سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

محمد ایرانی سفیر پیشین ایران در اردن و لبنان:

مخالفان سوریه ناچار به پذیرش حضور ایران در ژنو۳ هستند

یک کار‌شناس مسائل خاورمیانه درباره تهدید معاون رئیس ائتلاف ملی مخالفان سوریه مبنی بر تحریم مذاکرات ژنو۳ در صورت حضور جمهوری اسلامی ایران در این نشست تاکید کرد: در صورتی که اراده غربی‌ها و کشورهای عربی بر این باشد که برای رسیدن به راه حلی به منظور پایان دادن به بحران سوریه نیاز است تا تمامی بازیگران تاثیرگذار در این بحران مشارکت داشته باشند، ائتلاف معارضه که همواره متاثر از غربی‌ها و اعراب بوده‌اند ناگزیر به شرکت در این اجلاس خواهند بود و این تهدید‌ها راه به جایی نمی‌برد.

یک کار‌شناس مسائل خاورمیانه درباره تهدید معاون رئیس ائتلاف ملی مخالفان سوریه مبنی بر تحریم مذاکرات ژنو۳ در صورت حضور جمهوری اسلامی ایران در این نشست تاکید کرد: در صورتی که اراده غربی‌ها و کشورهای عربی بر این باشد که برای رسیدن به راه حلی به منظور پایان دادن به بحران سوریه نیاز است تا تمامی بازیگران تاثیرگذار در این بحران مشارکت داشته باشند، ائتلاف معارضه که همواره متاثر از غربی‌ها و اعراب بوده‌اند ناگزیر به شرکت در این اجلاس خواهند بود و این تهدید‌ها راه به جایی نمی‌برد.

«هشام مروا»، معاون رئیس ائتلاف ملی مخالفان سوریه٬ در واکنش به دعوت جمهوری اسلامی ایران از سوی استفان دی می‌ستورا، نماینده ویژه سازمان ملل در امور سوریه برای شرکت در اجلاس ژنو۳ به منظور دستیابی به راه حلی برای پایان دادن به بحران سوریه اعلام کرد که این ائتلاف در این اجلاس حضور پیدا نخواهد کرد.

این در حالی است که چندی پیش «خالد خوجا»، رئیس ائتلاف مخالفان سوریه از دعوت ایران به این اجلاس استقبال کرده بود.

محمد ایرانی، سفیر پیشین ایران در اردن، در گفت‌و‌گو با فرارو درباره این تهدید رئیس ائتلاف ملی مخالفان سوریه و احتمال تحریم این نشست از سوی مخالفان گفت: ظاهرا در درون ائتلاف مخالفان سوریه نظر واحدی نسبت به مسائل مختلف از جمله همین موضوع وجود ندارد.

وی افزود: این اظهارات در حالی مطرح شده است که پیش از این «خالد خوجا»، رئیس ائتلاف مخالفان سوریه در موضعی مخالف با معاون این ائتلاف از حضور جمهوری اسلامی ایران در این اجلاس استقبال کرده بود. بنابراین این اختلاف نظر یکبار دیگر نشان داد که در دورن ائتلاف مخالفان سوریه یک نوع چند دیدگاهی وجود دارد.

این کار‌شناس مسائل خاورمیانه درباره وجود اختلاف در ائتلاف مخالفان سوریه درباره حضور ایران در اجلاس ژنو۳ گفت: به نظر من شرایط نسبت به گذشته تا حدودی تغییر کرده است و مخالفان مسلح و افرادی که در این ائتلاف حضور دارند، ظاهرا با توجه به پیش روی‌های می‌دانی که طی دو هفته گذشته به خصوص در استان ادلب و برخی مناطق جنوبی سوریه داشتند گمان می‌کنند که از شرایط بهتری نسبت به قبل برخوردارند از این رو بر پایه این تحولات و ایجاد این توهم که دست بر‌تر را در عرصه می‌دانی پیدا کرده‌اند با حضور ایران مخالفت می‌کنند.

وی افزود: مخالفان سوریه در حالی درگیر چنین توهمی شده‌اند که از یک واقعیت اساسی غافلند و آن اینکه تحولات سوریه در قالب تحولات منطقه پیش می‌رود و به این با یکدیگر گره خورده‌اند از جمله مسائل جنوب عربستان.

ایرانی ادامه داد: این شرایطی است که فضای اجلاس ژنو۳ را نسبت به ژنو۲ تغییر داده است بر همین اساس هم طرف‌های بین المللی اکنون اصرار دارند که جمهوری اسلامی در اجلاس ژنو۳ شرکت کنند چرا که آن‌ها به این اعتقاد و درک رسیده‌اند که حل مسائل منطقه بدون مشارکت جمهوری اسلامی ایران امکان پذیر نیست.

وی با بیان اینکه یکی از مهم‌ترین دستور کارهای اجلاس ژنو۳ مبارزه با افراط گرایی و تروریسم به خصوص مقبله با داعش است گفت: مقابله با داعش عزم و اراده جدی و همجانبه‌ای را طلب می‌کند و این مسئله حل شدنی نیست مگر آنکه جمهوری اسلامی ایران به عنوان یکی از موثر‌ترین بازیگران منطقه‌ای در مبارزه با داعش مشارکت داشته باشد این واقعیتی است که اکنون خود غربی‌ها هم به آن رسیده‌اند.

ایرانی افزود: بنابراین در بسیاری از پرونده‌های سیاسی منطقه به نوعی جمهوری اسلامی ایران حضور دارند بنابراین اگر از این زاویه به مسئله نگاه شود اجلاس ژنو۳ اجلاس صرفا در رابطه با سوریه نیست.

سفیر پیشین ایران در اردن ادامه داد: بنابراین اگر چه اجلاس ژنو۳ در ارتباط با مسئله سوریه و پیدا کردن راه حل سیاسی برای پایان دادن به این بحران است اما به دلیل چند لایه بودن مشکلات در سوریه و تاثیرپذیری این بحران از مسال منطقه، بدون مشارکت ایران راه به جایی نخواهد برد.

وی تصریح کرد: در نشست ژنو۲ هم با وجود دعوت شفاهی دبیرکل سازمان ملل از ایران برای حضور در این اجلاس، به دلیل برخی مخالفت‌ها و همچنین فشار برخی دولت‌های منطقه و به دنبال آن ائتلاف مخالفان سوریه با مشارکت جمهوری اسلامی ایران در این اجلاس مخالفت کرد. با این حال همانطور که از قبل هم قابل پیش بینی بود این اجلاس به دلیل آنکه در برگیرنده همه جریانات تاثیرگذار در بحران سوریه نبود نتوانست نتیجه قابل توجه‌ای را در بر داشته باشد.

ایرانی افزود: هر چند معتقدم اجلاس ژنو۳ هم نمی‌تواند جایگاه تعیین کننده‌ای در آینده سوریه داشت باشد و در واقع به دلیل مشکلات عدیده‌ای که در صحنه سیاسی و می‌دانی سوریه وجود دارد افق روشنی برای موفقت اجلاس به چشم نمی‌خورد.

وی ادامه داد: حالا اگرعدم مشارکت احتمالی جمهوری اسلامی ایران را هم به این اجلاس اضافه کنیم به دلیل آنکه ایران نقش تعیین کننده در پرونده‌های سیاسی مختلف منطقه پیدا کرده است، این عدم انتظارات از اجلاس ژنو۳ را به طور قابل توجه‌ای کاهش خواهد داد.

این کار‌شناس مسائل خاورمیانه در خاتمه درباره اینکه تهدید ائتلاف مخالفان سوریه مبنی بر تحریم اجلاس ژنو۳ تا چه اندازه می‌تواند جدی باشد گفت: در صورتی که اراده غربی‌ها و کشورهای عربی بر این باشد که برای رسیدن به راه حلی به منظور پایان دادن به بحران سوریه نیاز است تا تمامی بازیگران تاثیرگذار در این بحران مشارکت داشته باشند، ائتلاف معارضه که همواره متاثر از غربی‌ها و اعراب بوده‌اند ناگزیر به شرکت در این اجلاس خواهند بود و این تهدید‌ها راه به جایی نمی‌برد.
فرارو

 

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢۴-٠٢-١٣٩۴, ١٠:۴١

   

پر مبحث ترین ها