سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

با صرفه جویی در مصرف انرژی محقق می‌شود

سالانه 20 میلیارد دلار درآمد برای کشور

بروز شده : ۵-١٠-١٣٩۵, ١۵:١٠    نسخه چاپی    
رئیس سازمان بهینه سازی انرژی و محیط زیست معاون علمی ریاست جمهوری اظهار کرد: افزایش میزان مصرف انرژی در کشور معادل 460 میلیون بشکه نفت و 26 درصد انرژی اولیه کشوراست، مشکلاتی اساسی برای کشور به همراه می‌آورد در صورتی که با صرفه جویی در مصرف انرژی، می‌توان آن را صادر کرده و یا کالاهای با ارزشی را تولید کرد.

رئیس ستاد بهینه سازی انرژی و محیط زیست معاونت علمی ریاست جمهوری گفت: صرفه جویی در مصرف انرژی ، سالانه 20 میلیارد دلار درآمد برای کشور به همراه دارد.

 

یدالله سبوحی در همایش بهره‌وری مصرف انرژی افزود: ستاد بهینه سازی انرژی و محیط زیست فعالیت خود را از سال 92 در راستای اجرای برنامه‌های توسعه کشور و چشم انداز1404 و به منظور اصلاح الگوی مصرف آغاز کرد.

 

وی اظهار کرد: در قانون اصلاح الگوی مصرف 70 ماده قانونی در قالب بهینه سازی مصرف انرژی در راستای سیاست‌های ابلاغی نظام در خصوص مسائل محیط زیست، اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی و قانون توسعه ششم کشورآورده شده که توجه به این موارد می‌تواند به کاهش مصرف انرژی منجر شود.

 

این مسئول خاطرنشان کرد: بر اساس قانون اصلاح الگوی مصرف، مقدار مصرف انرژی باید نسبت به یک واحد تولید ناخالص ملی در سال 92 نسبت به سال 90، پنجاه درصد کاهش یابد ولی با وجود رکودی که ناشی از تحریم‌ها بر واحدهای اقتصادی تحمیل شد که به طبع کاهش مصرف انرژی را به همراه داشته، شاهدیم که میزان مصرف انرژی 05/1 شده که نشان می‌دهد مصرف انرژی در کشور نه تنها کاهش نیافته بلکه با افزایش نیز روبرو بوده است.

 

سبوحی اظهار کرد: افزایش میزان مصرف انرژی در کشور معادل 460 میلیون بشکه نفت و 26 درصد انرژی اولیه کشوراست، مشکلاتی اساسی برای کشور به همراه می‌آورد در صورتی که با صرفه جویی در مصرف انرژی، می‌توان آن را صادر کرده و یا کالاهای با ارزشی را تولید کرد.

 

وی ارزش صرفه جویی مصرف انرژی در کشور را سالانه 20 میلیارد دلار اعلام کرد.

 

رئیس ستاد بهینه سازی انرژی و محیط زیست معاونت علمی ریاست جمهوری گفت: برای آن که بتوانیم به این سطح از صرفه جویی در مصرف انرژی دست پیدا کنیم به 70 میلیارد دلار سرمایه گذاری نیاز داریم و بی‌شک این سرمایه گذاری در مدت زمان کوتاهی با ایجاد منابع جدید ، اشتغال زایی و کسب درآمد برای کشور ، جبران خواهد شد.

 

وی گفت : ایران در 60 سال گذشته توسعه سطحی را برای تأمین نیازهای جامعه با تولید سیمان ، تولید فولاد و ساخت راه و جاده شاهد بوده ولی امروز جامعه و اقتصاد کشور به توسعه عمقی نیاز دارد.

 

سبوحی افزود : یکی از دلایل فروپاشی بلوک شرق این بود که کشورهای این حوزه از جمله اتحاد جماهیر شوروی ، پیشرفت را در تولید برق ، فولاد و نفت می دانستند و در مقابل کشورهای غربی به خاطر بحران های دهه 70 ، توسعه خود را در بهره وری مصرف انرژی و توسعه عمقی که به کاهش هزینه های مسائل اجتماعی و بهداشتی منجر می شد جستجو کردند.

 

وی اظهار کرد: به منظور بهره وری مصرف انرژی در معاونت علمی ریاست جمهوری 14 ستاد و یک کمیته توسعه پایدار تشکیل شده که با برگزاری جلسات متعدد در این معاونت قرار بر این شد که ستاد اجرایی گیاهان دارویی ، ستاد آب و خشکسالی ، ستاد محیط زیست و مسائل آب و ستاد انرژی های تجدید پذیر در شهرستان ورامین مستقر و فعالیت خود را به صورت پایلوت در این شهرستان آغاز کنند.

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ۵-١٠-١٣٩۵, ١۵:١٠

   

پر مبحث ترین ها