سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

عضو کمیسیون اقتصادی:

تبدیل ریال به تومان نمی تواند آثار اقتصادی کلان داشته باشد

غلامرضا تاجگردون ريس كميسيون برنامه و بودجه گفت: اين اقدام دولت بسيار خوب و مناسب بود و مجلس نيز با اين اقدام دولت موافق است.جهانبخش محبي نيا عضو كميسيون برنامه، بودجه و محاسبات در مورد تبديل ريال به تومان به خبرنگار عصر ايران گفت: تبديل ريال به تومان نمي تواند آثار اقتصادي كلان داشته باشد و نبايد انتظار داشته باشيم كه در شرايط تحريم، تورم و ركود تأثير گذار باشد ولي در شماره و جمع بندي ها مقداري كار را تسهيل مي كند.


وي با بيان اينكه اين اقدام دولت اقدام خوبي است بيان كرد: قدم ديگر اين است كه دولت صفرهاي زيادي را از واحد پول حذف كند كه تومان در موقعيتي بتواند با واحدهاي پول منطقه نسبت معقولي پيدا كند. الان نسبت واحد پولي ما با دلار و ارزهاي خارجي و حتي واحد پول هاي كشورهاي اطراف نابرابر  است و به نفع انهاست. 


این نماینده مجلس ادامه داد: اين نابرابري باعث شده دارايي هاي ملت إيران در طَي دوره هاي مختلف مفت بِه بيرون از مرزها انتقال دهيم كه اين حراج دارايي ملي است و لذا اين إصلاحات مي تواند در كنار هم منجر به وضعيتي شود كه بتوانيم حداقل مسئله پول ملي مان را تا حدودي صاحب موقعيت و توان و برجستگي كنيم.


اين عضو كميسيون برنامه ،بودجه و محاسبات خاطرنشان كرد: مجلس از اين اقدام دولت حمايت مي كند و اگر در بحث حذف صفرها نيز دولت لايحه ارايه دهد ما با آن موافقيم، دولت نبايد نگران نباشد چرا كه مجلس از اين اقدامات اصلاحي دولت حمايت مي كند.


وي ادامه داد: اگر دولت لايحه تبديل ريال به تومان را قبل از لايحه بودجه ٩٦ ارائه مي داد بهتر بود و احتمالا امكان بررسي آن در سال ٩٥ نباشد و بررسي آن در سال ٩٦ انجام شود. 


همچنين غلامرضا تاجگردون ،ريس كميسيون برنامه ،بودجه و محاسبات نيز در اين زمينه گفت:اين اقدام دولت بسيار خوب و مناسب بود و مجلس نيز با اين اقدام دولت موافق است.


وي إظهار داشت: تبديل ريال به تومان تأثيري در شرايط اقتصادي كشور ندارد، طبق قانون محاسبات ما بايد بگويم ريال اما در كلام حتي مسولان از واژه تومان استفاده مي كنند كه ما در محاوره و كلام هم قانون را رعايت نمي كنيم و اين اشكال داشت كه با اين اقدام دولت إشكالات قانوني نيز مرتفع مي شود.

منبع: عصر ایران

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢۵-٠٩-١٣٩۵, ١٣:٣۶

   

پر مبحث ترین ها