سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

از استخدام تا رفاه نفتی

کشور نیاز به چرخش اقتصادی دارد

زنگنه گفت: اینکه همه به دنبال استخدام در دولت و آب باریکه‌ای هستند به این دلیل است که هنوز شاهد چرخش جریان اقتصادی در کشور آن چنان که باید باشد، نیستیم.

وزیر نفت گفت: اینکه همه به دنبال استخدام در دولت و آب باریکه‌ای هستند به این دلیل است که هنوز شاهد چرخش جریان اقتصادی در کشور آن چنان که باید باشد، نیستیم.

 

به گزارش 19دی، بیژن نامدار زنگنه در برنامه «فرمول یک» از شبکه یک سیما گفت: اگر 50 میلیارد دلار در صنعت نفت کشور سرمایه‌گذاری شود، با کمبود نیرو رو‌برو می‎شویم.

 

95 درصد شهرها و 60 درصد روستاها گاز دارند

 

وی ادامه داد: 95 درصد بخش شهری کشور از نعمت گاز برخودارند، اگر سیستان و بلوچستان به حساب نیاید این رقم به بالای 98 درصد می‎رسد. 70 درصد جمعیت ما شهری هستند و بیش از 60 درصد روستاهای ما اکنون از گاز استفاده می‌کنند.

 

وزیر نفت تصریح کرد: تعدادی روستاهای پراکنده بسیار دور وجود دارد که نمی‌توانیم به آنها گازرسانی کنیم و معیاری گذاشتیم که اگر هزینه یک علمک از 6 میلیون تومان بالاتر رود از گازرسانی با خط لوله خارج می‌کنیم و به روش‎های دیگر گاز را به آنها می‎رسانیم که در کشور حدود سه تا چهار درصد است.

 

بنزین آلوده نداریم، خودروها باید معاینه فنی شود

 

وی گفت : بنزین آلوده نداریم اما هنوز نمی‌توانیم در همه شهرهای کشور بنزین یورو 4 توزیع کنیم، اما به همه کلانشهرها بنزین یورو 4 می‎دهیم.

 

زنگنه تصریح کرد : آلودگی هم تنها به بنزین مربوط نمی‎شود بلکه نداشتن معاینه فنی خودروها، مصرف بد سوخت در خودروها که باید از طریق معاینه فنی حل شود و نباید در این باره اغماض کرد، از جمله این دلایل به شمار می‎آیند.

 

وزیر نفت اظهار داشت : 30 درصد تولید بنزین یورو 4 داریم و در کلانشهرها توزیع می‎شود. بقیه شهرها هم با وارد مدار شدن پالایشگاه ستاره خلیج فارس اصلاح می‌شود اما چیزی به نام بنزین آلوده به هیچ وجه نداریم.

 

شرکت‎های خارجی باید تنها از طریق مناقصه برنده شوند

 

زنگنه تاکید کرد: ورود شرکت‎های خارجی برای توسعه میدان‎های نفتی به ایران سبب ایجاد کار برای ایرانی‎ها می‎شود. شرکت‎های خارجی باید در مناقصه شرکت کنند و اگر قیمت‎های آنها خوب باشد در مناقصه برنده می‌شوند و دلیلی ندارد که در شرایط رقابتی به آنها کار سپرده نشود اما به‎طور حتم باید از طریق مناقصه برنده شوند.

 

استخدام 150دانشجوی نخبه نفتی

 

زنگنه همچنین درباره استخدام دانشجویان دانشگاه صنعت نفت گفت: امسال مجوز استخدام 150 نفر را دریافت کردیم و فرآیند استخدامی برای نخبه‎های دانشگاه نفت اکنون به جریان افتاده است. البته نه فقط نخبه‎های دانشگاه نفت بلکه نخبه‎های دیگر دانشگاه‎ها را در صورت نیاز بدون آزمون کتبی با مصاحبه استخدام می‌کنیم.

 

وی گفت: اینکه همه به دنبال استخدام در دولت و آب باریکه‌ای هستند به این دلیل است که هنوز شاهد چرخش جریان اقتصادی در کشور آن چنان که باید باشد، نیستیم.

 

زنگنه گفت: اگر 50 میلیارد دلار در صنعت نفت کشور سرمایه‌گذاری شود که رقم دور از ذهنی هم نیست و با پنج تا 6 قرارداد می‌توان چنین کاری کرد، ما برای این شرکت‎هایی که می‌خواهند در بخش نفت فعال شوند، با کمبود نیرو رو‌برو می‎شویم.

 

زدودن فقر از حاشیه تاسیسات نفتی

 

وزیر نفت در باره تلاش‎ها برای زدودن فقر از چهره عسلویه، گفت: ما برای رسیدگی به شهرستان عسلویه و مردم آن منطقه بسیار تلاش کرده‎ایم.

 

وی گفت: فعالیت‎هایی از قبیل محوطه سازی، ساخت پارک، مدرسه و حتی برگزار کلاس‎های کنکور برای بچه‎ها توسعه می یابد و دو سالی است که برای دانش آموزان آن منطقه کلاس کنکور برگزار می‎کنیم و این سبب بالا رفتن درصد قبولی آنان در کنکور شده است.

 

زنگنه با اذعان به اینکه جلوه‎های خشن فقر نباید در کنار تاسیسات نفتی باشد، گفت: در این باره با آقای رئیس جمهوری هم صحبت کردم و ایشان هم دستور دادند، از این رو مجوز گرفتیم که سه درصد هزینه‎های سرمایه گذاری را صرف بهبود اوضاع اجتماعی، فرهنگی و زیربناهای محیط اطراف تاسیسات نفتی کنیم.

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٢-١٠-١٣٩۵, ١۵:٣٠

   

پر مبحث ترین ها