سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

بررسی طرح نظارت بر توافق هسته‎ای از فردا در سنا

بروز شده : ٢-٠٢-١٣٩۴, ١٩:۵٨    نسخه چاپی    
طرح نظارت بر توافق هسته‌ای ایران از فردا روی میز سناتورهای آمریکایی قرار می گیرد.

طرح نظارت بر توافق هسته‌ای ایران از فردا روی میز سناتورهای آمریکایی قرار می گیرد.

به گزارش فرارو، به دنبال تصویب طرح نظارت بر توافق هسته ای ایران در کمیته روابط خارجی سنای آمریکا، این طرح فردا به صحن علنی سنا خواهد آمد تا مورد بررسی سناتورها قرار گیرد.

کمیته روابط خارجی سنا سه‌شنبه هفته گذشته به اتفاق آرا به طرحی رای داد که در صورت تبدیل شدن به قانون، کنگره امکان نظارت بر توافق هسته ای ایران را پیدا خواهد کرد.

این طرح که توسط باب کورکر رئیس کمیته روابط خارجی و رابرت منندز سناتور ارشد دموکرات ارائه شده بود، مجموعا از سوی 21 سناتور عضو کمیته روابط خارجی سنا به صورت مشترک مورد حمایت قرار گرفت.

بر اساس این طرح دولت باراک اوباما ملزم خواهد شد در صورت حصول هرگونه توافقی با ایران، ظرف 5 روز آن را برای بررسی به کنگره ارائه دهد.

تبدیل این طرح به قانون، به آن معنی است که دولت باراک اوباما دستکم تا 30 روز امکان برداشتن تحریم‌های ایران را نخواهد داشت.

در این طرح دوره‌ای 52 روزه برای بررسی توافق هسته‌ای در نظر گرفته شده است. یک دستیار کورکر درباره دوره زمانی 52 روزه گفته بود کنگره برای نظارت بر این طرح و تصویب یا رد آن، 30 روز زمان دارد.

پس از آن در صورتی که کنگره با توافق با ایران مخالفت کرد، رئیس‌جمهور برای وتوی آن 12 روز زمان دارد. در صورتی که اوباما مخالفت کنگره را وتو کند، قانونگذاران 10 روز باقی‌مانده را زمان خواهند داشت تا با جمع‌آوری دستکم 67 رأی از مجموع 100 کرسی سنا (دو سوم آرا)، حق وتو را از اوباما سلب کنند.

این طرح که در ابتدا با مخالفت کاخ سفید مواجه شده بود، نهایتا پس از اعمال اصطلاحاتی، از جمله کاهش دوره ممنوعیت لغو تحریم از 60 به 30 روز، از سوی دولت آمریکا هم مورد موافقت قرار گرفت و جاش ارنست سخنگوی کاخ سفید اعلام کرد رئیس‌جمهور حاضر است این طرح را امضا کند.

پیش از این بن کاردین، سناتور دموکرات و جانشین رابرت منندز در کمیته روابط خارجی سنا درباره تعدیل هایی طرح سنا که منجر به جلب نظر کاخ سفید شد گفته بود در این طرح رای‌گیری کنگره درباره توافق تصریح نشده است.

بن کاردین در ستون نظرات «نیویورک تایمز» نوشته بود:« اگر توافق حاصل شد، کنگره آنرا بازنگری می‌کند اما لایحه به صراحت تصریح نکرده که برای آغاز(اجرای توافق) نیازی به رای‌‎گیری کنگره درباره آن است. شاید کنگره از آن حمایت یا مخالفت کند اما رای‌گیری درباره آن ضروری نیست».

به گفته سناتور هم حزبی اوباما«کنگره عضو و بخشی از مذاکرات هسته‌ای نیست و به هیچ وجه این لایحه(نظارت بر توافق) این واقعیت را تغییر نمی‌دهد. این لایحه فقط فرایند تلاش های کنگره را ترسیم می‌کند».

بر این اساس به نظر می رسد که در این طرح نقش غیر الزام آوری به کنگره درباره نظارت بر توافق هسته ای ایران داده شده است.که همین امر منجر به جلب نظر کاخ سفید شد.

بنابراین انتظار می رود که این طرح که اکنون با استقبال کاخ سفید مواجه شده است از سوی سنا و سپس مجلس نمایندگان به تصویب برسد و پس از آن به کاخ سفید ارسال شود تا با امضای باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا پای آن، این طرح به قانون تبدیل شود.

اگر چه این طرح فردا به صحن علنی سنا می رود اما انتظار نمی رود درباره آن تصمیم قطعی گرفته شود و احتمالا رای گیری درباره آن به هفته آینده موکول می شود.

 

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢-٠٢-١٣٩۴, ١٩:۵٨

   

پر مبحث ترین ها