سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

رای مثبت اکثریت مجلس نمایندگان

طرح بازنگری توافق هسته‌ای با ایران روی میز اوباما

اکثریت مطلق نمایندگان مجلس آمریکا با رای مثبت به طرحی که پیش از این در سنا امریکا نیز به تصویب رسیده بود نظارت کنگره آمریکا بر هرگونه توافق اتمی با ایران را الزامی کردند؛ این طرح در مرحله بعد و برای قانونی شدن، باید به امضای اوباما برسد.

 اکثریت مطلق نمایندگان مجلس آمریکا با رای مثبت به طرحی که پیش از این در سنا امریکا نیز به تصویب رسیده بود نظارت کنگره آمریکا بر هرگونه توافق اتمی با ایران را الزامی کردند؛ این طرح در مرحله بعد و برای قانونی شدن، باید به امضای اوباما برسد.

به گزارش فرارو، مجلس نمایندگان آمریکا پنج‌شنبه با ۴۰۰ رأی موافق در برابر ۲۵ رأی مخالف طرح بازنگری توافق هسته‌ای با ایران را تصویب و آن را به کاخ سفید ارسال کرد. این طرح هفته گذشته در حالی در سنای امریکا نیز به تصویب رسید که برخی دیدگاه های سختگیرانه آن پس از مصالحه اوباما و کمیته روابط خارجی سنا در خصوص بازنگری توافق هسته ای با ایران، حذف شده و اوباما نیز تهدید خود برای وتوی آن را پس گرفته بود.

این طرح باراک اوباما را به مدت سی روز از تعلیق تحریم های کنگره منع می کند و در پایان مهلت سی روزه اگر کنگره رای منفی به توافق جامع احتمالی بدهد، رئیس‌جمهور «۱۲ روز تقویمی» برای بررسی حق وتوی خود زمان خواهد داشت. وزیر خارجه ایران، پس از تصویب این طرح در سنای ‌امریکا گفته بود که مصوبه تاخیری دو ماهه در اجرای توافق ایجاد می‌کند و تاثیر دیگری ندارد.

"جان بینر" رئیس کنگره آمریکا پس از تصویب این طرح تاکید کرد که این قانون تنها راه ممکن برای کنگره است تا بتواند از یک توافق بد با ایران جلوگیری کند. آمریکایی ها و متحدان ما نگران این هستند که کاخ سفید برای دستیابی به توافق با ایران، دست به هر اقدامی بزند.

"اد رویس" رئیس کمیته امور خارجه مجلس نمایندگان آمریکا نیز در این باره گفت: لایحه مذکور این موضوع را به وضوح بیان می کند که قانونگذاران به دولت اوباما اجازه نخواهند داد کنگره را از فرآیند توافق هسته ای خارج کند.

وی در این باره اظهار داشت: «کنگره (بدین ترتیب) در موقعیت بسیار بهتری خواهد بود تا در خصوص هر گونه توافق نهایی قضاوت و این موضوع را تضمین کند که دولت اوباما، یک موافقتنامه بد را امضا نکرده است.»

در همین حال باراک اوباما دیروز در آخرین اظهار نظر پیرامون مذاکرات هسته ای مدعی شد توافقی که ایران را از رسیدن به سلاح هسته ای بازدارد امضا خواهد کرد.

وی که در پایان نشست کمپ دیوید با حضور سران و مقامات کشورهای حاشیه جنوبی خلیج فارس سخن می گفت پیرامون پرونده هسته ای و توافق احتمالی گفت: ما توافقی را امضاء می کنیم که راه های رسیدن به سلاح اتمی را برای ایران ببندد.

ایران و قدرت های جهانی 2 آوریل به چارچوب توافق اولیه ای دست یافتند که بر اساس آن برنامه هسته ای ایران محدود خواهد شد و در ازای آن تحریم های بین المللی علیه تهران لغو می شود. دو طرف اکنون تا 30 ژوئن فرصت دارند تا بر سر جزییات مربوط به توافق جامع هسته ای به توافق نهایی دست یابند.

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢۵-٠٢-١٣٩۴, ١٩:١٢

   

پر مبحث ترین ها