سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

ادعای دولت رئیس جمهور فراری یمن: ایران در اریتره به حوثی ها آموزش می دهد

فرمانده ارتش در دولت رئیس جمهور فراری یمن مدعی شد ایرانی ها به حوثی ها در یکی از جزیره های اریتره آموزش نظامی داده اند.

محمد علی المقدشی رئیس جدید ستاد مشترک ارتش در دولت در تبعید یمن گفت که ایران به حوثی های یمن سلاح و آموزش می دهد.

اریتره یکی از کشورهای شاخ آفریقاست و در ساحل دریای سرخ قرار دارد.

ادعای دولت رئیس جمهور فراری یمن: ایران در اریتره به حوثی ها آموزش می دهد

هم اکنون عبدربه منصور هادی رئیس جمهور فراری یمن در کنار شماری از وزیران و مقامات ارشد دولتش در ریاض مستقر است. او به تازگی فرد جدیدی را به عنوان رئیس ستاد مشترک ارتش یمن منصوب کرده است.

این در حالی است که در صنعا دولت دیگری به عنوان دولت یمن مشغول فعالیت است. این دولت توسط حوثی ها و حزب کنگره ملی به رهبری علی عبدالله صالح رئیس جمهور سابق یمن تشکیل شده است.

فرمانده ارتش در دولت در تبعید یمن که با شبکه الجزیره مصاحبه می کرد ادعا کرد: کارشناسان نظامی از ایران، سوریه و لبنان برای کمک به حوثی ها، هم اکنون در یمن هستند.

وی بدون اشاره به کشته شدن شمار زیادی از غیرنظامیان به ویژه زنان و کودکان یمن در حملات هوایی سعودی گفت که بازسازی ارتش یمن را در راس اولویت های خود قرار می دهد به ویژه اینکه هم اکنون 80 درصد ارتش یمن خارج از خدمت است.

این موضوع ثابت می کند 80 درصد ارتش یمن به مخالفان رئیس جمهوری فراری یمن عبدربه منصور هادی شامل حوثی ها و حامیالن صالح پیوسته اند.

او در حالی اتهاماتی را متوجه ایران می کند که ارتش عربستان سعودی از حدود یک ماه پیش تاکنون مناطق مختلف یمن را بمباران می کنند. در این بمباران ها شمار زیادی ازغیرنظامیان به ویژه زنان و کودکان کشته شده اند.

ایران بارها هر گونه دخالت در امور داخلی یمن را به شدت تکذیب کرده است. علاوه بر این تاکنون هیچ سندی برای اثبات ادعاهای ضدایرانی در یمن منتشر نشده است.

همچنین یکی از رهبران مخالف دولت اریتره هم مدعی شد: از سال 2009 پایگاه های نظامی در اریتره ایجاد شده اند و در آنها به حوثی ها و دیگر گروه های هوادار ایران در کشورهای جنوب خلیج فارس آموزش داده می شود.

"شوقی احمد" از رهبران حزب "عدالت و توسعه" اریتره که در لندن سخن می گوید افزود: به دنبال امضای توافقنامه همکاری میان ایران و اریتره در سال 2009، حجم زیادی سلاح از اریتره به یمن منتقل شد. گزارش جدید سازمان ملل متحد هم می گوید که ایران از سال 2009 به حوثی های یمن سلاح می داد.

این مخالف دولت فعلی اریتره ادامه داد: این توافقنامه شامل انجام آموزش حوثی ها در اریتره و جزیره های این کشور و سپس انتقال آنها به یمن است. علاوه بر این شماری از عرب های شیعه نیز در این مراکز آموزش می بینند.telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٨-٠٢-١٣٩۴, ٠٠:٢۶

   

پر مبحث ترین ها