سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

چرا به اظهارات روحانی انتقاد شد؟

بروز شده : ٨-٠٢-١٣٩۴, ١٨:٢٠    نسخه چاپی    
"منظور روحانی این بود که پلیس در جایگاه اسلام‌شناسی قرار نگیرد." محسن غرویان با بیان این مطلب انتقادات مراجع به روحانی را ناشی از کشف نشدن مراد جدی رییس جمهور دانست.

 "منظور روحانی این بود که پلیس در جایگاه اسلام‌شناسی قرار نگیرد." محسن غرویان با بیان این مطلب انتقادات مراجع به روحانی را ناشی از کشف نشدن مراد جدی رییس جمهور دانست.

حسن روحانی که تاکنون در چندین سخنرانی به اشکال مختلف مخالفت خود را با طرح امر به معروف و نهی از منکر اعلام کرده است، چند روز قبل در جمع فرماندهان سپاه سخنانی در خصوص حیطه وظایف پلیس گفت که می‌توان آن را به پیرو‌‌ همان موضع رییس جمهور دانست. وی گفته بود که «پلیس موظف به اجرای اسلام نیست بلکه وظیفه پلیس اجرای قانون است».

اگرچه این گفته روحانی به هیچ وجه با اجرای قوانین اسلامی در کشور منافات ندارد و همه مردم، مسئولان و مراجع به خوبی می‌دانند که در سی و شش سال گذشته همه قوانین کشور بر پایه اصول اسلامی تدوین شده است اما بیان این حرف با واکنش مراجع تقلید همراه شد.

آیت الله مکارم شیرازی با بیان اینکه «اخیراً یکى از مسئولان محترم خطاب به نیروى انتظامى سخنى گفتند که به هیچ وجه مناسب نبود، گفته بودند وظیفه نیروى انتظامى اجراى قانون است نه اجراى اسلام.» تاکید کرد که سخنان روحانی از سه جنبه اثر منفی داشته است.

وی در توضیح این سه جنبه منفی نیز گفته بود که «نخست این‌که با این سخنان معلوم مى‌شود قوانین ما چیزى غیر از قوانین اسلامى است در حالى که همه بر گرفته از اسلام است و همه افراد اعم از پلیس و غیر پلیس موظف به اجراى قوانین اسلام هستند و... دیگر این‌که این‌گونه سخنان روحیه نیروى انتظامى را تضعیف مى‌کند و زحماتى را که براى تهذیب اخلاق و مبارزه با منکرات متحمل شده است، نادیده مى‌گیرند و آن‌ها را در اجراى قوانین اسلامى سست مى‌سازد. و سوم و از همه مهم‌تر چراغ سبزى است که به افراد آلوده به انواع مفاسد اخلاقى و مجالس کثیف و مانند آن داده مى‌شود که از این به بعد آزاد هستید و پلیس کارى به شما ندارد....»

آیت الله نوری همدانی نیز با بیان اینکه مسئولین نباید حاشیه سازی کنند به این سخنان رییس جمهور واکنش نشان داد وگفت: «اولا قانون اساسی ما برگرفته از موازین اسلامی است، ثانیا اینکه گفته می‌شود وظیفه نیروی انتظامی اجرای احکام اسلامی نیست، یعنی در جامعه امر به معروف و نهی از منکر نشود؛ در حالی که امر به معروف وظیفه‌ای همگانی است و همه باید ملزم به اجرای آن باشند.»

این انتقادات در حالی عنوان می‌شود که کار‌شناسان و علما به نقش داشتن شیوه انتقال اظهارات دولتی‌ها به مراجع تاکید کرده و اعتقاد دارند که برخی شیطنت‌ها باعث این تقابل می‌شود.

آیت الله محسن غرویان، مدرس حوزه علمیه قم در گفت‌و‌گو با فرارو و با اشاره به اینکه در علم اصول مبحثی وجود دارد که بر کشف مراد جدی گوینده تاکید می‌کند، گفت: به اعتقاد من در مورد اظهارات اخیر آقای روحانی و انتقاداتی که مطرح شد، مراد جدی رییس جمهور کشف نشده است.

وی افزود: مراد جدی آقای روحانی این بود برای اجرای اسلام باید اصول اسلامی را به شکل قانون درآورد و پلیس مسئول اجرای این قانون است. از آنجایی که قوانین موجود در کشور ما کاملا اسلامی است می‌توان گفت که صحبت‌های روحانی در این خصوص هیچ ضدیتی با اجرای اسلام ندارد.

غرویان در پاسخ به اینکه دلیل انتقاد از این اظهارات چیست، گفت: برخی سایت‌های خبری و روزنامه‌ها با شیطنت‌های رسانه ای تیترهایی انتخاب می‌کنند که مراجع را به این سمت می‌برد اگرچه این تذکر‌ها از سر دلسوزی و اخلاص بیان می‌شود اما به مراد جدی رییس جمهور بی‌توجه بوده است.

وی در پاسخ به این پرسش که بیان اینکه آیا تاکید بر حیطه وظایف پلیس از سوی رییس جمهور به انتقادهای پیشین روحانی از طرح امر به معروف و نهی از منکر مرتبط است، گفت: می‌تواند این طور باشد. به هر حال مقصود روحانی این بود که پلیس خود را در جایگاه اسلام‌شناسی قرار نداده و به تفسیر اصول اسلام نپردازد. امر به معروف و نهی از منکر نیز کار ظریفی است که باید به اسلام‌شناسان سپرده شود لذا صحیح نیست که پلیس در این وادی وارد شود.

 

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٨-٠٢-١٣٩۴, ١٨:٢٠

   

پر مبحث ترین ها