سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

ریس جمهور: باید شاخصی باشد که نشان دهد در جامعه اسلامی فساد در چه حد وجود دارد

رییس جمهور تصریح کرد: باید شاخصی وجود داشته باشد که نشان دهد در جامعه اسلامی و در میان مسلمانان ادای امانت در چه حدی وجود دارد. باید شاخصی باشد که نشان دهد خدای نکرده در جامعه اسلامی فساد در چه حد وجود دارد و مبارزه با فساد و مفاسد تا چه اندازه مورد توجه قرار دارد.

رییس جمهور تصریح کرد: باید شاخصی وجود داشته باشد که نشان دهد در جامعه اسلامی و در میان مسلمانان ادای امانت در چه حدی وجود دارد. باید شاخصی باشد که نشان دهد خدای نکرده در جامعه اسلامی فساد در چه حد وجود دارد و مبارزه با فساد و مفاسد تا چه اندازه مورد توجه قرار دارد.

حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی در مراسم افتتاحیه سی‌ودومین دوره مسابقات بین‌المللی قرآن کریم که در آستانه عید بزرگ مبعث پیامبر عظیم الشان اسلام (ص) و در سالن اجلاس سران برگزار شد، با بیان این مطلب، افزود: نکند در روزگاری قرار بگیریم که از اسلام فقط نامش و از قرآن فقط نشانش در میان ما باقی مانده باشد.

گزیده اظهارات روحانی را در ادامه می‌خوانیم:
گرچه خواندن و حفظ قران، عبادت و ارزش والایی دارد اما آنچه مهم است پیروی از قران است و باید اجرای دستورات آیات قران مجید را در زندگی و جامعه مشاهده کنیم.
وحدت و اتحاد، الفت میان مسلمانان، دعوت مردم به خیر و امر به معروف و نهی از منکر، از جمله خواسته های قران از جوامع اسلامی است.
مبادا روزی فرا برسد که غیرمسلمانان در عمل به قران از ما پیشی بگیرند. اکنون ملتهایی که سالها با هم می جنگیدند در کنار هم قرار گرفته اند و اتحادیه تشکیل داده اند و ما نباید شاهد گسترش تفرقه میان مسلمانان و کشورهای اسلامی باشیم.
اسلام یعنی صداقت، برادری، مدارا، دست هم را گرفتن و طرد افراط و خشونت، آیا اگر ما برای تفوق منطقه ای خود بر سر همسایه بمب و موشک ریختیم، می توانیم ادعای قرانی بودن و اسلامی بودن داشته باشیم. اگر به جای کمک به فقرا به تروریست ها پول دادیم آیا اسلامی و قرانی عمل کرده ایم. امروز دنیای اسلام نیاز به عمل به قران و اجرای راه و سیره پیامبر عظیم الشان اسلام (ص) را دارد.
متاسفانه دیگر آثار وحی در طول تاریخ مورد دستبرد تحریف‌گران قرار گرفته‌اند اما قرآن کریم کتابی است که از ناحیه خدا و با جهاد مسلمانان به همان گونه که در قلب مبارک پیامبر عظیم‌الشان اسلام نازل شد امروز در اختیار ما قرار دارد و حتی نحوه جمع قرآن و ترکیب قرار گرفتن سور قرآن نیز طبق نقل‌های متعدد تاریخی به دستور شخص پیامبر اسلام بوده است.
یکی از نعمات بزرگ پروردگار به مسلمانان این است که هیچ اختلافی امروز در مورد متن قرآن در دنیای اسلامی وجود ندارد یکی از مسائلی که باعث اتحاد و وحدت مسلمانان شده است این است که خوشبختانه همه مسلمانان قرآن را به زبان وحی و زبان عربی قرائت می‌کنند.
قرآن کتابی است که به عنوان کتابی مبارک سراسرش خیر و برکت برای جامعه انسانی بویژه جهان اسلام است.
گرچه نگاه کردن به قرآن و خواندن آن عبادت است و دارای ثواب بسیاری است و حفظ آن ارزش والایی محسوب می‌شود اما آنچه مهم است این که ما باید از قرآن پیروی کنیم و آیات قرآن را در زندگی‌مان و جامعه‌مان مشاهده کنیم. در آن هنگام است که ما مورد رحمت خداوند قرار می‌گیریم.
قرآن کریم کتاب فخر و افتخار برای همه مسلمانان است.
ما امروز افتخار می‌کنیم که به تلاوت و حفظ قرآن می‌پردازیم و قرآن خوانی و قرآن‌دانی یک فخر برای ما مسلمانان محسوب می‌شود. باید تلاش کنیم در همه جوامع اسلامی یکی از شاخص‌های خود را خواندن صحیح آیات آسمانی و دیگر شاخص‌ها را فهم و درک آیات و حفظ قرآن بدانیم.
در جامعه اسلامی به شاخص عمل به قرآن نیازمند هستیم. آنچه قرآن از ما می‌خواهد در نهایت تقوا، وحدت و اتحاد در میان مسلمانان و الفت با یکدیگر و دعوت مردم به خیر و نهی از منکر است.
قرآن از ما صلاة، صوم و حج می‌خواهد و از ما می‌خواهد که جامعه‌ با شور و مشورت اداره شود و اثری از استبداد در آن نباشد و جامعه سرشار از عدل و قسط و اعتدال باشد.
محققان و صاحب‌نظران و برنامه‌ریزان ما باید برای جامعه اسلامی شاخصی برای اجرای قرآن تهیه کنند چرا که همان طور که قرائت قرآن یک فخر است، بالاتر از آن یعنی اجرای قرآن در زندگی مسلمانان نیز یک فخر محسوب می‌شود. باید معیاری وجود داشته باشد که نشان دهد در یک جامعه اسلامی صداقت و راستگویی در چه حد وجود دارد.
باید شاخصی وجود داشته باشد که نشان دهد در جامعه اسلامی و در میان مسلمانان ادای امانت در چه حدی وجود دارد. باید شاخصی باشد که نشان دهد خدای نکرده در جامعه اسلامی فساد در چه حد وجود دارد و مبارزه با فساد و مفاسد تا چه اندازه مورد توجه قرار دارد. این شاخص باید به ما نشان دهد که آیا در جامعه رشوه و ربا وجود دارد و آیا در این جامعه فقر وجود دارد یا نه.
نکند ما به دوران و زمانی بازگردیم که در جامعه ما ظاهر و قرائت و تجلیل از قرآن حاکم باشد اما عمل به قرآن وجود نداشته باشد.
نکند در شرایطی قرار بگیریم که دیگران و غیر مسلمانان در عمل به مفهوم قرآن از ما پیشی بگیرند. نکند روزی فرا رسد که ما از علم که قرآن ما را بدان دعوت کرده فاصله بگیریم و دیگران و حتی غیر مسلمانان به آن عمل کرده و عالم و اندیشمند شده باشند.
نکند در شرایطی قرار بگیریم که برادری و اخوت و دوستی و صفا و صمیمیت در جوامع دیگر حاکم شود و ملت‌های دیگر که سال‌ها با هم در جنگ و ستیز بودند در کنار هم قرار بگیرند و اتحادیه تشکیل دهند و قانون اساسی واحدی به وجود آورند و میان ما مسلمانان تفرقه و اختلاف بیشتر و بیشتر شود.
آنچه که امروز برای ما اهمیت دارد عمل به قرآن و اجرای آن در زندگی فردی و خانوادگی ماست نکند اجناس تقلبی در دنیای اسلام رواج داشته باشد و در جوامع دیگر که غیر مسلمانند تقلب و فساد راه نداشته باشد.
همه آمار و ارقام در دنیای امروز ما را در یک مسابقه با دیگر امت‌ها و ملت‌ها قرار داده است.
باید معیار و شاخص‌مان عمل به قرآن در زندگی، خانه و خانواده و روزنامه و مجله‌مان باشد. باید عمل به قرآن در سایت، کتاب، نوشتار کاغذی و دیجیتالی ما باشد. نکند دیگران خبر راست را بگویند و ما خبر دروغ را. اسلام یعنی افراط و خشونت از جامعه رخت بربستن.
آیا اگر ما برای تفوق منطقه‌ای خود بر سر همسایه‌مان بمب و موشک ریختیم می‌توانیم ادعای قرآنی و اسلامی بودن داشته باشیم، اگر به جای کمک به فقرا و مستمندان در جهان اسلام به خشونت ‌گرایان و تروریست‌ها پول دادیم و آن‌ها را تقویت کردیم، آیا به اسلام و قانون عمل کردیم.
نکند در روزی قرار بگیریم که از اسلام فقط نامش و از قرآن فقط نشان و کتابش در میان ما باقی مانده باشد. اگر چنان شود، آن روز خدای نکرده روزی می‌شود که ساختمان‌های بسیار زیبا و قشنگ به عنوان مساجد در میان ما است و از هدایت خبری نیست.
نکند روزی فرا رسد که آن‌ها که در مسجد و کنار خانه خدا با هم اجتماع می‌کنند، در کنارشان بدترین انسان‌های روی زمین باشند. آن روزی که در جمع ما مسلمانان خدای نکرده فتنه برخیزد و همه خطاها در میان ما مسلمانان باشد.
نکند روزی فرا رسد که در شامات، عراق، افغانستان، یمن و همه جا ببینیم که گروهی به عنوان خشونت‌طلبان و تروریست‌ها در میان مسلمانان راه ا فتاده‌اند و ما مسلمانان ساکت و نظاره‌گر در برابر آن‌ها هستیم.
اگر می‌خواهیم قرآن برای ما مبارک باشد باید از آن تبعیت کنیم و اجرای آیات و عمل به آن در جامعه خود شاخص قرار دهیم.
باید به خواندن، حفظ و اجرای قرآن‌مان افتخار کنیم آن زمان می‌توانیم که تولد و بعثت پیامبر برای ما برکت است و راهی برای نجات جوامع اسلامی است.

رییس جمهور را در این مراسم محمد نهاوندیان رییس دفتر رییس جمهوری، حجت الاسلام و المسلمین شهیدی و معاون رییس جمهوری و رییس بنیاد شهید و امورایثارگران و علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی همراهی می کردند. 

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢۶-٠٢-١٣٩۴, ١١:١۵

   

پر مبحث ترین ها