سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

لاریجانی در همایش فرماندهان ناجا:

ضرورت ساماندهی مرزهای شرقی کشور / پلیس تکیه‌گاه مردم است

بروز شده : ۵-٠٢-١٣٩۴, ٢٣:١٢    نسخه چاپی    
رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: تامین امنیت اجتماعی کانون وظایف نیروی انتظامی است و همدلی و همزبانی باید پایه‌ای برای تامین امنیت اجتماعی مردم باشد.


رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: تامین امنیت اجتماعی کانون وظایف نیروی انتظامی است و همدلی و همزبانی باید پایه‌ای برای تامین امنیت اجتماعی مردم باشد.

به گزارش خبرنگار مهر، علی لاریجانی در بیستمین همایش سراسری فرماندهان، روسا و مدیران ناجا گفت: امنیت اجتماعی کانون وظایف نیروی انتظامی است و آنچه مردم به صورت روزمره با آن ارتباط دارند، امنیت اجتماعی است.

وی خطاب به فرماندهان حاضر در این همایش گفت: آن نیرویی که مردم به آن اتکا دارند، شما هستید؛ شما باید به داد آنها برسید. اگر این موضوع اولویت شما قرار گیرد، آرامش کاملی برای مردم به وجود می‌آید.

رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: همدلی و همزبانی باید پایه و بستری باشد برای امنیت اجتماعی تا مردم در پناه شما به آرامش روانی برسند.

لاریجانی ادامه داد: مردم باید احساس کنند پناهگاه واقعی، شما هستید.

رئیس مجلس شورای اسلامی در ابتدای این همایش روند کلی نیروی انتظامی را مورد توجه و تایید رهبری انقلاب خواند و گفت: به همین دلیل بود که سرنوشت آینده ناجا را از داخل نیرو رقم زدند و فرماندهی نیروی انتظامی را از خود نیرو انتخاب کردند.

وی ادامه داد: تکیه بر سرمایه‌های نیروهای داخلی حرکت سنجیده‌ای است که موجب تکامل دستگاه‌ها می‌شود. امیدواریم فرماندهی جدید نیروی انتظامی در انجام وظایف سنگین موفق باشد.

وی گردش کار در نیروی انتظامی را معقول خواند و گفت: نیروی انتظامی از چالش‌های مقابل راهش به صورت خوبی در حال گذر است.

وی ادامه داد: در پیام رهبر انقلاب آمده بود که قوای سه گانه کمک‌های مادی و معنوی به نیروی انتظامی کند که سهم ما کمک معنوی است. برای کمک‌های مادی باید یقه رئیس مجریه را بگیرید.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به شرایط حساس منطقه که پر از مسائل امنیتی است گفت: در این شرایط ایران از ثبات امنیتی خوبی برخوردار است که یک دستاورد بزرگ برای جمهوری اسلامی به شمار می‌آید و نیروی انتظامی یکی از ارکان تحقق این امنیت است.

وی با اشاره به نگاه‌های ریبه‌آمیز علیه جمهوری اسلامی گفت: علی‌رغم این نگاه‌ها جمهوری اسلامی از ثبات امنیتی معقولی برخوردار است و این امر جز از طریق طراحی درست و حضور نیروهای خلاق و با مسئولیت امکان‌پذیر نیست که بخش بزرگی از این کار بر عهده نیروی انتظامی است.

وی در بخش دیگری از سخنرانی خود با بیان اینکه در بخش راهنمایی و رانندگی تحولات خوبی صورت گرفته و منضبط‌تر شده است اظهار داشت: در شرایط فعلی باید از این سرمایه بیشتر استفاده کرد.

لاریجانی نیروی انتظامی را در میان نیروهای مسلح دارای شرایط خاص خواند و گفت: هیچ‌یک از نیروهای مسلح اینقدر تنیده در مشکلات مردم نیست شما از دم مرگ گرفته تا مسائل روزانه با مردم عجین هستید.

نیروی انتظامی تکیه‌گاه مردم است

رئیس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه نیروی انتظامی تکیه‌گاه مردم است اظهار داشت: این امر اقتضائاتی در زمینه آداب و رفتار مردم دارد.

نماینده مردم قم ادامه داد: باید در گزینش نیرو افرادی را انتخاب کرد که دغدغه کار داشته باشند. باید آموزش آداب و معاشرت با مردم در بخش‌های مختلف را نیرو بیاموزد که این امور اکتسابی است.

وی افزود: نیروی انتظامی لایه‌های مختلفی از نظر ارتباط با مردم دارد که باید به نیرو متناسب با این لایه‌ها آموزش داده شود.

لاریجانی تاکید کرد: اگر کسی تکیه‌گاه مردم قرار می‌گیرد باید وزن این سرمایه را بشناسد و متناسب با آن گام بردارد.

رئیس مجلس شورای اسلامی از فرمانده جدید نیروی انتظامی خواست به این موضوع توجه کرده و ارزیابی جدیدی در این زمینه داشته باشد.

نماینده مردم قم گفت: اقتدار در نوع بیان، رفتار و لباس ناجا باید تجلی پیدا کند. گاهی از سربازانی استفاده می‌کنید که لباسشان اقتضا ندارد، به تنشان زار می‌زند.

وی با بیان اینکه تنوع کاری نیروی انتظامی بسیار زیاد است گفت: مقدار زیادی از کار شما مربوط به امنیت اجتماعی مردم است و برخی مسائل کشور سرریزش به سوی شما است. مشکلات اقتصادی و مسائلی که در پی آن ایجاد می‌شود و همچنین عدم اطلاع دقیق مردم از قانون موجب ایجاد مشکلاتی می‌شود که سرریزش به نیروی انتظامی است.

لاریجانی با انتقاد از عدم توجه به پیشگیری از جرم در کشور گفت: در یکی از سفرها با رئیس قوه قضائیه آن کشور دیدار داشتم که جمعیتش ۱.۵ برابر کشور ما بود اما کاخ قوه قضاییه بسیار خلوت بود که این موضوع موجب تعجب من شد.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: براساس اظهارات رئیس قوه قضاییه این کشور سالانه حدود ۲۰۰ هزار پرونده در طول مدت دادرسی حداکثر ۶ ماه در این قوه بررسی می‌شود که این امر بسیار مهم است و موجب بازدارندگی می‌شود.

نماینده مردم قم با اشاره به سوالات از رئیس قوه قضاییه آن کشور درخصوص راهکارهای کاهش پرونده‌های قضایی گفت: رئیس قوه قضاییه آن کشور گفت آموزش قانون‌گرایی از دوران کودکی در آن کشور نکته مهمی است که باید مورد توجه قرار گیرد.

درخواست از نیروی انتظامی برای پیشگیری از جرم

وی از نیروی انتظامی خواهش کرد: که در توجه به موضوع پیشگیری از جرم منتظر اقدام دیگر دستگاه‌ها و قوا نباشند و با کمک آموزش و پرورش، آموزش عالی و صداوسیما در زمینه پیشگیری از جرم اقدام کنند.

لاریجانی با بیان اینکه مردم هرچه آگاه‌تر باشند کار ما تقلیل پیدا می‌کند گفت: خیلی از مرافعات در کشور به خاطر عدم اطلاع از قانون است. نیروی انتظامی، قوه قضاییه و رسانه ملی برای اقدام جهت پیشگیری از جرم مثلثی را تشکیل دهند.

رئیس مجلس شورای اسلامی در بخشی دیگر از این سخنرانی با تاکید بر اینکه نوع کار قوه قضاییه باید موجب بازدارندگی شود گفت: قوه قضاییه و رسانه ملی باید به نیروی انتظامی در این راستا کمک کند.

نماینده مردم قم تصریح کرد: در نظام‌های کاملا توسعه‌یافته این موضوع جا افتاده است که باید نوع مجازات و نوع انعکاس آن حساب شده باشد تا بازدارندگی ایجاد کند.

وی ادامه داد: فرض کنید برخورد سریع با پدیده کیف قاپی باعث بازدارندگی می‌شود.

لاریجانی ادامه داد: به عنوان مثال تجاوز به عنفی صورت گرفت و رسیدگی به این پرونده در قوه قضاییه و نیروی انتظامی تا ۸ سال به طول انجامید. موضوع فراموش شده و برخورد با آن بازدارندگی ایجاد نمی‌کند.

رئیس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه باید از ابزارهای روز در راستای بازدارندگی به نحو اکمل استفاده کنیم گفت: به رئیس سازمان صداوسیما هم عرض کردم گاهی به گونه‌ای با این جرایم برخورد می‌شود که جنبه بازدارندگی ندارد، چهره‌ها شطرنجی می‌شود، باید برخورد به گونه‌ای باشد که مردم ببینند.

نماینده مردم قم نیروی انتظامی را پناهگاه واقعی مردم خواند و گفت: آرامش روحی بستر مهمی برای توسعه است زیرا اگر کسی آرامش نداشته باشد ذهنش برای توسعه آماده نخواهد بود.

وی آرامش اجتماعی را سنگ‌بنای توسعه کشور خواند.

لاریجانی در بخش دیگری از این سخنرانی با اشاره به مرزهای آبی و خشکی طولانی ایران گفت: این مرزها سرمایه بزرگی است به شرطی که متناسب با شرایط کشور بتوانیم سازماندهی کنیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی مشکلات امنیتی مرزهای کشور را ناشی از موج‌های تروریستی در این کشورها خواند و گفت: باید با کمک مسئولان کشورهای همسایه این موضوع بررسی و ساماندهی شود.

نماینده مردم قم با اشاره به طرح‌هایی که درخصوص بستن مرزها وجود دارد گفت: اجرای این طرح‌ها به خاطر منابع مالی به تعویق افتاد که برای تامین منابع ذکر شده و کانال تامین‌اش در چند روز گذشته مورد تامل نیز صورت گرفته است و مجلس هم حمایت می‌کند.

وی در بخش دیگر از این سخنرانی گفت: در مرزهای آبی کشور قاچاق مساله مهمی است، قاچاق سوخت برای کشور ما معضل مهمی است. در قانون بودجه امسال راهکارهایی برای این معضل دیده شده.

لاریجانی تاکید کرد: نباید کسی در مرزهای جمهوری اسلامی احساس کند راحت می‌تواند قاچاق کند.

رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: باید شرایط برای کسانی که به دنبال قاچاق هستند ناامن شود.

نیروی انتظامی علم مبارزه با قاچاق را فراگیرند

نماینده مردم قم خطاب به فرماندهان حاضر در جلسه گفت: شما به این موضوع باید به عنوان وظیفه ملی نگاه کنید. باید علم مبارزه با قاچاق را یاد بگیرید و شرایط را برای حضور قاچاقچیان ناامن کنید.

وی ادامه داد: شاید بخشی از این موضوع مربوط به کسانی است که دستی در کار دارند اما ما برای برخورد با آنها از شما حمایت می‌کنیم.

لاریجانی در پایان اعتماد مردم به نیروی انتظامی را سرمایه‌ای مهم خواند و گفت: مجلس شورای اسلامی از نیروی انتظامی حمایت می‌کند.

 

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ۵-٠٢-١٣٩۴, ٢٣:١٢

   

پر مبحث ترین ها