سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

افزایش ۵ درصدی تسهیلات پرداختی بانکها

بروز شده : ٢-١٠-١٣٩۴, ١٧:٠٣    نسخه چاپی    
تسهیلات پرداختی بانک‌ها در ۷ ماهه سال ۱۳۹۴ به بخشهای اقتصادی ۱۸۶۱.۱‌هزار میلیارد ریال است که در مقایسه با ۷ ماهه پارسال ۸۸.۶ هزار میلیارد ریال (معادل ۵ درصد) افزایش داشته است.

سهم تسهیلات پرداختی بانک‌ها به بخش صنعت و معدن در 7 ماهه امسال 544.6 هزار میلیارد ریال (معادل 29.3 درصد) بوده که درمقایسه با 7 ماهه پارسال 7.2 هزار میلیارد ریال (معادل 1.3 درصد) کاهش یافته است.
همچنین سهم تسهیلات پرداختی در قالب سرمایه در گردش درهمه بخش‌های اقتصادی در 7 ماهه امسال 1160.9 هزار میلیارد ریال معادل 62.4 درصد کل تسهیلات پرداختی است که در مقایسه با 7 ماهه پارسال 101 هزار میلیارد ریال معادل 9.5 درصد افزایش داشته است.
سهم تسهیلات پرداختی بابت تأمین سرمایه در گردش بخش صنعت و معدن در 7 ماهه امسال معادل 443.3 هزار میلیارد ریال بوده است که حاکی از تخصیص 38.2 درصد از منابع تخصیص یافته به سرمایه درگردش همه بخش های اقتصادی ( 1160.9 هزار میلیارد ریال) است.


به گزارش خبرگزاری صداوسیما، از 544.6 هزارمیلیارد ریال تسهیلات پرداختی در بخش صنعت و معدن معادل 81.4 درصد آن ( 443.3 هزار میلیارد ریال) در تامین سرمایه در گردش پرداخت شده است که بیانگر توجه و اولویت‌دهی به تامین منابع برای این بخش ازجانب بانک‌ها در سال 94 است.
همچنان باید در تداوم مسیر جاری ملاحظات مربوط به کنترل تورم را نیز در نظر گرفت و همواره مراقب قدرت گرفتن ظرفیت تورمی ناشی از فشار تقاضای کل در اقتصاد نیز بود.
بر این اساس ضروری است به افزایش توان خلق پول بانکها از طریق افزایش سرمایه و بهبود کفایت سرمایه بانکها، کاهش تسهیلات غیرجاری و بازگرداندن آنها به مسیر صحیح اعتباردهی بانکها، افزایش بهره‌وری بانکها در تامین سرمایه در گردش تولیدی، پرهیز از فشارهای مضاعف بر دارایی بانکها و ترغیب بنگاه‌های تولیدی به سمت بازار سرمایه به عنوان یک ابزار مهم در تامین مالی طرحهای اقتصادی (ایجادی) توجه ویژه‌ای کرد.

telegram 19dey.com
شامل تصویر کد امنیتی به صورت CAPTCHA.

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢-١٠-١٣٩۴, ١٧:٠٣

   

پر مبحث ترین ها