سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس در گفت وگو با ۱۹دی:

قانون بانکداری اسلامی تا پایان سال نهایی می شود

قانون بانکداری اسلامی تا پایان سال نهایی و به منظور رعایت قوانین شرعی و فقهی طرح بانکداری بدون ربا پیش از تصویب در اختیار مراجع عظام تقلید قرار می گیرد.

 

۱۹دی: رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: قانون بانکداری اسلامی تا پایان سال نهایی و به منظور رعایت قوانین شرعی و فقهی طرح بانکداری بدون ربا پیش از تصویب در اختیار مراجع عظام تقلید قرار می گیرد.

محمدرضا پورابراهیمی و تعدادی از اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس که به منظور گرفتن نظر مراجع عظام تقلید برای تدوین قانون بانکداری اسلامی به قم آمده بودند در حاشیه این دیدارها در گفت وگو با خبرنگار ۱۹دی اظهارداشت: پس از پیروزی انقلاب اسلامی به منظور اصلاح نظام بانکی در سال ۶۲ قانون عملیات بانکی بدون ربا تصویب شد و با این که مقرر شده بود که این قانون آزمایشی اجرا و سپس بازنگری شود اما از آن زمان تاکنون به روز رسانی نشد و هم اکنون این موضوع به مشکل اساسی نظام اقتصادی کشور تبدیل شده ومشکلات متعدد بر جامعه اسلامی وارد کرده است.

نائب رییس اول کمیسیون تدوین آئین نامه داخلی مجلس با بیان این که هیچ کدام از دولت ها در ایران این اقدام را انجام ندادند، افزود: به منظور اصلاح قوانین و در نظر گرفته شدن بودجه لازم برای هر طرحی بهتر است تا دولت ها لایحه به مجلس ارائه کنند اما هیچ دولتی به این امر اهتمام نداشت.

 وی ادامه داد: در نهایت به دلیل نگرانی، دغدغه ها و شبهاتی که مراجع در سال های اخیر درباره عملیات بانکی مطرح کردند و مشکلاتی که برای توده های مردم و فعالان اقتصادی وجود دارد در مجلس نهم کارگروهی تشکیل و پیش نویس قانون بانکداری اسلامی تهیه شد و در حال تکمیل آن به عنوان یکی از طرح های مهم در مجلس دهم هستیم.

منتخب مردم کرمان در مجلس شورای اسلامی ابرازداشت: ابتدای مهرماه سال جاری کلیات این قانون در کمیسیون اقتصادی تصویب شد و دو ماه به دولت فرصت داده شد تا بررسی های لازم انجام و لایحه ای را که می خواهد ارائه دهد سپس وارد جزئیات شدیم.

وی با تصریح بر این که لزوم بازنگری قوانین بانکی و استفاده از فناوری های جهانی و تجربه به روز شده مسلمانان امری اجتناب ناپذیر است، گفت: بخش هایی از این قانون مرتبط با مباحث فقهی و تدوین احکام بر اساس مبانی شرعی است که برای اصلاح و اسلامی کردن مسائل بانکی و انطباق آن با موازین اسلامی طرح بانکداری بدون ربا پیش از تصویب در اختیار مراجع عظام تقلید قرار می گیرد تا با توجه به این امر که از سال ۶۲ این قانون بازنگری نشده با نظر اجماع مراجع آن را نهایی می سازیم تا قانون متقن، محکم و جامعی نوشته شود.

وی عنوان کرد: امیدواریم تا پایان سال نهایی شود طرح اصلاح نظام بانکداری کشور پس از ۳۳ سال که به روز رسانی نشده و اشکالات متعدد دارد نهایی شود و ابتدای سال آینده به عنوان قانون متقن و به روز در صحن علنی تصویب خواهد شد و بر نظارت در آن در نظر گرفته ی شود زیرا .

پورابراهیمی خاطرنشان کرد: خلع جدی در خصوص نظارت بر بانک ها در کشور وجود دارد که به این منظور نظارت قوی در این قانون در نظر گرفته شده است.

وی در پاسخ به این سوال که آیا مجلس دیر به فکر نیفتاد؟ بیان کرد: قرار بر این بود که دولت ها ارائه کنند اما دولت های مختلف در ارائه آن مجلس کوتاهی کردند حتی قرار بود در دولت پیش در هفت محور تحول اقتصادی در دولت پیش ارائه شود دولت ها و مجالس پیش ورود نکردند مجلس نهم ورود پیدا کرد و زمینه ای شد که مجلس دهم آن را عملیاتی کند.

 

 

 

 

 

 

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٨-٠٩-١٣٩۵, ١٠:۵٠

   

پر مبحث ترین ها