال گذشته 60 تن در صفر مرزي کشفيات قاچاق داشتيم و در سال جاري نيز بيش از 3 هزار قبضه شکاري در مرز شمالغرب کشف شده است و از 25 هزار نفر تردد غير‌مجاز جلوگيري شده ‌که در مرزهاي شرقي بوده است.

فرمانده مرزباني نيروي انتظامي تامين امنيت در مرزهاي دريايي را مورد تاکيد قرار داد و گفت: امسال در زمينه قاچاق سوخت همانند سال قبل همت خاصي خواهيم داشت و با توجه به مديريت در استان‌هاي مرکزي، بار کشفيات در مرزها کمتر شده است.وي تصريح کرد: در گشت مرزباني بازرگان چند ‌عضو گروهک تروريستي دستگير شدند که البته عضو داعش نبودند و اين افراد تحويل دستگاه قضايي شدند.

قاسم رضايي عصر امروز در نشست خبري در تبريز به تشريح برنامه‌هاي سفر خود به آذربايجان‌شرقي پرداخت. وي با اشاره به ماموريت بازبيني مرزها گفت: مرزباني نيروي انتظامي در اين زمينه ماموريت دارد و در آذربايجان‌شرقي نيز نشست با امام جمعه تبريز و نشست هماهنگي با استاندار در مورد تامين امنيت مرزهاي استان با کشورهاي خارجي داشتيم. فرمانده مرزباني نيروي انتظامي افزود: آذربايجان‌شرقي مرزباني موفقي دارد و 270 کيلومتر مرز مشترک با دو کشور خارجي دارد و تمام موارد و تعاملات را حل کرده‌ايم.


منبع: فارس

telegram 19dey.com
شامل تصویر کد امنیتی به صورت CAPTCHA.

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٣-٠١-١٣٩۴, ١٩:٣١

   

پر مبحث ترین ها