سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

معاون امور بین الملل وزیر نفت:

" 20 صفحه از توافقات با ۱+۵ نوشته شد"

بروز شده : ۴-٠٣-١٣٩۴, ٢١:۵٣    نسخه چاپی    
معاون امور بین الملل وزیر نفت با بیان این‌که منتظر لغو همه تحریم‌های مالی و بانکی در آذرماه ۹۴ باشید، گقت:‌ دولت ۲۰۰ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری در پروژه های نفت و پتروشیمی تا ۶ سال آینده تعریف کرده و شرکت‌های نفتی آماده باشند.


معاون امور بین الملل وزیر نفت با بیان این‌که منتظر لغو همه تحریم‌های مالی و بانکی در آذرماه ۹۴ باشید، گقت:‌ دولت ۲۰۰ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری در پروژه های نفت و پتروشیمی تا ۶ سال آینده تعریف کرده و شرکت‌های نفتی آماده باشند.

به گزارش تسنیم، امیرحسین زمانی نیا در بیست و سومین همایش ارگان‌های دریایی اظهار کرد: بعد از تحریم سرمایه‌گذاری نفت و گاز و بانک مرکزی مهم‌ترین ضربه ای که آمریکا می‌خواست به اقتصاد و قدرت ایران بزند، تحریم کشتیرانی و حمل‌ونقل دریایی بود.

وی با بیان این‌که هدف تحریم تضعیف اقتدار ایران بوده است، بیان کرد:‌ آمریکا پرونده ایران را به شورای امنیت برد، برای رفتن پرونده ایران به شورای امنیت لازم بود دوستانی مانند چین و روسیه این را بپذیرند که پرونده ایران به شورای امنیت برود. اما برای بیرون آمدن پرونده دیگر چین و روسیه مهم نیستند.

وی یادآور شد: ایران و آمریکا مشکلات زیادی در طول 36 سال اخیر با هم داشته اند و این مشکلات به راحتی قابل حل و فصل نیست.

معاون امور بین الملل و بازرگانی وزیر نفت با بیان این‌که مسئله هسته‌ای بهانه‌ای بود تا پرونده ایران به شورای امنیت برود، اظهار کرد: خوشبختانه سیاست تعامل دولت تدبیر و امید موثر واقع شده است و وجه امنیتی ایران به تدریج در حال رنگ باختن است.

زمانی‌نیا با بیان این‌که مذاکرات ژنو وضع بازی را تغییر داده است، افزود: از سال 2006 به بعد خبر زیادی ار تعامل با کشورها نبود، اما در چهار ماه اخیر بنده با مسئولان عالی رتبه کشورهای آلمان، ایتالیا، اتریش،‌ یونان، چین، کره جنوبی، اندونزی، ونزوئلا و... برای حضور در صنعت نفت و پتروشیمی بعد از تحریم‌ها جلساتی داشته‌ایم.

وی با تاکید بر این‌که با رفع تحریم‌ها ایران به مرکز ثقل پروژه های نفتی و گازی دنیا تبدیل می‌شود، تصریح کرد:‌شرکت‌های نفتی آماده باشند، دولت 200 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری در بخش نفت و پتروشیمی تا شش سال آینده برنامه تدوین کرده است و این بخش برای شرکت‌های بزرگ، متوسط و دولتی بسیار جذاب است.

وی در ادامه با بیان این‌که نظر آمریکا در مسائلی مانند غنی‌سازی و تحقیق و توسعه در نسل جدید سانتریفیوژها تغییر کرده است، یادآور شد: در لوزان توافق شد تا ایران تحقیق و توسعه نسل جدید سانتریفیوژها که 24 برابر سانتریفیوژهای نسل قدیمی راندمان دارد را انجام دهد.

وی با بیان این‌که 20 صفحه از توافقات نوشته شده است، تصریح کرد:‌ البته هنوز 30 درصد از این توافقات نوشته شده جای اختلاف دارد. علاوه بر این متن، چهار ضمیمه دیگر نیز نوشته شده است و همه اعضای 1+5 امیدوارند با توجه به تجمیع مسائل تا 10 تیرماه سال جاری بتوانند به توافق برسند.

معاون امور بین‌الملل و بازرگانی وزیر نفت تاکید کرد:‌ منتظر لغو همه تحریم‌های اقتصادی، مالی و بانکی تا آذرماه امسال باشید.

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ۴-٠٣-١٣٩۴, ٢١:۵٣

   

پر مبحث ترین ها