سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

پاداش میلیاردی اعراب به فرانسه بابت مخالفت با توافق هسته‌ای

خبرگزاری «رویترز» با انتشار مطلبی به بررسی بخشی از اهدافی پرداخته که دولت فرانسه از پیگیری سیاست سرسختانه در قبال ایران دنبال می‌کند.


پاداش میلیاردی اعراب به فرانسه بابت مخالفت با توافق هسته‌ایطی سال‌های اخیر و به موازات ادامه روند مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه ۱+ ۵، فرانسه همواره موضع سرسختانه‌ای در قبال ایران داشته که در مواردی حتی ریسک عدم موفقیت مذاکرات را نیز سبب شده است. خبرگزاری «رویترز» با انتشار مطلبی به بررسی بخشی از اهدافی پرداخته که دولت فرانسه از پیگیری این سیاست سرسختانه در قبال ایران دنبال می‌کند.

به گزارش «تابناک»، خبرگزاری «رویترز» در مطلبی به بررسی مواضع فرانسه در قبال موضوع هسته‌ای ایران پرداخته و می‌نویسد، رویکرد سرسختانه این کشور، به تحکیم پیوندهای این کشور با دولت‌های عرب منطقه خلیج فارس منجر شده و زمینه پیگیری آسان‌تر منافع خود را برایش فراهم کرده است.

یکی از نمودهای تقویت پیوند فرانسه با کشورهای منطقه، روز پنجشنبه و هنگامی آشکار شد که قطر موافقت کرد با بستن قراردادی هفت میلیارد دلاری، از فرانسه جت‌های جنگنده «رافال» خریداری کند. قرار است فرانسوا اولاند، رئیس جمهور فرانسه فردا برای امضای قرارداد مربوطه به دوحه سفر کند. پس از آن، وی به دعوت ملک سلمان به ریاض خواهد رفت تا در نشست سران کشورهای شورای همکاری خلیج فارس شرکت کند. این نخستین بار است که یک رهبر غربی در نشست این سازمان شرکت می‌کند.

یک دیپلمات ارشد فرانسوی می‌گوید: «این موضوع برای ما مهم است، زیرا نشانگر قدردانی کشورهای منطقه خلیج فارس از انتخاب‌های استراتژیک ما درباره ایران، سوریه و مبارزه با داعش است. ما نشان دادیم ‌شریکی قابل اتکا هستیم که از مسئولیت‌های خود در منطقه شانه خالی نمی‌کند».

فرانسه‌ یکی از اعضای گروه ۱+ ۵، سخت‌ترین مواضع در بحث کاهش تحریم‌ها و نظارت بر فعالیت‌های هسته‌ای ایران داشته است. از سوی دیگر، این کشور دو سال پیش و در پی خودداری آمریکا از اقدام نظامی علیه سوریه، به انتقاد از واشنگتن پرداخت. فرانسه عضو ائتلاف تحت رهبری آمریکا برای مبارزه با داعش نیز هست و نیرو‌هایش در شمال آفریقا با گروه‌های وابسته به القاعده مبارزه می‌کنند.

حضور اولاند در جلسه شورای همکاری خلیج فارس، ده روز پیش از سفر رهبران کشورهای منطقه به آمریکا برای برگزاری جلسه‌ای درباره موضوع هسته‌ای ایران با باراک اوباما انجام می‌گیرد. فرانسوا هایسبورگ، از مقامات سابق وزارت دفاع فرانسه و مشاور ویژه مؤسسه تحقیقات استراتژیک پاریس می‌گوید: «فرانسه سابقه اتخاذ مواضع سخت‌تر از آمریکایی‌ها در مذاکرات هسته‌ای ایران را دارد و این تنها می‌تواند موجب خرسندی سعودی‌ها شود».

وی می‌گوید: «فرانسه نشان داده که دیدگاهی منطقه‌ای دارد و این ظرفیت را دارد که هر زمان احساس ضرورت کند، وارد عمل شود». هایسبورگ می‌افزاید، این به معنای تمایل فرانسه برای به حاشیه راندن آمریکا نیست، ولی به واشنگتن یادآوری می‌کند که خودش در جهان تنها نیست.

به هر حال، به نظر می‌رسد تمرکز فرانسه بر منطقه خلیج فارس در دوره ساکوزی و سپس اولاند، برایش نتیجه بخش بوده است. تنها طی یک سال گذشته، پاریس قراردادهای‌ تسلیحاتی به ارزش ۱۵ میلیارد دلار با کشورهای منطقه به امضا رسانده است. انتظار می‌رود ‌در نشست ریاض، مذاکرات دوجانبه بیشتری میان فرانسه و هر یک از دولت‌های منطقه انجام گیرد.

اریک تراپیه، مدیر ارشد شرکت سازنده جنگنده‌های رافال می‌گوید: «دوستان آمریکایی ما رقبای فعالی برایمان هستند و دیپلماسی بسیار کارآمدی نیز دارند؛ اما فرانسه دیپلماسی بدیلی ‌ارائه می‌کند». وی با بیان اینکه فرانسه منافع استراتژیک نزدیکی با برخی از کشورهای منطقه دارد، می‌افزاید پاریس برای فروش جنگنده‌های خود با دیگر کشورهای منطقه نیز مشغول مذاکره است.

 

telegram 19dey.com
شامل تصویر کد امنیتی به صورت CAPTCHA.

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٣-٠٢-١٣٩۴, ٢٠:٣٢

   

پر مبحث ترین ها